GASTARBAJTERI PREVARANTI: Bračni par iz Srbije krenuo u Austriju da pod stare dane zaradi za život, a tamo doživeli filmsku prevaru!

Bračni par iz Srbije se sa svojih 60 i nešto godina zaputio u Austriju na privremeni rad, kako bi dok čekaju penziju zaradili neki dinar. Za “Blic” su otkrili svoje iskustvo, koje nije baš slavno prošlo, ali je za nauk. Zbog toga apeluju na sve da ukoliko žele da rade u inostranstvu da to bude isključivo dobro provereno i po preporuci, ali i tada da otvore “četvere oči”.

Foto: Picture alliance

Sagovornica “Blica” je posao pronašla na društvenim mrežama i tako je stupila u kontakt sa menadžerom.

U pitanju je firma koja se bavi čišćenjem objekata, a vlasnica je žena srpskog porekla, što je našim ljudima omogućilo lakšu komunikaciju, ali i ulilo sigurnost, što se na kraju ispostavilo apsolutno besmislenim.

Sve se odigralo pre mesec dana kada se bračni par uputio u jedan mali gradić 300 kilometara udaljen od Beča, nadajući se da će sve biti onako kako su se dogovorili sa menadžerom.

– Iako smo dugi niz godina radili, trenutno smo bez posla, pa dok čekamo penziju odlučili smo potražiti neki posao jer od nečega se mora živeti. Tražila sam oglase na interentu, čišćenje, pranje sudova ili nešto slično, pa sam naletela na oglas “potrebni ljudi za rad u inostranstvu”. Napisala sam poruku, javio se naš čovek, objasnio da treba čistiti jedan objekat. S obzirom da sam “digitalno pismena”, sve sam izguglala i o firmi i tom objektu i videla sam da postoji. Nakon korektne ponude, koja je uključivala i smeštaj, suprug i ja smo odlučili da sednemo u auto i provedemo tamo, za početak, tri meseca – počinje priču sagovornica.

Posle svih provera i potvrda rešili su da krenu. Bilo je maglovito jutro, jedva su se probili kroz Beograd, pa do Zagreba, a kasnije i do Ljubljane gde su odlučili da prenoće i sutradan da nastave put.

– Na ovom putu Bog nas je čuvao jer smo nailazili samo na dobre ljude. I u Hrvatskoj, i u Sloveniji i u Austriji svi su nam pomagali da dođemo do tog grada koji se nalazi na oko 300 kilometara od Beča. Da nešto nije kako treba posumnjala sam kada je budućim “poslodavcima” bio problem to što dolazimo našim kolima. Objasnila sam da nam je tako lakše, a sebi sam ih “pravdala” da im smeta možda što ćemo privlačiti pažnju srpskim registracijama jer je u pitanju mali grad. Zatim su mi rekli da prebacim telefon na 3G mrežu, što sam i uradila, pa sam kasnije shvatila da ne mogu da koristim roming, pa sam to nekako posle podesila tamo. Iz ove perspektive niz situacija koje su se dešavale ukazivale su da nešto nije u redu, ali sam ubeđivala sebe da, kada smo se već zaputili, treba da idemo do kraja – nastavlja sagovornica Blica.

Kada su konačno došli do dogovorene destinacije, usledio je hladan tuš. Pozvali su menadžera koji ih nije sačekao na dogovorenom mestu, da bi veoma burno odreagovao i rekao im da tu čekaju dok on ne dođe, prestao je da se javlja i na telefon…

– Nismo znali šta dalje da radimo, jer se ispostavilo da mi od tog dogovorenog mesta treba da idemo još 80 kilometara dalje. On se nije javljao, ali nam se u jednom trenutku javila njegova žena, koja je počela da viče zašto smo krenuli i da ih čekamo. Razmišljam, šta da čekamo kad vas nema, i kada ćete od Beča doći do nas, dajte da krenemo mi ka vama, ali ona je samo vikala. Uz sve nevolje, kad smo već došli, ipak smo krenuli dalje da ih nađemo. Tu na jednoj pumpi naišao je mladić, koji nam je pomogao. Ne znamo dobro jezik, ali smo se nekako snašli da objasnimo gde idemo i pokazali sliku tog objekta koji je trebalo navodno da čistimo. Rekao nam je da ga pratimo. Mislili smo da idemo još 8 kilometara, ali otišli smo čak 80 kilometara dalje. Dogovorili smo jedan grad, a na kraju otišli u drugi da ne znamo – priča sagovornica.

Kada ih je mladić sa pumpe odveo do tog objekta koji je trebalo da održavaju pozvali su menadžera da mu kažu da su stigli, ali se opet javila njegova supruga koja je vlasnica firme za čišćenje i održavanje.

– Zašto ste sami došli, zašto niste čekali!? Vi ste nama sada napravili problem, pa vi niste uopšte glupi?! Pitala sam je šta je problem, čudeći se šta znači to “niste glupi”.

– Čekali smo vas, ne javljate se, šta smo mogli da radimo nego da dođemo, kad smo već prevalili toliki put? Pomislili smo da vam je možda nešto iskrslo, pa ne možete na dogovoreno mesto… – rekla sam.

– Ona je na sva moja objašnjenja i dalje besno vikala. Iako je sve ukazivalo na to da nešto nije u redu, sada nam je definitivno bilo jasno da se iza svega krije neka mutna radnja i prevara, verovatno ne prijavljuju radnike, rade na crno ili nešto još gore. Ne znam kako drugačije protumačiti taj skandal koji je napravljen kada smo došli do firme koju je po dogovoru trebalo da održavamo – priča sagovornica.

POSLEDNJE PARE DALI DA SE VRATE

Šokirana nepoštenjem od strane naših ljudi koji žive tamo, prevarena gospođa je odlučila da o svemu progovori da još neko ne bi naseo na priču pre nego što sve dobro proveri i krene na put.

– Kada ste u tuđoj zemlji, ne znate jezik i mislite da imate posla sa poštenim ljudima samo zato jer ste zemljaci, nekako ostane baš gorak ukus u ustima kada shvatite da ste obmanuti. Na kraju dobro se završilo, kao što nam je nesuđeni poslodavac ponavljala “niste glupi”, pa i nismo, jesmo pošteni, pa smo verovali, ali nismo glupi, lepo smo seli u kola i vratili se kući. Svaka škola ima svoju cenu. Naša je koštala poslednje pare za put do Austrije i nazad, nešto vremena i živaca. Vama svima nek je za nauk, naučite nešto o našem trošku i pre bilo kakvog putovanja na rad u inostranstvo dobro proverite s kim imate posla. Ako pričate isti jezik ne znači da imate – zaključuje sagovornica.

(Tpknews.com/Blic)

PROČITAJ I

2 Komentari

  1. Zašto se krije ime grada, kao i ime firme i njenih vlasnika? To treba napisati, da bi i drugi ljudi znali, da su u pitanju prevaranti.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker