U susret 23. Muzičkom festivalu „Carevčevi dani“ u Velikom Gradištu (VIDEO)

Veliko Gradište, mala varoš na obali Dunava, od 11. do 14. jula biće domaćin brojnim ljubiteljima violine i interpretatorima narodnih pesama, poštovaocima lika i dela barda srpske narodne muzike, Vlastimira Pavlovića Carevca. 

Screenshot/youtube

Po 23. put, u organizaciji Kulturnog centra „Vlastimir Pavlović Carevac“, pod pokroviteljstvom opštine Veliko Gradište i Ministarstva kulture i informisanja, održaće se Muzički festival „Carevčevi dani“. 

Ove godine Festival će imati dva nova „akcenta“. Prvog dana, na programu će se naći izložba gradištanskih umetnika, svečani koncert „FMU – Carevcu“, veliki koncert na letnjoj pozornici “Svilen konac“ ANIP-a „Vlastimir Pavlović Carevac“ i gostiju. 

U Narodnoj biblioteci „Vuk Karadžić“ biće predstavljen festivalski časopis „Carevčeva lira“ i knjiga „Dragiša Nedović, život i delo“, a u večernjim časovima na letnjoj sceni, u okviru „Carevčevog podijuma“, publika će moći da pogleda projekciju filmova o Carevcu i Žanki Stokić. U selu Carevcu će, kao i prvog dana u Velikom Gradištu, biti upriličeno svečano polaganje venaca na spomen ploču i bistu Vlastimira Pavlovića Carevca uz prigodnu besedu i kulturno-umetnički program. 

Treći dan festivala u Velikom Gradištu obeležiće pevačko takmičenje, u pratnji Narodnog orkestra RTS-a pod upravom Vlade Panovića, nakon čega će biti upriličen revijalni program na kome će nastupiti estradna umetnica Snežana Đurišić i Tadija Mutavdžić, laureat violinskog takmičenja prošlogodišnjeg Festivala. 

Poslednji i finalni dan Festivala otpočeće okruglim stolom, na kome će biti promovisana IX knjiga edicije Narodne igre Danice i Ljubice Janković dok će se najvažniji deo manifestacije, takmičenje violinista, održati na letnjoj pozornici na obali Dunava, uz pratnju Narodnog orkestra RTS-a. 

U revijalnom delu nastupiće Milan Topalović Topalko i Marija Jović, pobednica pevačkog takmičenja 22. Festivala „Carevčevi dani“. 

Sve dane Festivala takmičari će se za finalno veče pripremati na Letnjoj akademiji narodne muzike (LANAM). Umetnički direktor festivala je mr Mirjana Drobac, etnomuzikolog u Muzičkoj produkciji RTS-a. 

Posetioci će, osim uživanja u  kvalitetnom festivalskom programu, imati prilike da provedu nezaboravne trenutke kraj Dunava, Peka i Srebrnog jezera.

TPKNEWS/SOVG

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker