ZAŠTO NACIONALNI SAVET VLAHA ĆUTI? Serija “Crna svadba” vređa i ponižava Vlahe!

Miki Janošević, Vlah iz sela Zlot kod Bora, obratio se javno ekipi serije “Crna svadba”, nazivajući seriju dnom dna, skandaloznom i katastrofalnom. On je od autora serije i nadležnih za emitovanje sadržaja na Javnom servisu tražio izvinjenje jer su ovom serijom Vlasi poniženi i predstavljeni kao građani drugog reda. On smatara da se ovom serijom šire stereotipi o Vlasima i vređa njihova istorija, običaji i jezik.

Screenshot

Emitovanje serije “Crna svadba” na malim ekranima počelo je u subotu 30. oktobra. RTS je ovo ostvarenje najavio kao psihološki triler sa primesama hororoa. Reditelj, Nemanja Ćipranić, objasnio je da su ovim ostvarenjem želeli da pubilici pruže putovanje koje do sada nije videla.

– Naša ideja je bila da ovu konvenciju žanra koja je univerzalno razumljiva svima na svetu smestimo jednu lokalnu priču, lokalni milje sa običajima i svime što prati to i da pružimo publici jedno putovanje koje nije do sada videla – rekao je reditelj.

– Inicijalna inspiracija jeste bio zločin u Jabukovcu, ta tragedija, ali moram naglasiti da se mi nismo bavili rekonstrukcijom tog događaja iz pijeteta prema žrtvama i porodicama. Ovo nije dokumentaristička serija da bismo (događaj) rekonstruisali verno – rekao je Ćipranić za RTS.

Prenosimo vam obraćanje Mikija Janoševića putem društvenih mreža.

– Serija “Crna Svadba” ide na RTS-u, na Superstar TV i govori o nazovi životu istočne Srbije. Reditelj serije Nemanja Ćipranić. Istočna Srbija je naseljena Vlasima, ja sam Miki Janošević, Vlah iz Zlota i ovo što se prikazuje i što se pokazuje narodu u Srbiji na ovoj televiziji sa nacionalnom frekvencijom je bruka i sramota za celu Srbiju. Uz poštovanje svih sloboda umetnika, umetničkih, rediteljskih i glumačkih, ovo je dno dna. Ovde su Vlasi prikazani kao najgori ljudi u Srbiji, kao ljudi koji se bave isključivo vlaškom magijom. Gde je vlaška magija kriva za ubistva, za zle stvari, za loše stvari…Ovaj deo serije nije sniman u autentičnom podneblju, nije sniman u istočnoj Srbiji u selu Jabukovac, gde se slučaj desio. Koliko ja vidim, on je sniman negde u Vojvodini.

O nama Vlasima kruže raznorazne predrasude, sve su Vlajne “ono”, a Vlasi su lopovi i Vlasi su zatvoren narod, Vlasi su ljudi koji su štetni po okolinu. Ta magija utiče na to da Srbija ne može da živi i ova serija je dno dna. Tvorci ove serije na ovaj način hoće da prikažu da su Vlasi ljudi druge vrste, da smo niži od drugih. Da se bavimo nedozvoljenim, nečasnim radnjama.

Nigde se niko nije oglasio niti je nekog pitao, šta se to dešava i kakva je to situacija oko tih nazovi vračara, što ima, što postoji u istočnoj Srbiji i ne samo u Istočnoj Srbiji. Prikazivati jedan narod, koji ima svoje posebne običaje, kult mrtvih koji se gaji i održava. Kod nas Vlaha se do sedam godina obeležava dan kada je neko preminuo. Pretvarati to u crnu svadbu u to da ljudi strahuju da im se zatvaraju vlaška vrata, da domaćinstva neće da prime ljude koji govore drugim jezikom, Srbe, Crnogorce, muslimane, Rome, je apsolutna neistina i glupost.

Ako ste nekad bili u nekom vlaškom selu, od Požarevca do Knjaževca, jer je sve to vlaška, to je taj deo koji nikad nije imao svoja prava, da li se neko osećao nelagodno u ovom kraju?

Ovde u seriji se kaže da čovek koji živi u tom selu, da se nelagodno oseća jer eto Vlasi razgovaraju nekim čudnim jezikom koji on ne razume a on ne može da razgovara sa njima…Tvorci ove serije ne razumeju Vlahe. Nisu se konsultovali ni sa takozvanim Vlaškim Savetom, koji je morao da se oglasi povodom ovoga, nečuvenog skandala koji je vezan za Vlahe, za našu istoriju i za naša verovanja.

Ako je pokazivanje na ovaj način, života, vere, kao direktna krivica jednog dela ljudi koji žive na ovim prostorima, za ubistva, za probleme, onda ste pogrešili. Ja smatram da je ovo jedna velika katastrofa. Da ste pokušali na ovaj način da nas ponizite, da nas pretvorite u građane drugog reda, što uostalom godinama unazad jesmo.

Mi živimo na svojoj zemlji, mi živimo na svojoj zemlji koja se zove Srbija ali Srbija nema prava, ne sme da na televiziji sa Nacionalnom frekvencijom pušta ovakve serije gde ja ne razumem šta oni govore jer oni govore nekim jezikom koji ste vi izmislili…

To je jedna velika prevara, to je jedna lakrdija i obmana.

Nisu Vlasi zli, nisu nepošteni nisu Vlajne ono što se priča da jesu, nisu Vlasi lopovi. Mi smo ljudi koji živimo sa svojim posebnostima, sa svojim verovanjima, sa svojim identiteomm sa svojom kulturom, sa svojim jezikom. Taj jezik je opstao iako država Srbija nikad ništa nije učinila da se vlaški jezik sačuva.

Poruka je vama koji ste bliski vlasti i predstavljate Vlahe u Vlaškom Nacionalnom Savetu da pod hitno potražite od REM-a, od svih tih institucija koje se bave produkcijom i svim ovim stvarima koje gledamo na televiziji da jedno veliko izvinjenje upute svim Vlasima i da kažu – ne postoji u našoj seriji namera da se uvredi Vlaški narod, bar toliko možete da učinite jer svaki Vlah koji ovo gleda a malo razume šta ovde hoćete da kažete, morao je da bude povređen i da se oseća poniženo kako što se danas ja osećam – rekao je Miki Janošević.

PROČITAJ I

6 Komentari

  1. Neka Miki Janosevic licno pozove njegovog prezimenjaka iz Nacionalnog saveta Vlaha Novicu Janosevica. Znaju se oni dobro Jos od zajednickog formiranja mafijasko-naprednjacko-radikalske vlasti u Kucevu.

  2. Koji v.savet, pa to realno ne postoji, samo nameštenik napredne bagre-Janošević koji se ugradio za dobar mesečni nezarađeni novac, sve drugo je farsa, laž. obmana naivnih i ubogih,….

  3. U VNS su srpske poturice,radikali i komunjare.Ti isti koji su tapšali ,,herojima” dok su palili,pljačkalu,silovali i ubijali u Bosni,Hrvatskoj,na Kosovu…. Prodane su duse i danasnjem rezimu,a ako neko ocekuje njihovu reakciju povodom neke nebulozne serije,vara se. Vlasi se asimiliraju zadnjih 200 godina i jos uvek. Bili su dobri Srbiji samo kada bi trebalo topovsko meso za njene osvajacke ratove.
    U svim drugim slucajevima Vlasi-Rumânii su vestice,kurve,ubice,prljavi,zatvoreni,čudni…Čak i zagonetka ,,životinja sa četiri slova-Vlah”.
    Nacionalnoj manjini kojoj se ne omogućuju crkve i službe u istim na svom maternjem jeziku,škole i pismo în limba ro(u) mânească,a pri tom se satanizuju raznom propagandom iz tabloida i,sada serijom na TV je lako manipulisati. Samo,vratiće se,prostor ispod šljive čeka.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker