NOVI UDAR NA DŽEP GRAĐANA: Od 1. jula poskupljuju sve republičke takse

Vlada Srbije propisala je nove, veće cene republičkih administrativnih taksi koje će građani i privrednici plaćati od 1. jula ove godine. Građani će tako od sledećeg meseca više plaćati, između ostalog, sva uverenja, podneske, saobraćajne dozvole i dozvole za nošenje oružja.

Ilustracija

U pitanju su neporeske dažbine koje se uplaćuju u republički budžet, a koje su predviđene odredbama preko 200 donetih zakona i oko 270 podzakonskih akata. Prema računici koju je napravio NALED, građani i privreda plaćaju preko 1.200 republičkih neporeskih dažbina. Najveći broj njih čine različite takse (oko tri četvrtine ukupnog broja), dok se jedna četvrtina odnosi na naknade za korišćenje javnih dobara i ostale oblike neporeskih dažbina.

Od prvog dana sledećeg meseca će se, recimo, za dobijanje tumačenja o primeni republičkih propisa građanima naplaćivati 1.660 dinara, umesto dosadašnjih 1610 dinara. Ako tumačenje propisa traži firma ili preduzetnik, to će koštati 13.470 dinara, umesto dosadašnjih 13.100 dinara. Za dobijanje raznih uverenja od državnih organa, građani će, od 1. jula, izdvajati, umesto dosadašnjih 310 dinara, 330 dinara. Ukoliko im je uverenje potrebno za neku svrhu koja se odnosi na inostranstvo, plaćaće ga 1.730, umesto dosadašnjih 1.680 dinara. Za prepis spisa po polutabaku, cena će biti 430, umesto 420 dinara, dok će overa punomoćja koštati 290, umesto dosadašnjih 280 dinara.

Za rešenje koje se donosi u vezi sa upisom u registar, po zahtevu za upis u registar taksa više nije 1.610 dinara, već je uvećana na 1.660 dinara, dok se promena u registru plaća 800, umesto dosadašnjih 780 dinara. Dobijanje rešenja po zahtevu za upis u registar kvalifikovanih sredstava za kreiranje elektronskog potpisa i pečata će, od 1. jula, umesto dosadašnjih 2.420 dinara, koštati 2.490 dinara.

Dozvola za izvoz robe danas košta 12.860 dinara, dok će od 1. jula koštati 13.220 dinara, dok će građani rešenja za izvoz robe male vrednosti do 200 EUR, za svoje potrebe plaćati ubuduće 1.610, umesto dosadašnjih 1.570 dinara.

Stranu firmu ili građanina koji traži odobrenje da vrši transport oružja, municije ili eksplozivnih materijala preko granice Srbije, odobrenje će, umesto dosadašnjih 279.370 dinara, koštati 287.190 dinara. Rešenje kojim se odobrava izdavanje kolekcionarske dozvole za oružje koštaće ubuduće 34.410 dinara (do sada je cena bila 33.430 dinara), a sama dozvola za nošenje oružja koštaće 8.640 dinara, odnosno 240 dinara više nego danas.

Rešenje o prijemu u državljanstvo košta 19.580 dinara, umesto dosadašnjih 19.050 dinara, dok potvrda o prestanku državljanstva za koje je sada potrebno 33.880 dinara, od 1. jula potrebno je 34.830 dinara.

Za zahtev za izdavanje vozačke dozvole, do sada je bilo potrebno 280 dinara, koliko je koštala i probna dozvola ili duplikat. Toliko je potrebno i za dobijanje obaveštavanja o stanju broja kaznenih poena. Za sve ove usluge ubuduće je potrebno platiti 290 dinara. Izdavanje vozačke dozvole koštaće 1.160, umesto dosadašnjih 1.110 dinara. Izdavanje saobraćajne dozvole koštaće 500, umesto 490 dinara.

Prema projekcijama NALED, republičke administrativne takse godišnje generišu prihod u budžet od oko 150 milijardi dinara. Obzirom na veliki broj republičkih i lokalnih parafiskalnih nameta, predlog ovog udruženja je formiranje elektronskog javnog registra koj bi na jednom mestu obuhvatio sve javno-pravne neporeske dažbine. Registar bi doprineo, smatraju u NALED, punoj transparentnosti sistema, ali i lakšem informisanju javnosti o visini pojedinačnih naknada, posebno u vreme kada se vrši njihova promena.

(Tpknews.com/eKapija)

PROČITAJ I

2 Komentari

  1. Mora da vrati onih 60 evra. Narode, otvorite oči, nemojte da gledate na uši. Zar ne vidite da ništa ne funkcioniše u ovoj državi. Jedino je sve dobro na režimskim televizijama. Ni sam Vučić ne veruje onome što govori

  2. Kase su ispraznili i napunili svoje džepove. Sada na razne načine nastoje da bar malo zataškaju svoj lopovluk preko narodnih ledja. Oni sve bogatiji narod još siromašniji. Plaća će narod i ćutaće jer smo kukavice i polako ćemo umirati od gladi ali nećemo skupiti hrabrost da se pobunimo.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker