U ponedeljak 12. oktobra u Boru je održana 7. sednica Nacionalnog saveta Vlaha u Republici Srbiji.

Na samom početku sve prisutne je pozdravio predsednik opštine Bora Aleksandar Milikić sa saradnicima i istakao da je saradnja sa Nacionalnim savetom Vlaha od izuzetnog značaja za grad Bor.
– Zajedno sarađujemo u interesu svih naših sugrađana – , naglasio je Milikić dajući punu podršku daljem radu.
Sednicu je otvorio predsednik Nacionalnog saveta Vlaha Novica Janošević i predstavio izveštaj o radu u periodu od 1. januara 2020. godine do 30. septembra 2020. godine. Usvojene su odluke o izmeni i dopuni finansijskog plana za 2020. godinu.
Ono što će svakako obradovati naše najmlađe jeste i usvojena odluka za podelu školskog pribora učenicima koji su se u školskoj 2020/2021 godini opredelili da kao izborni predmet pohađaju predmet ”Vlaški govor sa elementima nacionalne kulture”.

– Nacionalni savet Vlaha nastoji da promoviše vrednosti Vlaha, njihova prava kao i veću zastupljenost u društvu kao i implementaciju programa na temu obrazovanja i informisanja Vlaha. I pored toga što je trenutna situacija otežala rad Nacionalnog saveta Vlaha zbog trenutne epidemiološke situacije uspevamo da realizujemo veći deo plana, obezbedimo i odgovorimo na sve izazove sa kojima se susreću Vlasi. Pozivam sve naše sugrađane na razumevanje i poštovanje svih mera kriznog štaba – , poručio je predsednik Nacionalnog saveta Vlaha u Republici Srbiji Novica Janošević.
“Nacionalni savet Vlaha, nastoji da promoviše veću zastupljenost Vlaha u društvu”. Pa zar Vlasi nusu zastupljeni u društvu, u sredinama gde žive? Ko rukovodi u opštinama: Negotin, Kladovo, Žagubica, Bor, Zaječar, Kučevo, Petrovac na Mlavi? Ko radi u tamošnjim državnim firmama? Rade žitelji tih mesta, mahom Vlasi. Ovo je moje nepristrasno mišljenje, zato što potičem iz mešovitog vlaško-srpskog braka. Ovom prilikom bih otvorio jednu temu: Da li su Vlasi i Rumuni jedan narod? Po meni, jesu. Kao što na svim granicama žive nacionalne manjine susednih država (Mađari na granici sa Mađarskom, Bugari na granici sa Bugarskom…), tako i Vlasi (Rumuni), žive na granici sa Rumunijom. U prilog tome ide i činjenica, da se nekada deo Rumunije oko Dunava, zvao Vlaška. Pošto je Dunav bio nepremostiva prirodna granica jednog naroda, jezik kojim govore Vlasi, ostao je u izvornom obliku, nije se menjao i napredovao kao u Rumuniji. Isti je slučaj sa hrvatskim jezikom u Hrvatskoj i u austrijskoj pokrajini Burgenland. Kada Vlah pita drugog da li govori vlaški, kaže:” Šće Rumunješće”? Što bi značilo: “Da li govorite rumunski”? Koje je mišljenje ostalih čitalaca, da li su Vlasi i Rumuni jedan narod?