NEZADOVOLJNI CENOM PŠENICE: Poljoprivrednici Stiga danas blokiraju ulaz u Požarevac

Udruženje poljoprivrednika Stig iz Požarevca najavilo je proteste za utorak, 14. jun od devet časova, što je, kako kažu, krajnja opcija pošto ne pristaju na otkupnu cenu pšenice od 36 dinara za kilogram (oko 306 evra po toni).

Foto: Screenshot

Predsednik udruženja Nedeljko Savić kaže da su ratari u pregovorima sa Ministarstvom poljoprivrede već osam meseci. Prvo su, kako kaže, imali problem sa visokim cenama đubriva, na šta su hteli samo da skrenu pažnju, ali im je tada rečeno da „tako mora i da je dobro što uopšte ima đubriva“.

„Uvoznici su tada đubrivo uvozili po ceni od 250 evra po toni, a nama prodavali po 900 evra. Mi smo tada shvatili da su uvoznici đubrivo uvezli iz Rusije još ranije i imali su priliku da ga izvezu, najviše za Bosnu i Hercegovinu i Italiju. Platili smo po cenama po kojima su oni mogli da izvezu, jer je tako moralo. Međutim, sada kada mi treba da pokrijemo naše troškove desilo se da je država ograničila izvoz i cenu životnih namirnica. Za nas to nije u redu, pošto imamo velike inpute“, objasnio je Savić.

Ono što se ratarima sada dešava jeste da cena hleba mora da ostane 45 dinara jer je cena brašna ograničena, zbog čega pekare formiraju otkupne cene po bilansima koji poljoprivrednicima umanjuju otkup.

„Imali smo pre dvadesetak dana razgovor u Republičkoj direkciji za robne rezerve, gde smo tražili da država, ako već hoće da otkupi pšenicu po tržišnim cenama, uradi to po cenama kakve su u okruženju. Zatim smo imali razgovor u prošli ponedeljak (6. juna), kada smo ponovo predložili cenu koja nije ni veća ni manja u odnosu na one u Budimpešti i u Hrvatskoj. Direktorka Zorica Anđelković se složila, ali ona o tome ne odlučuje“, navodi Savić.

Ratari su potom prošlog petka imali sastanak u Ministarstvu poljoprivrede gde su, kako ističe Savić, svi predlozi odbijeni.

„Trenutno tražimo cenu pšenice kao u okruženju. Cena na berzi bila je 397 evra po toni u Budimpešti i 380 evra u Hrvatskoj za novi rod pšenice. U Srbiji je cena bila prvo terminska, pa su prestali da ih tako prave jer su shvatili da mogu da otkupljuju i po nižim cenama. Najnovije je da nude 36 dinara po kilogramu, što je neprihvatljivo malo“, naglasio je Savić.

Prema njegovim rečima, država propisivanjem zabrana ide na ruku izvoznicima, jer vrši pritisak na tržište i na berzu, pošto ratari nemaju kome da prodaju proizvedenu robu već moraju da idu preko posrednika.

„Nama posle pšenice stiže žetva suncokreta. Za domaće tržište nam je potrebno između 80.000 i 83.000 tona, a predviđa se da će biti oko 250.000 tona suncokretovog ulja. Dakle, uljari su već imali sastanak u ministarstvima trgovine i poljoprivrede, gde su se složili da će za domaće tržište da sačuvaju ovu cenu, izaći će državi u susret, ali će država da ograniči izvoz, pa će oni zaraditi u inostranstvu“, obrazložio je Nedeljko Savić.

On je ocenio da se na taj način ide ka tome da proizvođač bude oštećen.

„Najviše ćemo zavisiti od broja ljudi koji će izaći na proteste. Ljudi u ministarstvu nemaju nameru da nešto promene. Mi smo imali zahteve i za svaki smo imali rešenje, ali nijedno nije bilo prihvaćeno. Ovo je krajnja mera koja nije mnogo popularna, ali je jedini način. Napravićemo blokadu dok neko ne uđe u pregovore sa nama“, istakao je Savić.

PROČITAJ I

Jedan komentar

  1. Uz pratnju policije i placeno gorivo od strane lokalne vlasti. Ako hocete da blokirate, onda blokirajte sve pravce bez kompromisa i do smene lokalne i republicke vlasti. Ako ste vec seljaci, budite slozni, a ne kukolji na sve strane.
    Ovo je jos jedna dobro izrezirana predstava sa Kosancicevog venca

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker