DIJASPORO POMOZI: U Žagubici voda je sve odnela, materijalna šteta je velika

U katastrofalnoj poplavi koju u Žagubici ne pamte od 1969. godine najmanje 600 domaćinstava, od čega 200 iz dijaspore je poplavljeno, veliki broj stoke je uginuo, a oko 360 ljudi je moralo da se evakuiše iz svojih domova. Na sreću nema povređenih i nastradalih.

Foto: Screenshot

Međutim, oko 60 meštana Žagubiice je bilo prinuđeno da spas potraži kod rođaka i komšija ili u Balon sali gde su opštinske vlasti organizovale privremeni smeštaj.

Živojin Trifunović, Žika Bomba, savetnik predsednika opštine Žagubica za dijasporu, obratio se dramatičnim apelom dijaspori da pomogne, jer su brojna domaćinstva ostala bez ičega.

– Nisam verovao da ovako nešto može da se dogodi. Situacija u Žagubici je veoma teška. Apelujem na dijasporu, bili rodom iz Homolja ili ne, da pomognu finansijski ili materijalno. Domaćinstvima koja su pogođena potrebno je gotovo sve za kuću. Svi koji žele da pomognu neka se jave opštini. Mi ćemo ako treba da preuzmemo materijalnu pomoć gde god treba – poručio je Trifunović.

On već decenijama živi i radi u Beču, u rodnu Žagubicu je otišao na odmor, a sada je 24 sata uključen u pomoć poplavljenima.

– Nikada ne bih ni pomislio da je ovako nešto moguće. Nisam verovao da će poplave da se dese kod nas, jer smo mi ipak planinski kraj. Meni lično ništa nije uništeno, ali sva šteta koju vidim mi teško pada. Boli me srce kada vidim kakvu štetu je izazvala poplava. Tugujem zajedno sa mnogim građanima koji i dalje ne mogu da veruju da nam se ovako nešto moglo desiti – priča Trifunović.

Prema njegovim rečima romsko naselje u Žagubici je kompletno uništeno.

– U tom naselju je najveći broj njih u dijaspori. Međutim, i mnogi drugi koji žive i rade mahom u Nemačkoj, Austriji i Italiji su pogođeni i izgubili su sve u poplavama. Nemaju više ni nameštaja, niti kuhinje niti išta više. Sada im je sve neophodno, a zima dolazi – kaže Trifunović.

On objašnjava da je teško reći koliko je ljudi iz dijaspore oštećeno jer su mnogi koji su na odmoru već bili na par dana, pa su otišli na more, a mnogi tek treba da dođu.

Do izlivanja reke Tisnice došlo je posle obimnih kiša u četvrtak, u prepodnevnim satima, kako smo nezvanično uspeli da saznamo od naših dopisnika iz Braničevskog okruga, zbog pucanje uzvodne brane jednog privatnog preduzeća koja je nelegalno ili nekvalitetno izgrađena zbog izgradnje jedne mini elektrane u ovom kraju. Voda je počela da navire već oko 9 sati, da bi par sati kasnije preplavila ovo mesto.

Društvene mreže odmah su se usijale stravičnim snimcima bujice koja nosi sve pred sobom i plavi ovu planinsku varošicu.

– Hvala bogu, voda se skoro povukla. Meštani Žagubice ne pamte ovako nevreme od 1969. godine. Kažu da je tada takođe došlo do poplave, ali mnogo manjih razmera. Sve stručne službe su na terenu i već su počele da utvrđuju obim štete, ali dobra stvar u ovoj katastrofi koja nas je zadesila je što se sve odigravalo preko dana. Ne smem ni da pomislim šta bi bilo da se sve događalo tokom noći – kaže za “Vesti” Dragana Milosavljević, tehnički sekretar u Opštinskom štabu za vanredne situacije Žagubice.

Prema njenim rečima, situacija je u petak bila mnogo bolja. Voda se povukla sa ulica i trenutno se ispumpava iz podruma.

– Formirane su komisije koje su već izašle na teren kako bi popisale nastalu štetu, ali još ne znamo u kom obimu je stradala i imovina naših dijasporaca – ističe Milosavljević.

Pomoćnik ministra MUP-a i načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić, izjavio je u četvrtak kasno uveče da u ovoj opštini više nema opasnosti po stanovništvo i da se voda povlači, a da je najvažnije da nema povređenih niti stradalih.

CISTERNE ZA VODU

Da bi se predupredila moguća zaraza opština je odmah organizovala snabdevanje pijaćom vodom za meštane, a u petak je trebalo je da se obezbedi i voda za stoku.

– Obezbedili smo tri cisterne pijaće vode koje su raspoređene na tri različita punkta u gradu, kod zgrade Suda, autobuske stanice i Doma zdravlja. Nažalost, veliki broj stoke je nastradao, ali veterinarske službe su već izašle na teren kako bi ih uklonili – ističe Dragana Milosavljević.
Ona navodi i kaže da nema informacija u kom obimu je stradala imovina dijaspore koja u ovom mestu broji između četiri i pet hiljada.

SPECIJALNI TIMOVI ZA SPASAVANJE

Prema podacima Meteorološke službe, na Žagubicu je u kratkom intervalu palo čak oko 132 litra kiše na kvadratni metar, što je upola više od proseka.

Odmah je proglašena vanredna situacija, a u spasavanje života ljudi i životinja uključilo se 16 pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica sa šest vozila i dva čamca. Potom su upućene i dodatne snage sa područja Bora i Zaječara, uključujući i specijalni tim za spasavanje na vodi.

NOV FENOMEN

Načelnik odeljenja za vanredne situacije grada Požarevca Goran Đorđević konstatuje novi fenomen u celoj Srbiji da u kratkom vremenskom periodu imamo velike padavine i veliku količinu vode koja se sa brda sliva i nosi sve pred sobom, a poplave su u tom delu zemlje, kaže, nanele velike materijalne štete.

On kaže da je saobraćaj u Žagubici uspostavljen u svim ulicama, ali za normalizaciju, prema njegovim rečima, treba vremena. “Vodu ćemo iscrpsti, ali onda tek idu ispiranje, dezinfekcija i sušenje prostorija. To će sigurno potrajati nekoliko dana”, ukazuje Đorđević. Probaće, dodaje, da preko Crvenog krsta nabave i sušače koji će pomoći ljudima da što pre saniraju štetu koju je voda nanela.

(Vesti)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker