VELIKO GRADIŠTE: Obeležena godišnjica odbrane Stiga u Prvom svetskom ratu u selu Ram (FOTO/VIDEO)

U selu Ram, u opštini Veliko Gradište, u petak je, u prisustvu brojnih zvanica, svečano obeležena godišnjica odbrane Stiga u 1. Svetskom ratu.

DSC_6099-1

Opština Veliko Gradište i grad Požarevac prošle godine su, zajedničkim programom pod nazivom “Od Rama do Krfa 1915 – Do poslednjeg čoveka“, obeležile stogodišnjicu odbrane Stiga u 1. Svetskom ratu, kao sećanje na dan kada je u mestu Ram, 07. oktobra 1915. godine, Deveti pešadijski puk prvog poziva Dunavske divizije, branio Stig i Mlavu tokom napada brojno i tehnički nadmoćnijih Makenzenovih Nemaca u sastavu austrougarske vojske, povlačeći se nakon borbe, desetkovan, od Rama na Dunavu do Krfa.

DSC_6104

Vence su na spomenik hrabro poginulim junacima položile delegacije Braničevskog okruga, grada Požarevca, opštine Veliko Gradište, Garnizona Vojske Srbije – Centra za obuku kopnene vojske Požarevac, Organizacionog odbora programa “Od Rama do Krfa“, Društva za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova 1914-1918. godine Veliko Gradište, Udruženja potomaka ratnika 1912-1920 Požarevac i Veliko Gradište, SUBNOR-a Veliko Gradište i Udruženja građana “Ramske tvrđave“.

DSC_6111

U znak sećanja na ovaj događaj i one koji su se izborili za slobodnu Srbiju, prisutnima se, u ime  Organizacionog odbora “Od Rama do Krfa“, obratila direktorka Istorijskog arhiva Požarevac, doktor Jasmina Nikolić: “Slaveći heroje i sećanjem pobeđujeući sile mraka veličamo duhovno samospoznanje, osećanje srpstva. Sećanje na junake prošlosti ojačava snagu trajanja jer onaj ko ne pamti nedovoljno postoji. Ovo je glas i odjek potomaka, sećanje i ogroman pijetet prema našim precima koji su, posle veličanstvenih pobeda 1914. i u izuzetno teškim okolnostima 1915. godine, izabrali najteži način da spasu čast srpske države i naroda“.

DSC_6106

TPKNEWS/SOVG

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker