DAN ODLUKE: Da li će Selakovićevi dežurni podizači ruku uspeti da mu obezbede još jedan mandat?

U nedelju, 17. marta je zakazano zasedanje skupštine na kojoj će se birati novi predsednik Srpske pravoslavne crkvene opštine u Trstu.

Zlatimir Selaković/Foto: Facebook

Povodom ovoga, našoj redakciji obratilo se nekoliko članova crkvenog odbora iz Trsta koji tvrde da aktuelni predsednik crkvenog odbora Zlatimir Selaković, rodom iz Bradarca kod Požarevca, koji je takođe u trci za starog-novog predsednika, vrši veliki pritisak na članove crkvenog odbora da ponovo podrže njegovu kandidaturu.

– U kasu Srpske pravoslavne crkvene opštine u Trstu, od nekretnina koje poseduje, a koje su date pod kiriju, na godišnjem nivou slije se oko 2 miliona evra, i isti novac se u toku godine kompletno potroši. Inače, sav ovaj novac je pod kontrolom predsednika Srpske pravoslavne crkvene opštine u Trstu Zlatimira Selakovića, dok za širu javnost, po naredbi Selakovića, ovo je tajna – , kaže za TPKNEWS jedan od članova crkvenog odbora u Trstu.

Po navodima našeg sagovornika, Crnogorc Marković Predrag-Peđa, suprug nastavnice Slađane Marković je po hitnom zahtevu Zlatimira Selakovića ubačen u crkveni odbor Srpske pravoslavne crkvene opštine u Trstu, nakon čega mu Selaković odmah dodeljuje mesto potpredsednika Crkvenog odbora.

Naime, Selakovićev plan je da u narednom mandatu pripremi Markovića da pod njegovom komandom preuzme Srpsku pravoslavnu crkvenu opštinu u Trstu, a kao kontrauslugu, Markovićeva supruga nastavnica Slađana Marković, posle reizabranja Selakovića, dobiće stalno zapošljenje sa istim mesečnim honorarom od 1.800 evra koji je do skoro primala od Ministarstva prosvete Republike Srbije. Inače, nastavnica Slađana Marković je rodom iz Dubrovnika, a po sumnji našeg sagovornika, trenutno pomaže hrvatskom Ministarstvu u pisanju knjige, to jest, na identifikaciji plemenitih porodica tršćanskih Srba sa Hrvatskim korenima radi prisvajanja njihovih dela i zasluga od strane Republike Hrvatske.

Selakovićevi, na komandu, dežurni podizači ruku u crkvenom odboru, koji mu ujedno i čuvaju leđa su – Milosavljević Miroslav iz Kisiljeva, Ninković sergej iz Bosne i Hercegovine, Stanojlović Dragan iz Kasidola i Daničić Predrag.

Da podsetimo, Trst, grad sa najdužom tradicijom prisustva Srpske dijaspore u Italiji, i Osnovnom školom na Srpskom jeziku “Jovan Miletić” koja ima vekovnu tradiciju dugu skoro 250. godina. Godine 1782. otvaranje škole pomogao je srpski rodoljub Jovan Miletić. U znak zahvalnosti prema ovom dobrotvoru, Srbi u Trstu nazvali su školu njegovim imenom.

Škola se održala do dan danas, a od 2010. godine priznata je od strane Ministarstva prosvete Republike Srbije, pa sve do ove godine, nakon što su Srpska pravoslavna crkvena opština u Trstu i nastavnica Slađana Marković odbili da potpišu ugovor koji je Ministarstva prosvete Republike Srbije donelo 5. februara.

Po navodima našeg sagovornika, faktori ne potpisivanja ugovora sa Ministarstvom prosvete Republike Srbije, sa jedne strane je Selakovićev pokušaj da Srpsku školu “Jovan Miletić” koja je u sklopu Srpske pravoslavne crkvene opštine u Trstu privatizujete, sa ciljem da se to dodatno naplaćuje roditeljima dece koja pohađaju školu nakon 17. marta, s obzirom da je samouveren da će ponovo biti reizabran za predsednika, dok sa druge strane je novac koji se na godišnjem nivou slije u kasu Srpske pravoslavne crkvene opštine u Trstu, i za koji je neko iz Ministarstva pokrenulo pitanje trošenja istog.

(Tpknews.com/I.M.S.)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker