MISTERIJA SMRTI KOD SREBRNOG JEZERA: Meštani okolnih sela u strahu, sumnjaju i na vlašku magiju!

Nikola Milićev (18) iz Velikog Gradišta nastradao je u ponedeljak uveče 13. avgusta, sletevši autom u kanal sa vodom kod Srebrnog jezera, meštani okolnih sela veruju da je to delo vlaškog božanstva vodenog duha Tartora i njegovih 99 pomoćnika, koji hvataju ljude kad se približe vodi, i odvlače ih na dno.

Foto: Ilustracija

Nikola Milićev (18) iz Velikog Gradišta, nakon što je svojim autom uleteo u kanal sa vodom kod Srebrnog jezera udavio se u vodi i mulju pošto nije mogao da se oslobodi zaštitnog pojasa, dok su se dva njegova druga, spasili jer su uspeli, da kroz prozor potonulog automobila na vreme izađu na obalu.

Meštani okolnih sela misle da je u pitanju vlaška magija, u koju posebno veruje Vlaško stanovništvo iz ovog kraja, naročito zato što je na tom istom mestu bilo više sletanja, ali su auta pre ovog tragičnog događaja uvek upadala u kanal na točkovima, pa su se vozači izvlačili živi.

Vrhovno vlaško božanstvo je Velika Majka ili Šumska Majka – Muma Paduri, koja vlada zemljom, dok njen pomoćnik je Tartor, vladar vode, a vatrom gospodari Zmeu – priča naš sagovornik iz obližnjeg sela i dodaje:

– Ljudi su zaplašeni nakon ovog tragičnog događaja. Naročito zbog toga što se još uvek ne zna uzrok sletanja. Prema svedočenju vozača koji se kretao iza Nikolinog auta, nijedno vozilo nije mu dolazilo u susret, pa se ne zna zašto je naglo skrenuo. Zbog toga mnogi ovu tragediju povezuju sa Tartorom i njegovih 99 pomoćnika. Vodeni duhovi su kepeci, visine od oko jednog metra. Imaju naduvene obraze, crven nos i dugu bradu, uši i noge su im kao kod koze, na čelu imaju rog. Ima ih sto: njihov predvodnik Tartor i 99 pomoćnika. Tartor nosi bič, kojim hvata ljude kad se približe vodi, i odvlači ih na dno, gde ima stakleni hram. Stari Vlasi zbog njega su se plašili ogledanja u potoku i zadržavanja na obali. Sigurni od Tartora su samo oni koji su rođeni u subotu, jer se veruje da je to dan kad se Tartor odmara i kada ga ljudi baš i ne zanimaju. Kao i Muma Paduri, i Tartor može da menja obličje. Nekad se ukazuje i kao dete koje plače, pa usamljene prolaznike mami da ga prate do prve vode, i tu ih davi. Zovu ga još i Drak, što na vlaškom znači đavo -, priča naš sagovornik i skreće nam pažnju da bi trebalo neko da pozove sveštenika da osvešti taj deo puta.

Na ovom istom mestu u ovaj kanal je upala i glumica Gorica Popović, ali i mnogi drugi vozači.

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker