OPREZNO: Komarci zaraženi virusom Zapadnog Nila uskoro će sleteti na Srebrnom Jezeru!

Naravno, kao i prethodnih pet godina, kada je prvi put registrovan u Srbiji, ekipe Zavoda za biocide registrovale su na teritoriji Beograda i Pančeva komarce zaražene virusom Zapadnog Nila.

Za sada nema obolelih ljudi koje su ubodom zarazili komarci, a infektolozi savetuju da počnemo da se štitimo od njihovog ujeda, ako to nismo dosad radili.

Kako saznajemo, virus je izolovan iz jedinki komaraca uzetih na Makišu, Umci, Ostružnici, ali i u Pančevu. Zaražene ptice nose taj virus, a komarci ga dobijaju kada ujedu ptice, pa ga prenose na ljude i još neke sisare. Tako da je samo pitanje vremena kada će takođe u priobalju Dunava i Srebrnog jezera u Velikom Gradištu biti registrovano prisustvo zaraženih insekata. Virus groznice Zapadnog Nila baš u ovo vreme uvek je bio očekivan u Srbiji jer se već pet godina, otkako je ta tropska bolest zbog promene klimatskih uslova postala domaća, i koja se uvek javlja u julu.

Prema informacijama koje smo dobili, analize komaraca počele su još prošlog meseca, a iz Zavodu za biocide rekli su da će o pozitivnim nalazima blagovremeno biti obavešteni Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanovic Batut“, Ministarstvo zdravlja i Infektivna klinika.

Obično 80 odsto zaraženih ljudi virusom Zapadnog Nila nema nikakvu reakciju, dok preostalih 20 odsto može da dobije simptome koji liče na letnji grip. Manje od jedan odsto inficiranih ljudi razvije tešku formu bolesti. Može da dođe do upale mozga, a simptomi su glavobolja, poremećaj stanja svesti, muka, povraćanje. U najtežim slučajevima može da dođe i do smrtnog ishoda. U opasnosti su ljudi koji spadaju u stariju populaciju, a koji imaju oštećenja centralnog nervnog sistema ili neku hroničnu bolest.

ZAŠTITITE SE

– koristite sredstva protiv komaraca

– izbegavajte šume, bare, priobalje, gde je koncentracija komaraca velika

– ispraznite burad, saksije i druge posude u kojima čuvate vodu

– ujutru i predveče, kada je aktivnost komaraca najveća, nosite odeću koja pokriva ruke i noge

– nosite komotnu odeću jer komarci mogu da vas ujedu kroz pripijene odevne predmete

– stavite zaštitnu mrežu na prozore i vrata

TPKNEWS

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker