Štab za vanredne situacije opštine Golubac izdao je obaveštenje o detekotvanim slučajevima Afričke kuge svinja na teritoriji ove opštine.
Kako se navodi u obaveštenju, ova zarazna bolest utvrđena je kod divljih svinja u reonu Lovačke uprave Golubac kod naselja Dušmanić i Žitkovica. Ova naselja su sada u zaraženoj zoni.
Prema odluci štaba pored naselja Dušmanić i Žitkovica i sledeća naselja su u ugroženoj zoni: Snegotin, Krivača, Maleševo, Dvorište, Vojilovo, Sladinac, Radoševac, Golubac, Barič, Bikinje, Klenje, Mrčkovac i Miljević.
KOJE SE MERE ZAŠTITE SPROVODE?
S obzirom na to da je afrička kuga virusno oboljenje za koje ne postoji mogućnost lečenja i još uvek nema vakcine, jedini način suzbijanja bolesti je humano klanje velikog broja životinja iz uzgoja na zahvaćenim područjima, i njihovo zakopavanje u javnu grobnicu. Nakon toga izvršava se dezinfekcija celokupnog prostora, opreme, vozila i svega što je korišćeno tokom intervencije.
KAKO SMANJITI RIZIK OD ŠIRENJA?
Podsetimo, znakovi koje pokazuju obolele svinje mogu biti temperatura, gubitak apetita, nedostatak energije, krvarenje, povraćanje i crvenilo kože pa je u ovim slučajevima neophodno kontaktirati veterinara.
Prema savetima Evropske agencije za bezbednost hrane (EFSA), uzgajivači u prostor gde borave svinje treba da uđu čiste odeće i obuće, a da dezinfikuju opremu i vozila. Važno je držati domaće dalje od divljih svinja, a hranu nabavljati iz pouzdanih izvora.
Ide se na to, da se unište sitni stočari, da oni krupni ne bi imali konkurenciju i da bi političari mogli uvoziti meso, sa masnom provizijom. Zar nije logičnije, da se unište svinje samo u domaćinstvima, gde se bolest pojavila? Sada će lovci pod izgovorom na bolest, masakrirati divlje svinje u tom kraju. Mada, divlja svinja može za noć preći puno kilometara i preneti zarazu (ako je stvarno ima) u neku drugu opštinu. Žao mi je našeg seljaka, koga pritiskaju samo brige i problemi, a nije to zaslužio.