SAMO DA VLADA USVOJI: Čeka se dozvola za masovno čipovanje ljudi u Srbiji

Hiljade ljudi u Švedskoj, Engleskoj, Kini i Rusiji nose čipove na rukama koje koriste za svakodnevne aktivnosti. Uz pomoć čipa otključavaju i zaključavaju vrata, plaćaju račune, idu kod lekara i rade mnoge druge stvari.

Ovi čipovi veličine su novčića i nalaze su staklenoj kapsuli, a telo ih ne odbacuje. Oni se guraju pod kožu najčešće u gornjem delu palaca, a nakon ugradnje bol se oseća oko 24 sata. Stručnjaci smatraju da postoji mogućnost da ova metoda i u Srbiji u jednom momentu postane standard, bez obzira na to da se radi o tradicionalnom društvu koje je jedva prihvatilo i čipove u ličnim kartama.

Osnovna funkcija ovih čipova jeste da korisnicima pomognu oko obavljanja svakodnevnih obaveza koji se tiču ulasaka u sopstvenu zgradu i pristizanja u kancelariju što bi u budućnosti moglo da se radi preko jednostavnog pokreta rukom kojim se prelazi preko digitalnog čitača. Iako trenutno nema širok spektar namena, uskoro će se to promeniti i čipovi će postati višenamenski, a neki kažu da će se preko njih paliti i kućni aparati.

Istraživanja pokazuju da u Srbiji ne postoji mnogo tehnoloških prepreka da bi se ugradili čipovi i da bi taj proces mogao početi za svega pet godina. Kako navodi struka, njihova tehnologija je jednostavna i već se primenjuje na svakoj poslovnoj kartici za identifikaciju, koje se u ovoj zemlji koriste odavno. Ono što pravi veću prepreku jesu zakonske procedure i odobrenja.

Sturčnjaci kažu da je ono što usporava ovaj proces jeste činjenica da bezbednost podataka i etički momenat prave prepreke u pravcu ugradnje, te da se ova napredna tehnologija može primeniti u Srbiji kada se one prevaziđu.

Sociološkinja Dragana Dimić govori o spremnosti naroda u našoj zemlji da se ovakva promena desi, i ona smatra da smo društvo koje se teško prilagođava, te da se jedva prihvatilo i čipovanje ličnih karti. Kaže da bi s početka malo njih prihvatilo ugradnju čipa u ruke, ali takođe smatra da će u jednom momentu postati neizbežno, te da će se ova metoda morati prihvatiti tokom vremena.

Dimić kaže da će građani Srbije teže prihvatiti čipove iz straha da će na taj način biti praćeni i da će ih neko stalno nadzirati, a da će najverovatnije najpre ljudi koji imaju neke veze sa inostranstvom doneti taj model kao nešto normalno što se koristi u drugim zemljama.

– Sve poslovne transakcije su vezane za čipovane lične karte tako da smo praktično prisiljeni da ih koristimo. Isto tako će biti i sa čipovanjem ljudi. Jednog dana to neće moći da se izbegne jer će nam verovatno biti potrebno – kaže Dimić.

Ova sociološkinja smatra da će čipovanje posebno pomoći starijima koji su teško pokretni, pate od demencije ili se teško snalaze sa korišćenjem gotovine, te da će im proces plaćanja i druge aktivnosti biti znatno olakšane.

Ekonomista Ljubodrag Savić smatra da je ugradnja čipova u ruke u Srbiji veoma izvodljiva i da nije ni skupa. Takođe govori da će se desiti uskoro.

– Zamislite situaciju u kojoj ne morate da otkucavate karte već samo prolazite pored svih aparata. Verujem da bi elektronskom bankarstvu to bilo od neverovatno velike koristi. To je realnost koja vrlo brzo može da bude u Srbiji ali mislim da ogromna većina ljudi nije spremna za to. U tehničkom smislu ne treba dug vremenski period, mnogo kraći od pet godina – istakao je nedavno Savić za Blic Biznis.

Objašnjava da te tehnologije nisu skupe, da se jednostavno koriste i da u Srbiji u tehnološkom smislu ne postoji veliko ograničenje za čipovanje.

– Srbija se relativno lako može prilagoditi u tehničkom smislu, ali postoji to drugo pitanje donošenja zakona i spremnosti građana i preduzeća na korišćenje tih tehnologija – zaključio je Savić.

PROČITAJ I

2 Komentari

  1. Ko da ne možemo da otključavamo vrata bez čipova, o Bože blagi, kakvo sranje. Pa nismo mi stoka na ranču da se čipujemo. Bolje da se umre nego da te neki bolesnici kontrolišu i maltretiraju na ovaj način

    1. Stize nam kraj sveta brate. Ne znam da li si citao Otkrovenje Jovanovo, prorocanstva se ispunjavaju, cip je stigao, bolest je tu, jos klimatske promene (zemljotresi) i glad da dodju a i to dolazi sa ovom svetakom ekonomskom krizom i cipovim. Tako da brate pokaj se ako nisi i prihvati Hrista kao spasitelja jer je vreme njegovog dolaska blizu, jako blizu.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker