​JUBILARNIH 10 GODINA: “Dan borbe protiv bele kuge” 28. avgusta u Smoljincu

Manifestacija pod nazivom “Dan borbe protiv bele kuge” biće održana u nedelju, 28. avgusta u selu Smoljinac, opština Malo Crniće.

Foto: Privatna arhiva

Ovaj događaj će se sada već tradicionalno održati u porti crkve “Svetih Petozarnih mučenika” sa početkom u 12 časova.

Manifestacija “Dan borbe protiv bele kuge” – prvi put je održana 29. avgusta 2013. godine, na istom mestu na kom se i danas održava.

Inicijativa je nastala od Milana Popovića, voditelja RTS-a i autora emisije ,,Zadnja kuća Srbije”. Narednih godina manifestaciju je organizovao Saša Stević, sa nekolicinom lokalnih privrednika.

Motiv za ovim apelom u javnosti nastao je kod njih zbog velikog odliva ljudi u inostranstvo, koje je najviše izraženo baš u ovom kraju kao i zbog naglog pada nataliteta. Od samog početka, manifestacija je imala za cilj da upozori javnost na ovaj problem i da uz pomoć javnih ličnosti i ljudi koji imaju autoritet prenese poziv da se problem “Bele Kuge” pozicionira među državne prioritete i prioritete nacije.

Jedna od najznačajnijih akcija je “Kartica 3+”, koja je promovisana još 2015. godine, sa kojom porodice sa troje i više dece mogu dobiti određeni popust u firmama koje prihvate da učestvuju u ovoj akciji.

Posle četiri održane manifestacije u Smoljincu, manifestacija je održana u Požarevcu 2017. godine, a i sledeće. Organizatori su od samog početka govorili da im je želja da se uključe i druga mesta, gradovi kao i da se uključe ljudi sa više uticaja i autoriteta da zajednički pošaljemo poruku za javnost.

Od 2017. godine, na dan manifestacije u Požarevcu, održava se i “Sabor o natalitetu” koji organizuje Udruženje građana “Kolevka je najveće prostranstvo” iz Vrnjačke Banje, gde se okupi više od 15 udruženja koji se bave problemom nataliteta, kao i više pojedinaca.

Od samog nastanka manifestacije, gosti su najpoznatije javne ličnosti. Poseban i jedinstven značaj ovom događaju dao je dolazak Igumana Hilandara Metodija i blagoslov koji od toga dana ima manifestacija.

Gosti koji su podržali manifestaciju svojim prisustvom su: Iguman manastira Hilandar, Metodije, Princ Aleksandar Karađorđević, Milorad Mandić Manda-glumac, Radoš Bajić-glumac i reditelj, Gabrijela Ubavić-operska diva, prof. dr. Prvoslav Marković, Anđelka Prpić-glumica, Miloš Urošević-voditelj, Lepomir Ivković-dramski umetnik, Likovna kolonija “Đura Jakšić”, moto klub “Vatreni”, “Noći vukovi – Rusija –Srbija”, Aleksandar Šoštar, vaterpolista i predstavnik Ministarstva za sport, Sergej Česnokov-predstavnik udruženja iz Moskve, Biljana Spasić-profesor, Nebojša Ilić-glumac , Raša Popov, Minja Subota, Muzićka škola “Stevan Mokranjac” Požarevac, Udruženje “Osmi dan”-deca sa Daunovim sindronom, Ljubivoje Ršumović, Ivan Bošnjak-sekretar Ministarstva za lokalnu samoupravu, Jovan Bundalo-pesnik, Bojana Stojmenov, Nedeljko Popadić-pesnik za decu, Voja Brajović-dramski umetnik, Dušan Kovačević-akademik dramski pisac i Milan Stamatović – presednik opštine Čajetina.

(Tpknews.com/M.J.)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker