POBUNA U POLICIJI?! Pripadnici granične policije jure migrante za 900 dinara, a isplatu čekaju već pet meseci

Pripadnici granične policije već pet meseci čekaju dnevnice koje su zaradili dok su na graničnim prelazima Preševo, Pirot i Subotica radili kao ispomoć i jurili migrante za mizernih 900 dinara na dan! Agencija za evropsku graničnu i obalsku stražu (Frontex) za svakog graničnog policajca plaća MUP-u dnevnicu od 70 do 80 evra. Međutim, njima je od toga prvo uplaćivano po 15 evra ili 1.800 dinara za dan, a sada svega 900 dinara ili oko osam evra, ali i to kasni!

Foto: Privatna arhiva

– Policijski službenici graničnih prelaza daju ispomoć kolegama u Preševu, Pirotu (Gradina) i Subotici. Oni se tamo vode kao dobrovoljci, a zapravo su primorani da idu jer ukoliko uzmu bolovanje pre terena uglavnom ih po kazni prebace na neki drugi granični prelaz koji im je daleko od kuće. Na terenu ostaju 11 do 16 dana, a bilo je najava da će ubuduće biti po 21 dan. Dnevnica je prvo bila 2.400 dinara i tada su svi hteli da idu, ali je posle toga smanjena na 1.800 dinara. Međutim, u novembru 2023. dnevnica od 1.800 je prepolovljena na svega 900 dinara, a uplata je legla tek dva meseca posle terena. Kada su pitali šta se dešava dobili su odgovor da navodno „niko ne zna“. Posle toga je najavljeno da će ta polovina koja im je zakinuta biti nadoknađena, ali se to još nije desilo – kaže naš izvor i otkriva da dnevnice kasne već pet meseci.

– Ljudi koji su od januara bili na terenu još uvek nisu dobili dnevnice. Dnevnice su i dalje 900 dinara, ali policijski službenici ćute. Obraćali su se samo predsednicima sindikata, ali oni po tom pitanju ne rade ništa, smišljaju samo neke priče da ih otkače – navodi naš sagovornik i dodaje da dnevnice nisu jedini problem.

– Kasne i putni troškovi. Svakog 10-tog u mesecu su islaćivani putni troškovi, međutim ovog meseca kasne jer navodno nema ko da potpiše obračun zato što je u toku primopredaja dužnosti u MUP-u – ističe izvor TPKNEWS-a i otkriva u kakvim uslovima rade pripadnici granične policije na terenu.

Granični prelaz Gradina, Pirot/Foto: Privatna arhiva

– Na graničnom prelazu Preševo (Srbija –Severna Makedonija) policijski službenici su smešteni u takozvanim kontejnerima, koji se viđaju uglavnom na gradilištima građevinskih preduzeća. Soba je bukvalno minimum minimuma. Imaju dva kreveta na sprat i zajedničko kupatilo. Devojke tamo često moraju da dele kupatilo sa muškarcima. Ide se u patrole i hvatanje migranata kada se na termovizijskim kamerama utvrdi da su grupe prešle ilegalno u Srbiju. Znači, za 900 dinara jure migrante, iako ne znaju da li neko od tih ljudi koji su ušli u Srbiju ima pištolj ili neko drugo hladno oružje, i da li će kojim slučajem da ih napadne i povredi. U Pirotu (granični prelaz Srbija-Bugarska) smešteni su u hotelu koji je udaljen oko 30 kilometara od granice. Tamo rade po 12 sati, a kolege koje su tamo na domaćem terenu neće da ih zamene kada treba da odu na pauzu za doručak, ručak ili večeru – opisuje naš sagovornik koji je upućen u prilike na terenu i navodi kako izgleda kada patrola juri migrante.

Granični prelaz Preševo, kontejneri u kojima borave pripadnici policije/Foto: Privatna arhiva

– U centru Čakanovce postoje termovizijske kamere koje registruju ulazak migranata i graničnim policajcima javljaju njihovu lokaciju. Njihov zadatak je da odu na zadatu lokaciju i da ih uhvate. Tamo rade sa kolegama iz Austije i Mađarske. Agencija za evropsku graničnu i obalsku stražu (Frontex) za svakog graničnog policajca plaća MUP-u dnevnicu od 70 do 80 evra. Međutim, oni su od toga prvo dobijali 15 evra ili 1800 dinara, a sada svega 900 dinara ili oko osam evra. Kada uhvate migrante u okolini na graničnom prelazu Preševo uglavnom ih vraćaju nazad za Makedoniju, odakle su i prešli granicu – objašnjava naš izvor i otkriva kako izgledaju bliski susreti sa migrantima.

– Dešava se da u patroli budu samo dva policajca, a da migranata bude čak 20. Među njima ima svakakvih ljidi. Neki su agresivni, hoće da se suprostave, drugi pokušavaju da ponude novac, dok se treći mirno vrate u Makedoniju – ističe on i dodaje da je ishrana još jedan od problema.

Termovizijske kamere registruju bilegalni ulazak migranta/Foto: Privatna arhiva

– U Pirotu je hrana katastrofa i policajci su primorani da se snalaze i da sami kupuju namirnice. Recimo, za ručak dobiju samo čorbu zbog čega moraju da pojednu nešto dodatno u restoranima ili kioscima brze hrane u gradu. Kada idu na granični prelaz da preuzmu smenu dobijaju pljeskavice, batake ili sendvič, dok u Preševu dobijaju lanč paket – kaže na kraju sagovornik TPKNEWS-a i dodaje da pripadnici čekaju primopredaju dužnosti u MUP-u k’o ozebao sunce.

(Tpknews.com/I.M.S.)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker