VUČIĆEV NASLEDNIK: Ana Brnabić novi premijer!

Ana Brnabić, ministarka državne uprave i lokalne samouprave, najozbiljniji je kandidat za novog predsednika Vlade Srbije, prenosi „Alo!“.

Foto: Zorana Jevtić

Naime, novoizabrani predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić još nije doneo konačnu odluku koga će predložiti za svog naslednika na čelu Vlade, ali izvori ovog lista bliski premijeru tvrde da on ima najviše poverenja u Brnabićevu, kako u njenu stručnost, tako i u operativnost. Istovremeno, Brnabićeva ima čist dosije i niko ne bi mogao da je s dokazima proziva za bilo kakvu aferu. Takođe, ona je veoma cenjena i na zapadu, ali i na istoku.

Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Ana Brnabić izjavila je danas da nema nikakvu informaciju o tome ko će biti novi premijer Srbije.

Pogledala sam danas naslovne strane svih medija i proglasili su najmanje tri premiejra. Ne bih dalje to komentarisala, rekla je Brnabić novinaraima na Fakultetu organizacionih nauka.

Na pitanje novinara da li je zainteresovana za tu funkciju, Brnabić je odgovorila da ne želi sada da priča o tome.

“Ne bi bilo korektno ni prema premijeru, ni prema kolegama u vladi”, rekla je ona.

Pretpostavljam da ćemo sesti svi zajedno, ali to je odluka Aleksandra Vučića, koji će kao predsednik dati priliku nekome da napravi vladu, kazala je Brnabić.

Istakla je da je važno da su izbori protekli u najboljem redu, u odnosu na predizbornu atmosferu koja je bila agresivna.

Vučić, navodno, namerava da Vladu ostavi nestranačkom premijeru, kako bi izbegao sukobe među ionako zavađenim i sujetnim stranačkim funkcionerima. Zorana Mihajlović i Nebojša Stefanović, oboje visoki funkcioneri Srpske napredne stranke, odavno sebe vide na mestu novog premijera, ali Vučić je rešen da nijednom od njih dvoje ne prepusti fotelju, kako bi sprečio podele u stranci. U javnosti se spekuliše da bi fotelju premijera mogao da dobije bivši ministar pravde Nikola Selaković, ali izvori lista „Alo!” bliski diplomatskim izvorima navode da bi imenovanje Selakovića bilo dočekano na nož od zapadnih zemalja, navodno zbog njegovih posebnih veza sa Ruskom Federacijom.

I aktuelni ministar finansija Dušan Vujović vidi sebe u Vučićevoj fotelji, pa njegovi prijatelji po kuloarima već šire priče kako će upravo on naslediti Vučića u Nemanjinoj 11. Međutim, Vučić izuzetno ceni Vujovićevu stručnost u oblasti finansija, ali ima ozbiljne zamerke na njegovu operativnost i posvećenost poslu. Takođe, postoje i izvesni problemi privatne prirode zbog kojih Vujović ne bi mogao da se potpuno posveti veoma zahtevnom poslu premijera.

Povodom Vučićevog odlaska sa premijerske pozicije u javnosti se često oglašavao i nekadašnji premijer, sada prvi potpredsednik Vlade Srbije Ivica Dačić, koji je otvoreno isticao da bi prihvatio tu poziciju ukoliko bi mu bila ponuđena. Iako je Dačić u nezvaničnim razgovorima tvrdio da je on već postigao dogovor s Vučićem i obezbedio fotelju premijera, sam Dačić ovu informaciju juče nije želeo ni da potvrdi, ni da demantuje.

Član predsedništva SNS-a Nebojša Stefanović izjavio je juče da još nije doneta odluka o tome ko će biti premijer Srbije.

– To će biti predmet razgovora u stranci i na svim drugim nivoima u narednim nedeljama. Mislim da je Aleksandar Vučić rekao da će to biti u naredna dva meseca, da će se donositi takva odluka. Ima vremena za to, Vlada funkcioniše i radi svoj posao – rekao je Stefanović na konferenciji za novinare u Beogradu.

Upitan da li bi prihvatio mesto premijera, Stefanović je rekao da mu to mesto nije ni nuđeno, i da sebe ne vidi na tom mestu. On je rekao da nije ni vreme da ostavi mesto ministra unutrašnjih poslova, jer treba mnogo toga da se uradi.

– Nisam se rodio u fotelji, niti ću u njoj umreti. Biću na funkciji dok sam potreban. Spreman sam da radim, to je važno za svakog čoveka koji hoće da se prihvati javne funkcije – rekao je Stefanović.

Na pitanje da li će premijer biti neko iz stranke ili nestranačka ličnost, Stefanović je rekao da nije doneta odluka o tome, i da su se bavili predizbornom kampanjom.

Maja: Aleksandar Vučić će biti premijer do juna

Predsednica Narodne skupštine Maja Gojković izjavila je da mandat odlazećem predsedniku Tomislavu Nikoliću ističe 31. maja, nakon čega će uslediti konsultacije izabranog predsednika države sa partijama i izbor predsednika. – Nikoliću mandat ističe 31. maja, a ako je po slovu Ustava i zakona, nakon toga imamo konsultacije novog predsednika države sa partijama i izbor predsednika – rekla je Gojkovićeva za TV „Pink“.

I Dačić u kombinaciji?

Nebojša Medojević, lider Pokreta za promene, napisao je da se po Podgorici priča da je Aleksandar Vučić na sastanku sa Putinom odlučio da će novi premijer Srbije biti Ivica Dačić. Lider SPS-a izjavio je juče da sa Vučićem nije razgovarao o tome ko će biti budući premijer. Upitan da li bi prihvatio kada bi mu Vučić ponudio tu funkciju, Dačić je odgovorio: – Niko mi ne bi poverovao kada bih rekao da bih je odbio.

TPKNEWS/Alo!/Agencije

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker