ZBOG KATASTROFALNOG PUTA: Meštani predlažu da se selo Radenka pripoji opštini Golubac

Ukoliko se uputite u selo Radenka kod Kučeva, put će vas zasigurno odvesti ka mestu sa autentičnom prirodom. Ovde će vas u već hladnim, novembarskim danima sačekati topla, jesenja idila. Brdoviti proplanci išarani različitim bojama, stidljivi zraci sunca koji se probijaju kroz grane drveća i oštar planinski vazduh od koga se čiste loše misli.

Foto: Privatna arhiva

Pored živopisnih pejzaža velelepnih seoskih kuća i impozantne prirode koja ih okružuje, Radenka je poznata po dobrim i gostoljubivim domaćinima.

Gotovo da nema kuće iz koje neko nije otišao u inostranstvo na privremeni rad koji se u većini slučajeva otegnuo do penzije. Trećina stanovnika radi u, Austriji, Nemačkoj, Francuskoj, Italiji i Švajcrskoj.

Svi imaju jedan cilj, da svoj trud pretvore u imanje iz snova, u rodnoj grudi. Svaki trenutak predaha, godišnji odmor, u vreme kada drugi odlaze na more i neke egzotične destinacije, oni se vraćaju svojim kućama. 

Radenka se vodi kao jedno od najbogatijih sela u opštini Kučevo iako to zapravo nije. Kad ne bi bilo inostranih penzija i plata gastarbajtera, teško bi se živelo.

One koji su ostali da žive u svom selu muči mnogo toga, od zaposlenja, subvencija za poljoprivredu, prilaznih puteva ka svojim zaseocima, zdravstvena zaštita a sve njih zajedno muči loš put, jedina veza sa opštinom Kučevo jer je put pun udarnih rupa, pukotina, ulegnuća, izbočina, te ostalih oštećenja koja su sve očiglednija i osetnija, zbog čega negoduju vozači i putnici. Pred svake izbore lokalna vlast obećava asfaltiranje ovog putnog pravca ali se uvek završi na tome da se čak ne popunjavaju ni udarne rupe u asfaltu.

Foto: Privatna arhiva

U lokalnom parlamentu opštine Kučevo, Radenka ima dva svoja predstavnika, odbornicu Nešicu Paunović i odbornika Vojčeta Milenkovića. Iz svega do sada urađenog vidi se da su lični interesi odbornika stavljeni ispred interesa građana ovog sela. Odbornica Nešica Paunović je kao garanciju za vernost idejama uništavanja opštine Kučevo primljena na radno mesto nastavnika Ruskog jezika u Osnovnoj školi “Slobodan Jović” iz Voluje, područno odeljenje u Radenci, bez potrebnih kvalifikacija sa četvorogodišnjom srednjom školom uz to dobija i apanažu od 10 hiljada dinara svakog meseca na osnovu sklopljenog fiktivnog ugovora sa direktorom Centra za kulturu u Kučevu, angažovane na navodnim poslovima kordinatora folklornih grupa u selu Radenka.

Odbornik Vojče Milenković je u tazbinskom srodstvu sa predsednikom opštine Kučevo dr Ivanom Rajčićem, inače je vlasnik transportnog preduzeča “Skiki Trans” doo iz Radenke i jedan je od najozbiljnijih kandidata za prevoz glasačke rizle u zabačenim zaseocima opštine.

Predhodnih dana je predsednik dr Ivan Rajči u svom novom BMW-u posetio tazbinskog srodnika odbornika Milenkovića ali alternativnim putem iz pravca Krivače jer put koji je u nadležnosti opštine Kučevo, gotovo da je neprohodan za automobile. Naravno da će dr Rajčić proći i putem iz pravca Kučeva ali tek pred izbore u pratnji svojih mentora kumova Aleksandra Perišića i Novice Janoševića, kada će po ko zna koji put obećavati izborno asfaltiranje.

Meštani sela Radenka nemaju kome da se obrate, aktuelni predsednik MZ Radenke, Đarkić, koji je pre samih izbora predstavljao sasvim drugu političku opciju a onda naprasno posle izbora postao naprednjak. U selu komentarišu da Đarkić nema nekog posebnog autoriteta kod vlastodržaca u Kučevu kao i većina predsednika mesnih zajednica u ovoj opštini koji su na ta mesta izabrani od opštinskih interesnih grupa i postavljeni da klimaju glavom a ne da rade u interesu svojih meštana.

Selo Radenka je u prošlosti važilo za veoma napredno naselje, imali su rudnik lignita, elektrocentralu, pogon tekstilne konfekcije, mlin, frizerske i kovačke radnje, nekoliko kafana i prodavnica mešovite robe, dve poljoprivredne zadruge za otkup i subvencionisanje ratarske i stočarske proizvodnje. Samodoprinosom i svojim radom asfaltirali su put Duboka – Radenka, izgradili školu, dom zdravlja, dom kulture, poštu i sproveli telefonizaciju sela. Seoski fudbalski klub “Radenka” uspešno je dugo godina igrao u opštinskoj, međuopštinskoj i okružnoj ligi. Posebno svi pamte “Susretf sela” i seosku zavetinu “Sveti Pantelija” kada se slavilo, igralo i pevalo do samog svitanja.

Foto: Privatna arhiva

Mnogo toga nema više u selu Radenka, meštana je sve manje, ostali su najhrabriji koji odolevaju nemaštini, obrađuju smonicu i napasaju svoja stada na proplancima sela u predivnoj prirodi ili pak rade pod nadnicom kod onih koji su svoje penzije zaradili u inostranstvu.

Zbog katastrofalnog puta koji ih povezuje sa Kučevom meštani sve više po najosnovnije potrebštine odlaze preko Krivače i Tumana u obližnji Golubac. Ima i onih koji predlažu pripajanje sela Radenka opštini Golubac, puno njih razmišlja i o preseljenju u druge pogodnije sredine za život.

Opština Kučevo nema ni maglovitu predstavu kako da spreči propadanje ovog sela ali i drugih sela u opštini, a kamoli da poseduje nekakvu strategiju. Ta tema poteže se iz zaborava tek pred izbore, kada Novica Janošević, Branko Kecman, dr Ivan Rajčić, Nenad Mikić, Aleksandar Perišić, Miloš Petrović i drugi, razvezu priču o spasavanju sela, pronađu nekog „vrednog domaćina“, pomaze tele, ovcu, malo zamezete, drmnu dve, tri rakijice i po neko pivo, obećaju meštanima kamione i avione, i eto ih ponovo za naredne četiri godine. Pitanje je da li će građani ponovo poverovati u istu priču koja je ispričana za predhodne izbore?

(Dopisnik tpknews.com iz Kučeva)

PROČITAJ I

28 Komentari

 1. Ako na vlasti u Kucevu i dalje ostane ova banda predvodjena Novicom Janosevicem, i Acom Karatistom svi ce da se iselimo pa nek vladaju sami sebi, sram ih bilo!

 2. Mnogo se opštinska vlast sekira za Radenku i ostala naselja. Njima je najbitnije da napune svoje džepove a ostali neka crknu niko i ne brani? Pojaviće se pred naredne izbore sa gomilom lažnih obećanja po običaju.

 3. Apsolutno sve tačno i realno, hvala vam što postijite i jedini upoznajete javnost sa pogubnom lokalnom politikom ovog kraja, ali i šire, veliko poštovanje za istinu koju će valjda svi saznati, a boli, dnonaprednih radikala-bagre.

 4. Zaboravili je vlast i druga sela ne samo Radenku. Novica je sada postao sef u komunalno za groblje i gradsko zelenilo ima dobru platu i nista ne radi. Misli da je veliki covek a narod ga kune i psuje kao i crnogorca. Novica ne izlazi iz hotela od onog crnogorca ko da su u ljubavnoj vezi.

 5. To je realno stanje u Srbiji a ne ono što baljezgaju na pinku i ostalim režimskim televizijama,stanje u državi je katastrofalno.

 6. Nikad gore nije bilo u Kucevu. Narod kuva i na ivici je da eksplodira. Koji doktor za predsednika kad nista ne zna. Mlad je i zelen a hteo da bude predsednik. Bruka i sramota sa kim se uhvatio. Prodao je dusu djavolu.

 7. Eto zašto Janošević kritikuje tpk news,nikako mu ne odvovara istina. Pozdrav za redakciju i hvala vam na objektivnom izveštavanju.

 8. Ја сам возио камион за Војчета непријављем за пензијско и остао ми дужан 2000 евра. Гарант је председник био код њега по процент. Било га срамота да иде од Дубоке него је ишао од Криваче.

 9. I treba da se Radenka pripoji Golupcu.Uostalom i autoput koji Vucic planira da izgradi ide od Pozarevca , Velikog GradistaGolupca pa sve do Kladova.Kuceva nema nigde na mapi i postace slepa ulica.Po opstini se prica da ce Kucevo da izgubi status opstine i postace mesna zajednica jer svakim danom je sve manje stanovnika,odlaze i iseljavaju se trazeci posao.Od kako su dosli na vlast kriminalci Aca karatista i njegov kum Novica Janosevic posao su dobili samo clanovi porodice,deca prijatelja i kumova….

 10. Sve je tacno Ne verujem da ce ovakva vlast nesto promeniti. Imali su priliku. Nista nisu uradili za narod.
  Kome verovati?
  A ko pametan veruje partijskim parazitima poput Novice, Somija i ostalih?
  Skor: Nesposobni i muljatori. Bilo kako bilo, put je raskopan, rupe itd. To trpimo mi. A kada se postavi pitanje njihove nesposobnosti kažu: nas je narod birao!
  Da li ih je takve, nikakve, narod birao, sram ih bilo

 11. Rasplakala sam se dok sam čitala tekst. Vratila sam se u mladost kada je bilo baš sve idilično u selu Radenka. Kafane pune ljudi, škola puna dece, autobus je imao redovnu liniju. Radovala sam se odlasku kod rođaka. Rođaci su sada u inostranstvu i kupili su kuću u Kučevu. Zadnji put bila sam u Radenci pre devet godina. Čujem od ljudi koji žive tamo da je put katastrofa.

 12. Dokle ce ovako? Nije bolje ni u Zeleniku. Jedini koji imaju koristi od srpske napredne stranke su Miljkovici. Put je ocajan i nista se ne radi u selu.

 13. Radenka je bila selo za primer. Sećam se učitelja Bore Matića koji je predvodio sve akcije u selu. Uzimao je za sebe ali je radio i za selo. Igrao je fudbal za Radenku do svoje 65 godine. Svega je bilo u selu baš kao što piše a onda je došao na vlast Novica Janosevic kome je važan samo njegov čar. Od njegovog ulaska u politiku opština je prvo stagnirala a onda i propala.

 14. Naprednjaci su uništili život, svaku draž, lepotu u opštini. Ljudi su počeli da se mrze međusobno, da se dele na naše i vaše. Ja sam sigurna da će Bog kazniti Novicu zbog zlodela koje je činio nad građanima Kučeva. Ovako očajno nikad do sada nije bilo u Kučevu. Doktor ne zna gde se nalazi i čisti je promašaj na funkciji predsednika. Iskrena da budem čim se tu umešao Aca Karatista nema tu leba. Brod je već počeo da tone.

 15. Све је тачно 100 посто, ко не верује може да се увери у стање пута и поразговара са мештанима. Хвала што постоји тпк иначе нико не би знао муке грађана овог села. Новица долази у село само пред изборе и обећава брда и долине. Ништа није испунио до сада. Сада је дефинитивно крај напредне странке у Раденки.

 16. Možda bi Raičić i hteo nešto da uradi za opštinu ali se on ništa ne pita,dok su tu Janošević i Šomi nema ništa od napredka opšine,sujeta je opasna stvar.

 17. Čitam juče na režimskom e kučevu portalu i ne mogu da verujem šta je napisao urednik tog portala Branko Kecman,on je inidirektno optužio Novicu Janoševića da je glavni krivac za stanje puta u Radenci odnosno optužio je bivšu vlast da nisu uradili ništa na tome da se taj put asfaltira, a oni su i bivša i sadašnja vlast,iz ovoga se da primetiti što bi se narodski reklo,oni ne znaju više gde biju ili im je ušla voda u uši totalno se pogubili.

 18. Dok Janosevic vedri i oblaci u kreiranju opstinske politike ne mozemo da kazemo da ce biti napretka. Novi su samo doktor i Mikic koji ne vrede Lulu duvana. Doktor se juce ispilio jos nije usavrsio ni ono za sta se skolovao a hteo da bude predsednik. Za Mikica celo Kucevo zna da je bio u zatvoru zbog kradje. Posle toga je bio konobar u hotelu Rudnik kod Ace Karatiste i svima je jasno cije interese zastupa. Sto pre im vidimo ledja bolje za nas cak i za njih.

 19. Istina je samo jedna i ne mogu biti dve. Prava je istina da ste na vlast punih 17 godina i da na putnom pravcu prema Radenko sem što ste nekoliko puta krpili trupe kao krave kad se useru drugo niste radili ništa. Slagao sam, muvali ste sa izborima svaki put kad vam je pretilo da ćete izbore izgubiti. Imate suficit u budžetu pravite nam put, nemojte da stavljati sve u vaše džepove, i mi smo ljudi. 17 godina Novica zajebava građane opštine Kučevo i sad sve su mu drugi krivi. Kriv mu je Đilas koji veze nema sa Kučevom, ali ima veliku sličnost sa Novicom Janoševićem?

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker