LJUDI UMIRALI U NAJGORIM MUKAMA: Novi detalji o smrtonosnom srpskom kajmaku iz Austrije

Muškarac iz Srbije (39) osuđen je na 13 meseci zatvora i moraće da plati novčanu odštetu u visini od 25.000 evra jer je pet ljudi umrlo, a šestoro ima doživotne posledice posle trovanja kajmakom iz mlekare u kojoj je bio generalni direktor.

Foto: Shutterstock

Suđenju koje je održano prošle nedelje prethodila je serija trovanja listerijom od 2020. do 2022. godine, a kada su nadležni u Austriji sporveli temeljnu istragu, dokazi su ih doveli do mlekare „Gloginc“ u Viner Nojštatu u Donjoj Austriji. Sudski veštaci ustanovili su na suđenju da listerija koja je izazvala oboljenje kod ljudi pripada istom soju bakterije koji je pronađen i u proizvodima i u mlekari u ovoj oblasti.

Kako pišu mediji u Austriji, dve osobe su zadobile trajno oštećenje mozga, dok su tri dobile hroničnu bubrežnu insuficijenciju, upalu pluća i malaksalost.

Mlađa žena je ispričala da se tokom 2022. godine, nakon što je konzumirala proizvode iz mlekara, porodila sedam nedelja ranije, te da je dete odmah moralo biti priključeno na veštačku ventilaciju i da se razbolelo i pretrpelo teži oblik sepse. Jedan građevinski radnik koji je konzumirao otrovni kajmak moraće do kraja života da se hrani uz pomoć sonde, jedna žena je ostala u invalidskim kolicima, a u sudnici se pojavila i udovica muškarca koji je umro od listerioze, bolesti koju bakterija izaziva. Teza tužilaštva je da je svim ovim slučajevima zajednički kajmak.

Firma Srbina proglasila je bankrot nakon što je u javnost isplivala informacija o zarazi, a na sudu se ispostavilo da je ovo čak drugi put kako je ova bakterija pronađena u ovoj mlekari. Prvi put je uočena 2018. godine, ali je optuženi Srbin rekao da je to saznao tek kasnije.

Na suđenju koje je održano u četvrtak tužilaštvo je iznenadilo kada je protiv optuženog Srbina iznelo nove optužbe. Naime, sumnja se da je iz kase svoje firme ukrao 6.600 evra, ali i da je fizički nasrnuo na suprugu i bivšeg zaposlenog u kancelariji ove kompanije.

– Povrede joj je naneo tako što ju je grubo uhvatio za vrat i ošamario – , navodi su tužilaštva. Tada je pušten i snimak incidenta na kom se vidi kako žena glasno vrišti i kako je direktor odguruje, pišu austrijski mediji.

– Nisam je udario, stisnuo sam je i možda malo jače zgrabio – , pravdao se optuženi pred sudom.

Inače, saslušanjem svedoka otkriveni su brojni propusti u radu mlekare „Glognic“. Ispričali su da su u mlekari imali pacove, buđ, osećao se neprijatan miris, a rashladni uređaji nisu radili. Pored niza propusta u održavanju, takođe je utvrđeno da zaposleni nisu prošli adekvatne obuke, te da dostavna vozila nisu bila adekvatno hlađena.

Srbin pred sudijom/Foto: zVg

Okrivljeni Srbin govorio je na suđenju o svojoj delatnosti pre otvaranja fabrike sira. Radio je u kompaniji za preradu mesa 13 godina pre nego što je i sam kupio mesaru i pretvorio je u mlekaru. Negirao je bilo kakve higijenske probleme o kojima se može pročitati u rezultatima rada inspekcije. Prema rečima optuženog, bilo je samo poteškoća sa mašinama.

Da se postupak ne bi odugovlačio, doneta je odluka da se o novim optužbama odlučuje 14. marta.

Ova presuda nije konačna.

(Tpknews.com/Mediji)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker