ILEGALNI KAMENOLOM ŽDRELO-HOMOLJE: U Petrovcu na Mlavi postoje ljudi koji su iznad zakona (VIDEO)

U naizgled malom i mirnom mestu na istoku Srbije prepliću se kriminal, korupcija i ekocidni terorizam!

Lokalni moćnik, Nebojša Vlajić-Bosanac/Foto: Arhiva/Facebook

Lokalni moćnici sarađuju sa vlastima i kriminalnim strukturama kako bi se bez ikakvih posledica bogatili na račun prirodnih lepota Homolja. Šume, pašnjaci, kao i čitava brda nestaju pod bagerima, a narod uglavnom ćuti!

Sa obiljem biljnog i životinjskog sveta Homolje je jedan od najlepših krajeva Srbije. Nažalost, danas je okruženo kamenolomima u stranom i domaćem vlasništvu a priprema mu se još gora sudbina. U oblasti srednjovekovnog grada Ždrela, u planu su pored kamenoloma i vetroparkovi koji će buduće rudnike snabdevati strujom.

Slavomir Bosković iz Ždrela, povratnik iz inostranstva, odlučio je da se na svom porodičnom gazdinstvu bavi seoskim turizmom, ali oni jači od njega imaju druge planove za njegovu dedovinu.

Nedaleko od njegovog placa niče još jedan, ovaj put, ilegalni kamenolom.

– Ja imam veliko imanje. Napravio sam objekte da bi mi se za neku godinu deca vratila nazad iz inostranstva da rade ovde. Ali, odjedanput se pojavio ovaj čovek koji je kupio ove dve-tri parcele ovde, i sada pravi kamenolom – , kaže novinarima Slavomir.

Slavomir kaže da lokalnog investitora iz Velikog Laola, Nebojšu Vlajića-Bosanca štite ljudi kako sa lokala, tako i iz samog vrha Vlade Srbije.

– Prolazi i nikoga ne pita, a mašine rade. Ulazi preko mojeg imanja kao da je njegova dedovina a ne moja, čak je i sve kočiće pobacio koje je geometar postavio. Ovaj ilegalni kamenolom je u samoj blizini sela, ne možemo od prašine jednu voćku da pojedemo. Kaže da je on kupio sve to i da on u njegovom može da radi šta hoće. Šta da radim ja, da se iselim odavde, ja nemam kud – , jada se Slavomir.

Na drugoj strani, na samo 200 metara od ovog ilegalnog kamenoloma nalazi se drugi kamenolom koji meštanima Ždrela već godinama zadaje probleme.

Šta će biti sa ovim ljudima, biljnim i životinjskim vrstama kada ovaj kraj potpuno nestane. Kada usred ogoljene šume i miniranih planinskim vrhova nikne i rudnik koji će dobijati struju iz vetroparkova i hodrocentrala.

– Zamislite sada, kada on bude počeo da kopa i sva prašina ode u selo dole, nit možeš da pojedeš jednu voćku, trešnju, jabuku, niti jedan paradajs da obereš iz bašte. Sad već imamo problem sa onim kamenolomom koji je malo dalji. Sve ima da se beli, a mogu da zamislim samo kako će da bude kada budu počeli da rade na ovom ilegalnom kamenolomu – , upozorava Slavomir.

Slavomir tvrdi da Vlajić nikakvu dozvolu nema za kopanje, niti je ikoga pitao da li sme da kopa. Slavomir kaže da se po čaršiji u Petrovcu na Mlavi priča da je Vlajić lični prijatelj predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

– Iako su iz Srbijašume obećali da mu neće dozvoliti da prolazi ovuda, ipak, neko je intervenisao, i oni su mu dozvolili. Uništili su svu okolnu prirodu. To je žalost, žalost! Gde god sam otišao da se žalim, rekli su mi da on u svoje može da radi šta hoće. Jedan pametan čovek koji misli dobro svojoj zemlji, ovoj opštini i ovom selu, ovo nikad ne bi uradio, ni za koje pare – , smatra Slavomir.

Ubrzo nakon dolaska novinara na teren, pojavio se i crni džip zatamnjenih stakala i bez registarskih tablica, iz kog je dotični investitor, Nebojša Vlajić-Bosanac, kako se priča, Vučićev lični prijatelj, tvrdi da on ne radi bez dozvole, da je uredno kupio zemljište od opštine, i da ima sve uredno izdate dozvole on Ministarstva rudarstva i energetike za eksploataciju kamenoloma.

Međutim, mesto na kome dotični lokalni investitor Nebojša Vlajić-Bosanac iz Velikog Laola izvodi radove i tvrdi da ima sve uredno izdate dozvole od Ministarstva rudarstva i energetike, u ovom trenutku nije ni građevinsko zemljište, već pašnjak izdat u zakup.

– Izgubio sam volju više i da radim i da čistim više. Trudio sam se i sada su oni došli i napravili ovaj lom ovde. Deca mi kukaju stalno. Kažu mi “a šta ćemo tamo da radimo kad je kamenolom na 50 metara od nas”. I zaista, šta ovde da radimo, koji će turista da dođe – , pita se Slavomir.

Hidroelektrana u Krepoljinu koja je skoro u potpunosti devastirala reku Mlavu, izgleda da je samo početak.

(Tpknews.com/Mile Sova)

7 Komentari

 1. Da se ne ponavlja ono već napisano u komentaru prethodnog članka na ovom Portalu…o BEČU I ETNIČKIM TEMAMA …a napisano je o CELOM ovom SAOBRAĆAJNO ,a time i na svaki drugi način , IZOLOVANOM I SKRAJNUTOM …
  i sada IZDIŠUĆEM i IZUMIRIĆEM ,,AFRIČKOM KONGO REGIONU ,,
  Istočne Srbije.
  Koji će mnogo BRŽE nego što to građani CELOG ovog regiona Istočne Srbije misle i znaju…svojim u Srbiji već VIŠE godina godina strogo CENZURISANIM TRANSEVROPSKIM
  (Atlantski okean -Crno more) ,,KORIDOROM ŽIVOTA,,/
  ,,ZABRANJENIM KORIDOROM,,
  biti POVEZAN sa Beogradom,,Evropom i 21.vekom…
  Jer …danas se centar svemoći koji je u Srbiji CENZURISAO I BLOKIRAO ovaj TRANSEVROPSKI Projekat i Koridor …
  više BOJI ove teme i ovog GEOSTRATEŠKOG koridora i Srbije i Evrope …
  nego egzistencijalno teško preplašeni ,pritisnuti i samocenzurisni građani CELOG ovog IZDIŠUĆEG I IZUMIRUĆEG ,
  i u svom najvećem i pretežnom delu, POGRANIČNOG regiona Republike Srbije. 🇷🇸
  I taj proces je, kao što svi i to takođe znaju , sada potpuno nezaustavljiv…😀
  I pozdrav iz 🚞

 2. Gospodine Nenade, ovde je pitanje opstanka eko sistema a ne Vašeg koridora sa kojim nas konstantno smarate. Narod ne samo Homolja već cele Srbije treba da ustane i da se bori za svoj opstanak, jer sa konstantnim uništavanjem prirode, trovanjem vode i vazduha narodu Srbije preti istrebljenje. To je jedan od vodećih problema pored kriminala i korupcije a i sve većeg siromaštva.

   1. Ako sam ja nebitna po čemu ste to Vi bitni. Nije ovde uopšte u pitanju nečija bitnost ili ne u pitanju je pokretanje borbe za očuvanje prirode, vodenih resursa i čistog vazduha kako za nas tako i za buduća pokolenja. Pozdrav.

 3. I samo jedna bitna informacija za pratioce ovog portala TPKNEWS ..
  Na otvorenoj i javnoj Facebook grupi AUTOPUT ISTOČNE DRBIJE za par dana,najdalje, biće objavljena Studija o BROJU GRAĐANA EVROPE
  KOJI U PROSTORU OD SMEDEREVA I POŽAREVCA
  PA DO STRATEŠKIH LUKA I GRADOVA NA OBALAMA CRNOG MORA,
  VARNE U BUGARSKOJ I KONSTANCE U RUMUNIJI ,
  ŽIVE NA PROSTORU OVOG TRANSEVROPSKOG
  (Atlantski okean -Crno more)
  MULTIMODALNOG SAOBRAĆAJNOG KORIDORA . Za čitanje i analizu ove Studije ČLANSTVOna ovoj grupi NIJE POTREBNO.
  Za prvu informaciju pratilaca ovog porlala….TO JE VIŠE OD 16.000.000 (ŠESNAEST MILIONA).GRAĐANA EVROPE.
  Toliko i više nego dovoljno i za sve te primitivne palanačke eksperte i raznorazne ,, stručnjake ,filozofe i ostale botove iz Gigine šupe,, … koji neprestano procenjuju i ponavljaju da Istočnoj Srbiji nema dovoljno ljudi i saobraćaja …
  za ovaj TRANSEVROPSKI , Atlantski okean -Crno mor, KORIDOR….
  😀😀 😀
  A što su veći primitivci i totalne neznalice …to su i glasniji u laganju i spinovanju građana CELOG ovog regiona Istočne Srbije

  😀
  Jer svakog možeš izvaditi iz blata …
  ali ne možeš blato iz njega. 😀

 4. Potpuno se slažem sa Azrom, nama je pre svega potrebna zdrava sredina za zdrav život, trebaju nam ekološke fabrike gde bi se mladi zaposlili a ne uzurpatora naših prirodnih resursa, koji tako ubrzano ruše sve pred sobom kao da će sutra negde da pobegnu. A što se tiče gospodina Čolovića, želim mu puno uspeha u izgradnji transatlanskog koridora života? Takođe gospodinu Slavomiru bih preporučio kao neznanom prijatelju da ne dira svoju decu iz inostranstva (ako su već tamo) jer ovde sa ovim lopovima i kriminalcima nema opstanka. Nama će konačno vrlo brzo Kinezi, Bosanci, kosovari, crnogorci i ostali doći glave jer nas Gaze na svakom koraku.

 5. Poštovani g.Budo,zahvaljujem Vam na lepim željama u vezi već više godina najstrožije CENZURISANOG ,,KORIDORA ŽIVOTA ,, i kako ga takođe i istovremeno i dvojako nazivaju stotine hiljada građana sa CELOG njegovog SAOBRAĆAJNO -EKONOMSKOG prostora Istočne Srbije (od Požarevca,Kostolca i Smedereva ..preko Kučeva ,Majdanpeka,Bora …
  i sve i levo i desno tamo do Negotina ,Kladova, Zaječara ,Knjaževca i bugarske granice )…
  ,,ZABRANJENOG KORIDORA ,,.
  Dakle na CELOM ovom prostoru na kome živi približno više od 697.000 građana Srbije … i to BEZ regiona Grada Beograda u čiju se TERITORIJU ovaj TRANSEVROPSKI koridor i bukvalno ULIVA posle Požarevca i svog spoja sa TAKOĐE TRANSEVROPSKIM AUTOPUTOM I MULTIMODALNIM KORIDOROM (Beograd -Niš…
  A na otvorenoj i avnoj Facebook grupi AUTOPUT ISTOČNE Srbije za par dana ćete moći da pročitate i precizno i detaljno …i za Srbiju i za Bugarsku i za Rumuniju…sve tamo do Crnog mora…
  I šta uošte o tome….
  a i o bilo čemu drugom u vezi jednog TRANSEVROPSKOG MULTIMODALNOG KORIDORA (što je samo po sebi maksimalno složena,multisektorska i najviša moguća ekonomsko -saobraćajna tema i sektor sa vrhunskim ekološkim,socijalnim demografskim ,drugim aspektima zna ovih par polupismenih i buđavih lokalnih botova iz Gigine šupe na ovom Portalu…
  .. što mi kao pišu neke komentara….
  Šta oni polupismeni primitivci o tome uopšte mogu znaju….
  To je za njih …kosmos i vasiona ….😂😂
  Ali moguće je da neki normalni i poštovani pratioci ovog Portala TPKNEWS ne znaju da SVE ovo što su oni na ovom Portalu čitali i čitaju o ovom i njihovom TRANSEVROPSKOM (ATLTNTSKI OKEAN -CRNO MORE)koridoru….
  SVE to su TAKOĐE čitali i čitaju pratioci DESETINA i DESETINA drugih portala,lokalnih ,ekoloških ,seoskih ,zavikčajnih grupa…kao i na svojim mobilnim telefonima u porukama i na svojim mailovima…na STOTINE I STOTINE HILJADA građana iz CELOG ovog regiona Isočne Srbije (i u ovde matici Srbiji i u celoj našoj velikoj dijaspori …) ..kao i mnogi ,mnogi drugi i u Srbiji… i van Srbije..
  I TO JE ZAVRŠENO….
  Tačka…😂😂
  I SVI oni, kao i Vi poštovani g.Budo ,
  DANAS ODLIČNO ZNAJU
  I ŠTA JE
  I KOLIKO JE VAŽAN
  NJIHOV TRANSEVROPSKI
  ,,KORIDOR ŽIVOTA,,/
  ,,ZABRANJENI KORIDOR,,…..😂😂
  Što znači da je ta čuvena CENZURA …
  ali u onoj PRAVOJ I ŽIVOTNOJ…
  I USKORO JEDINOJ ODLUČUJUĆOJ REALNOSTI…a ne medijskoj i javno -funkcionersko-stransčkoj realnosti …..SRUŠENA DO TEMELJA i u paramparčad. 😉
  I SVI znaju i ko je to uradio….i to u CELOM tom regionu Istočne Srbije ,i u Beogradu ..i daleko,daleko van Srbije …
  I …sta ćemo sada…..😂😂😂
  Ja nisam ni političar ni strančar i baš me briga da li sam lično i kome politički ,poslovno ili lično simpatičan poštovani g.Budo….
  A za mene SIGURNO nikada nećete prilici da glasate….
  Tako da mi ničije lične ne znače baš mnogo ..a najčešće i ništa…
  (…ovo će da čita i moja gospođa …😉…😂😂😂)
  Ali sam rekao i odavno i javno, a i to se i u celom tom regionu Istočne Srbije a i u Beogradu ..takođe veoma dobro zna :
  SVOJ TRANSEVROPSKI
  ,,KORIDOR ŽIVOTA ,,
  IMA DA ZNA ,
  I DA I DETALJNO I POTPUNO RAZUME NJEGOV ZNAČAJ…
  I TRANSEVROPSKI NIVO..
  CEO OVAJ REGION ISTOČNE SRBIJE.
  Tačka
  Ajde…. pa me SPREČITEU TOME…vi čuvene delije i ,,moćni moćnici.,, …..
  i to po VRHOVNOM nalogu .
  I…..?
  Šta bi….? 😂😂😂
  I šta je sada…? 😂😂😂
  Mogu da Vam napišem još mnogo veoma interesantnih stvari u vezi sa ovim TRANSEVROPSKIM koridorom …
  i to iz svih najpopularnijih ,,filmskih, žanrova …samo potpuno istinite…
  od tragikomedije pa do onih nešto malo napetijih i dinamičnijih ….😉
  Ali ja nisam ni pisac ni scenarista…
  a i to već neki pišu ,ali neki u tom poslu priznati profesionalci ….za scenario budućeg filma (i kako je to danas uobičajeno prateće serije…)
  ,,ZABRANJENI KORIDOR,,.
  I u tom poslu produkcije i scenarija veoma,veoma i poznati i priznati ljudi ,koje svi po tome i odavno znamo….
  Moje je samo da im dam sirov
  i dobar i potpuno istinit materijal …
  kao što šegrt-zidar samo pravi, donosi i dodaje malter majstoru- majstoru….
  Ali i taj film i ta serija biće tek …
  kada počne realizacija ovog TRANSEVROPSKOG KORIDORA.
  Jer ja nemam baš nešto mnogo nekih dobrih osobina….i samo ih je , i to možda , par…😀
  Ali jedna je…. uvek držim reč.
  Uvek. A i to se zna.
  I KO će sada i Vama i stotinama i stotinama hiljada građana Istočne Srbije i Srbije da izbriše iz glave i memorije sve ono što znate o ovom TRANSEVROPSKOM ,,KORIDORU ŽIVOTA,,/,,ZABRANJENOM KORIDORU,, …?
  KAKO se bre ,zove TAJ…?😉…
  I kojom gumicom će sve to da izbriše…?
  NE SME BRE DA POMENE IME ,,KORIDORA ŽIVOTA,,…
  ni u sebi… kada je sam u sobi…😂😂😂
  A strah građana u tom regionu Istočne Srbije….to je prolazna i izlečiva bolest…već prolazi..😀
  Pozdrav za Vas g.Budo iz Beograda,izi iz 🚞 a ne sa Madagaskara ili Marsa, g.Budo….
  i vidimo se negde u Istočnoj Srbiji…na ne na Marsu…😀
  Uskoro.
  Nenad M.Čolović

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker