KON UPOZORAVA: Čuvajte se, stiže stelt omikron – nevidljiv je i apsolutno bezčujan

Epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon izjavio je da se može očekivati ublažavanje sadašnjeg talasa pandemije Kovid-19, ali je upozorio na pojavu najnovijeg soja koronavirusa – stelt omikron.

Predrag Kon/Foto: Beta

– Da biste shvatili situaciju, mi jesmo u maksimumu ovog talasa i mogli bismo da kažemo da ćemo postupno iz njega izlaziti. Doživećemo ublažavanje u narednim nedeljama, ali se pojavio stelt omikron gde ne možemo da tvrdimo da nas neće uhvatiti i ne znamo njegov uticaj na epidemiološku situaciju – rekao je Kon.

On je ukazao da je nagli skok brojki posle Nove godine bio u uzrastu od 20 do 50 godina, a da se sada bolest preliva na decu, mlađe od 18 godina, i starije od 50 do 69 godina.

– Sada oboljevaju stariji i oni sa slabijim imunitetom koji pune bolnice. Nažalost, među njima ima i težih slučajeva sa komorbiditetima i nevakcinisanih koji doživljavaju teške forme bolesti i smrtne ishode, oni su po pravilu rezervisani za nevakcinisane – rekao je Kon.

PROČITAJ I

Jedan komentar

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker