SRAMOTA: 4.4 miliona evra potrošeno za izgradnju Vodoizvorišta Ostrovo na Srebrnom jezeru, a Topolovnik i Kumane i dalje bez vode!

Kako smo saznali od naših čitalaca TPKNEWS-a iz Topolovnika i Kumana, meštani ova dva naselja i pored još prošle godine izgrađenog Vodoizvorišta Ostrovo, imaju ogromnih problema u snabdevanju sa vodom.

Izgradnja Vodoizvorišta Ostrovo koje je trebalo da reši pitanje stabilnog snabdevanja pijaćom vodom u opštini Veliko Gradište, negde je izgleda zatajio.

– Ljudi, živimo u 21. veku!!! A mi nemamo vodu, ej. Po mesec dana, po 15 dana, sta je bre to?! Dok se situacija sa vodovodom ne sredi, šta se desava? Dešava se to da mi u selu kako je krenulo nećemo imati vode nikada! Zašto mesna zajednica i opština ne obezbede ljudima cisterne sa vodom, da bi se ljudi snabdeli dok se ta situacija ne reši? Zar mislite da stari ljudi, bolesni, deca, da svi mogu po ovim visokim temperaturama da čekaju redove na Kuzminoj česmi, i ko zna gde sve da bi kući doneli vodu??? Sramota Za ovako veliko selo i sramota za opštinu!!! – kažu stanovnici ova dva naselja.

I ujedno uputili par pitanja nadležnima uz vidljiv bes na njihovim licima: – Na šta liči to zatvaranje vode po šahtama i puštanje vode u tri sata ujutru i ponovo zatvaranje u sedam ujutru? Ko određuje sve to, ko je nadležan za sve to? Obezbedite ljudima vodu dok ne rešite situaciju! Kome uopšte pripada vodovod, ko zatvara i pušta vodu, kako ko stigne radi šta hoće! Pa šta je to? Obezbedite cisterne sa vodom da bi ljudi imali za osnovne potrebe! Umesto što nam dajete neke glupe odgovore i što prebacujete krivicu jedan na drugog, bolje uradite nešto pametno i korisno za ova sela. Mi faktički molimo za vodu, ej u 21. veku?!?! Pa to nema nigde. Opet ponavljamo, ovo je velika sramota naročito za Topolovnik koje je od većih sela u opštini!!!!- kazali su nam stanovnici ova dva naselja koji nikako nisu krili svoj bes.

Vodoizvorište Ostrovo je najveći investicioni projekt koji opština Veliko Gradište i Direkcija za izgradnju do sada realizovala. Vrednost ovog projekta je 4.4 miliona evra, koje je finansira Evropska unija, a implementirala Austrijska razvojna agencija kroz projekat „Socio-ekonomski razvoj dunavske regije u Srbiji“. Ovaj projekat je predstavljao deo generalnog projekta vodosnabdevanja opštine Veliko Gradište i ujedno predstavljao prvu fazu rešavanja problema vodosnabdevanja na teritoriji opštine Veliko Gradište, uključujući i seoska naselja.

Studija koja su bila rađena povodom ispitivanja najboljih rezultata i korišćenja donatorskih sredstava pokazala su da je učinkovitija izgradnja magistralnog cevovoda i rezervoara Kumane koji je deo projekta Vodoizvorište Ostrovo. Međutim, u predviđenoj 2. fazi generalnog projekta vodosnabdevanja opštine Veliko Grdište, gde su radovi na Rezervoaru za vodu iznad sela Kumana, trebali da budu gotovi do juna ove godine čime bi oni bili u punoj funkciji, nisu još uvek ni započeti.

Na zahtev naših čitalaca kontaktirali smo opštinu i zatražili objašnjenje u vezi lošeg snabdevanja vodom naselja Kumane i Topolovnik na koji nam je opština uputila odgovor:

– Što se tiče problema sa vodosnabdevanjem naročito u Topolovniku, s’ obzirom da primopredaja seoskog vodovoda JKP „Dunav“ nije izvršena, rešavanje navedenog problema je i dalje na nivou MZ Topolovnik.

Opština Veliko Gradište je planirala Budžetom polovinu novčanih sredstava za izgradnju cevovoda kojim bi se povezala okolna naseljena sa rezervoarom „Konglavica“ novog vodoizvorišta Ostrvo dok je za drugu polovinu novčanih sredstava, koju treba da obezbedi Republika Srbija, konkurisala kod nadležnog Ministarstva. U slučaju ako bi Republika odobrila tražena sredstva, izgradnja cevovoda bi mogla da se realizuje do kraja godine. U svakom slučaju, nakon izgradnje cevovoda, u planu je povezivanje najpre naselja Kumane, Topolovnik i Ostrvo -.

I na kraju, iz svega ovoga može samo da se zaključi da trenutno nema para da se završi izgradnja cevovoda i rezervoara, tako da meštanima ova dva naselja ne preostaje ništa drugo nego da se snalaze kao i do sada.

TPKNEWS

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker