STRUKA TVRDI: Spremite se za jesen, korona se sigurno vraća!

Odmah nakon što je Vladin Krizni štab za suzbijanje zarazne bolesti kovid-19 početkom prošle sedmice dodatno popustio protivepidemijske mere, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je upozorio da će „na jesen korona da se vrati u teškom obliku“.

COVID-19 u Srbiji/Foto: Ilustracija

Medicinski stručnjaci pak ocenjuju da je država prerano ublažila mere i da bi to moglo „skuplje“ da nas košta već u septembru, naglašavajući da „težina“ novog talasa ipak ne može da se predvidi, pošto će prioritetno zavisiti od obima vakcinacije.

Vučić je prošle srede, još jednom pozvao građane da se vakcinišu. On se pritom nije osvrnuo na odluku Kriznog štaba o ublažavanju mera koje omogućava masovnija i duža okupljanja ljudi u zatvorenim i otvorenim prostorima, čime se rizik od infekcije uvećava. Prethodnih dana epidemiolog Radmilo Petrović se „začudio“ što je ovim popuštanjem dozvoljena tolika sloboda u zatvorenom prostoru, gde se virus najlakše prenosi, ocenjujući da bi mere u takvom prostoru trebalo da budu daleko oštrije, odnosno da podrazumevaju manji broj ljudi i kraći boravak.

Virusolog Milenko Šekler, takođe,“nije razumeo“ popuštanje protivepidemijskih mera tokom leta. On je rekao da će virus da tavori preko leta, a onda će da se aktivira po završetku sezone godišnjih odmora, kada ljudi počnu da provode više vremena u zatvorenom prostoru, škole i fakulteti počnu da rade, ili se napune autobusi. U kojoj meri će se virus vratiti pre svega zavisi od obima vakcinacije, smatra on.

– Jako malo ljudi se vakciniše. Mislim da je poslata pogrešna poruka da se vraćamo u normalu i mnogi su stekli iluziju da je sve završeno, rekao je Šekler za Blic, naglašavajući da je donja granica kolektivnog imuniteta 60 odsto revakcinisanih, što će značiti da se „nikada više neće desiti veliki talasi novozaraženih“.

Podsetimo, i epidemiolog Zoran Radovanović je kazao da na jesen treba očekivati novi talas epidemije korona virusa, ali je pretpostavio da će on biti blaži od prošlogodišnjeg, pogotovu ukoliko se znatno poveća broj vakcinisanih. On je istakao i značaj vrste cepiva kojim se imunizuje stanovništvo, podsećajući da je najveći broj ljudi u Srbiji primio kinesku Sinofarm vakcinu i da je jasno da ona najslabije štiti.

– Prema zvaničnim podacima, štiti tri od četiri. Znači da jedna četvrtina vakcinisanih u startu nije zaštićena. A onda, postvakcinalni imunitet traje kraće, posle šest meseci računa se da bledi, rekao je Radovanović za agenciju Beta, dodajući da očekuje da već u avgustu svi građani koji su vakcinisani Sinofarm cepivom prime i treću dozu.

Infektolog i anesteziolog Steva Stanišić, inače načelnik odeljenja intenzivnog lečenja niške Klinike za infektivne bolesti, koji je od samog početka epidemije bio „na prvoj liniji borbe protiv kovida-19“, ocenjuje da se situacija „polako smiruje“, a da će biti još bolja ako se nastavi ozbiljniji tempo vakcinacije. Vidi se svetlo na kraju tunela, kaže.

– Ipak, ima straha od novih sojeva, sada je aktuelan „indijski“, a vidimo da neke vakcine imaju efikasnost od nešto više od 70 odsto… Dobro je da imamo sve vakcine, pa na jesen, ako se desi novi pik – neće biti buran. Takođe, sada imamo strategiju, a i novoizgrađene kovid bolnice koje mogu da prime nove udare – , kaže Stanišić.

– A šta će biti na jesen – pitanje je od milion dolara. Epidemiolog Branislav Tiodorović smatra da će u jesenjem talasu na udaru biti pre svega ljudi od 35 do 50 godina starosti.

ĐERLEK – DO KRAJA JUNA 50 ODSTO REVAKCINISANO

Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek izjavio je juče da će do kraja dana u Srbiji prvom dozom cepiva protiv kovida 19 biti vakcinisano više od 50 odsto punoletnih građana. On je rekao da očekuje da do kraja juna bude i 50 odsto revakcinisanih, ocenjujući to kao „ogroman uspeh“.

(Tpknews.com/Danas)

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker