SPECIJALCI NADPRIRODNIH POJAVA: Policija u Srbiji počela da proverava navode vidovnjaka

Policija u Srbiji nikada nije proverala izjave proroka i vidovnjaka, tvrde za Danas nekadašnji isnspektori sa dugododišnjim stažom u MUP-u.

Foto: Tanjug/OMK MUP Republike Srbije/bs

Međutim, vremena su se promenila te sada, kada je na čelu Ministarstva unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin, i izjave „specijalista“ za natprirodno uzimaju se u obzir. Naime, gostujući na RTS-u Vulin je juče rekao da su u slučaju nestalog Splićanina Mateja Periša „proverene izjave proročica“.

Boro Banjac, jedan od najiskusnijih srpskih policajaca i bivši načelnik Uprave za borbu protiv organizovanog kriminala (UBPOK) kaže za Danas da tokom svoje karijere nikada nije ispitivao navode vidovnjaka, niti je čuo da je neko u našoj policiji to radio.

– Moja praksa to nije bila. Ali, očigledno se u nedostatku bilo kakvih tragova ljudi hvataju za slamku. Pretpostavljam da je to bio slučaj. Ali prvi put čujem da je policija istraživala navode proroka, video sam to samo u američkim filmovima – kaže Banjac za Danas.

Ni njegov kolega Mile Novaković, policijski pukovnik u penziji i nekadašnji načelnik Uprave kriminalističke policije, u svojoj karijeri nije razmatrao izjave proroka i vidovnjaka.

– Nisam imao takva iskustva – kratko je poručio Novaković.

Splićanin Matej Periš (27), nestao je u noći između 30. i 31. decembra prošle godine, kada je izašao bez jakne iz beogradskog „Gotika“ i nije se vratio. Potraga za njim i dalje traje.

Njegov otac Nenad koji je sve vreme u Beogradu rekao je da su mu se javljali vračare i vidovnjaci, govoreći da mu je sin živ i gde se krije.

– Jedna mi je samo rekla da „potražim sina u kući na dva sprata koja se nalazi kod kanala Dunav-Tisa-Dunav“. Da Matej „tamo živi na drugom spratu i da je dobro“. Drugi mi je čak predlagao da ga tražim u nekim visokim zgradama prekoputa Gotika. Ja ponovo molim ljude da se obrate za svaku informaciju beogradskoj policiji – poručio je Matejev otac.

Proročica iz Hrvatske Sandra S. Mateja je „videla“ u tunelu i o tome obavestila hrvatsku policiju, pisali su mediji iz regiona. „Vidim da je u jednom trenutku ušao niz stepenice i ušao u jedan veliki tunel. Trčao je unutar njega. Koliko vidim povredio je nogu. Skrenuo je desno u jedan stari tunel. Vidim da je jako star i u blizini je kanalizacija“, – navela je Sandra S.

Inače, postoje primeri uglavnom u zemljama u regionu, gde je policija ispitivala navode vidovnjaka i čak im se obraćala za pomoć. U tome prednjači Bugarska.

Jedan takav slučaj zabeležio je Dojče vele. Policijski inspektor Dimitar Hristov je u potrazi za nestalom devojkom angažovao dve vidovite žene – Elku Georgijevu i Anku Vladovu, koje su i ranije pomagale u istragama. Kao pomoćno sredstvo koristile su visak.

One su rekle da je sa devojkom sve u redu, da je zbog svađe sa roditeljima pobegla od kuće i da će se uskoro vratiti.

„Ovo je prava nauka. Prastara nauka, sve ostale nauke potiču od nje. Nas, koji je još praktikujemo, politika i crkva napadaju jer žele da narod drže u mraku. Ali, mi nikada nećemo odustati“, istakle je Elka, koja je izrazila zabrinutost za inspektora. Pogledala mu je dlan i konstatovala da preterano radi, da je napet i da se mnogo brine. „Inspektor je zreo za pregled viskom. Jetra mu je bolesna, koleno ne valja… Tu gde visak počinje brže da se okreće, tu su problemi. Tu je poremećena ravnoteža, tu su promene u telu. To je stopostotno sigurna metoda“, tvrdila je Anka.

Inspektor Hristov je potom angažovao poznatog iscelitelja i vidovnjaka Jakima Mihajlova, od koga je, kako navodi Dojče vele, bugarska policija često tražila pomoć. “Ženu koju tražiš je ubio njen brat, iskomadao je i ruksak sa delovima tela bacio u Dunav“, rekao je vidovnjak inspektoru. Devojka nije pronađena, a inspokter Hristov i dalje veruje u vidovnjačke metode.

U američkim filmovima i serijama često imamo priliku da vidimo kako policija koristi saznanja poznavalaca natprirodnog i uspešno rešava slučaj. Jedna američka studija objavljena u časopisu Skeptical Inquirer pokazala je da u realnosti američki policajci ne koriste usluge vidovnjaka, ili pak u jako maloj meri.

Studija je takođe pokazala da takozvani „detektivi vidovnjaci“, ljudi koji svojim navodnim natprirodnim moćima pomažu policiji, nikada nisu ostvarili nijedan jedini uspeh niti su bili od bilo kakve pomoći istražnim organima.

Vidovnjake najčešće angažajuje porodica nestale osobe hvatajući se za „slamku spasa“ a dodatni problem u Americi je taj što se često objavljuju fotografije nestalih uz obećanu novčanu nagradu za svaku informaciju, te se među njima javljaju i „vidovite“ osobe.

LJUDI SU OČAJNI I VERUJU U ČUDA

Psiholog Jilja Dončeva navela je da je, što se tiče Bugarske, uopšte ne čudi što policija više veruje vidovnjacima nego ozbiljnoj istrazi. „Većina Bugara posle društvenog preokreta nije naučila da se samostalno suočava sa problemima. I to pogotovu sada za vreme krize, kada su mnogi ostali bez posla. Ljudi su očajni i veruju u čuda. Kod psihologa se ne ide, to je sramota, ali zato su iscelitelji prihvaćeni“, rekla je Dončeva, prenosi Dojče vele.

Čini se da je slična situacija sa svim bivšim komunističkim zemljama, jer većina građana deli istu sudbinu – siromaštvo, sramotu od obraćanja psihologu pa se za svoje probleme obraća vidovnjacima i isceliteljima, koji na ovim prostorima imaju dugu tradiciju jer su ljudi pre razvoja medicine kod njih odlazili kao kod lekara.

(Tpknews.com/Danas)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker