HAOS U MAKEDONIJI: Demonstranti upali u parlament u Skoplju, Zaevu razbili glavu, povređeno više od 100 ljudi! (VIDEO)

Pristalice pokreta “Zajedno za Makedoniju” upale su noćas u makedonski parlament vičući “Ovo je puč”. Revoltirani izborom Talata Džaferija iz albanske partije DUI za predsednika Sobranja.

Demonstranti su prekinuli sednicu, nastupio je opšti haos, u kojem su razbijene glave lideru SDSM Zoranu Zaevu i poslaniku te stranke Damjanu Mančevskom, teško je povređen poslanik Alijanse za Albance Zijadin Sela, a povređeno je i više od 100 osoba. Policija je nakon nekoliko sati potisnula demonstrante iz skupštine, koji su rešili da noć provedu ispred Sobranja.

https://twitter.com/macedonus/status/857678081259130881

Direktorka Klinike za hirurške bolesti “Sveti Naum Ohridski” Jasminka Čabukovska rekla je da je u Sobranju ukupno povređeno 45 osoba, među kojima troje policajaca i pripadnika obezbeđenja, a četvorica su zadržani na lečenju. Makedonska policija navodi da je ukupno povređeno 102 osobe, uključujući trojicu poslanika i 22 policajca.

Simpatizeri VMRO-DPMNE upali su u skupštinu nakon što su poslanici SDSM Zorana Zaeva i poslanici albanskih partija samoinicijativno izglasali za predsednika parlamenta Talata Džaferija, nekadašnjeg komandanta Oslobodilačke nacionalne armije, a danas poslanika DUI. Presedavajući Trajko Veljanovski prethodno je prekinuo konstitutivni sednicu.

Dok je trajalo glasanje na kojem je 61 od 67 poslanika parlamentarne većine koju čine SDSM Zoran Zaeva i albanskih stranaka Dui, Besa i Aijanse za Albance glasalo za izbor Džaferija, poslanici pojedinačno najače stranke VMRO DPMNE Nikole Gruevskog su uzvikivali: “Ovo je puč” i pevali makedonsku himnu.

Predsednik Demokratske partije Srba u Makedoniji Ivan Stoilković izjavio je da se u Sobranju dogodio “pokušaj puča”, a da je situacija eskalirala zbog intoniranja albanske himne. Demonstranti su upali u Sobranje, a u neredima je teže povređen poslanik Alijanse za Albance, Zijadin Sela, preneo je skopski portal “A1on”, dok je televizija Alsat-M navela da se on bori za život.

Demonstranti, među kojima je bilo i osoba maskiranih crnim kapama i maramama, u metežu su razbili glave Zaevu i Mančevskom.

Pripadnik skupštinskog obezbeđenja je, kako su preneli pojedini mediji, da bi se odbranio od demonstranata i smirio ih potegao pištolj, ali je uprkos tome u sali izbila opšta tuča. Pred nadiranjem demonstranata, novinari i pojedini poslanici koji su se zatekli na prvom spratu pokušali su da se spasu skakanjem sa galerije.

Pred zgradom makedonskog parlamenta čulo se nešto nalik na šok bombe, javila je MIA. Navodi se da je sve više ljudi ulazilo u Sobranje, gde je, prema ocenama ovog medija, situacija postala eksplozivna. MIA navodi da su na prvom spratu Sobranja razvijene makedonske zastave.

Rojters je preneo da je Zaev lakše povređen u pesničenju i podseća da je Makedonija bila na ivici građanskog rata tokom ustanka manjinskih Albanaca 2001, da bi se potom situacija donekle smirila uz međunarodno posredovanje, ali da su međuetničke napetosti ostale.

Među demonstrantima ima i ljudi sa crnim maskama na licima koji su pozivali narod da se popne stepenicama, na galeriju. Dok su demonstranti nadirali, sa galerije su u opštem metežu poskakali su novinari i poslanici koji su se tu zatekli. Na prvom spratu Sobranja razvijene su potom makedonske zastave, a potom je usledila tuča, gde su povređeni Zaev i Mančevski.

TPKNEWS/Agencije

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker