IZMENA ZAKONA ZA STRANCE: Nova pravila za naše ljude u Austriji!

Zakon o strancima koji se tiče za skoro 500.000 naših ljudi sa Balkana (Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Makedonija) a, koji se nalaze na privremenom radu u Austriji.

Dva meseca pošto je stupio na snagu, Zakon o strancima prouzrokovao je nove pravne nedoumice i brojne probleme kod građana sa teritorije bivše Jugoslavije koji žive, rade ili studiraju na teritoriji Austrije, poručuju iz Udruženja građana Privileg u Beču.

Zakon o integraciji i Zakon o radu stranih državljana, pored toga što propisuju nove obaveze, strože kontrole i veće kazne, pružaju i brojne beneficije za mnoge od 500.000 naših ljudi iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Makedonije sa pravom boravka u Austriji, pogotovo kod procedura na koje se ovi zakoni odnose.

Advokat Thomas König kaže da su promene u postojećem Zakonu o strancima “uglavnom napravljene da bi se sankcionisali oni koji ilegalno borave u našoj državi ili nemaju neophodne vize ili su prekoračili dozvoljeno vreme boravka u Austriji”.

– Tako onima koji dolaze iz država koje nisu članice EU, zakon propisuje da na teritoriji Republike Austrije imaju pravo zadržavanja do 90 dana godišnje. U slučaju prekoračenja tog uslova, mogu da očekuju ozbiljne konsekvence, poput deportacije i zabrane ulaska u zemlju – objašnjava König.

On navodi da nove odredbe Zakona o strancima nemaju preveliki efekat na balkanske narode, ali da svakako menjaju pojedine vizne i boravišne (pred)uslove, kao i vremenske okvire za studente koji bi da ostanu da rade nakon završetka studija.

Predsednik kluba Privileg Zoran Kalabić kaže da su neznanje jezika na adekvatnom nivou i nedovoljna upućenost u specifičnosti austrijskog prava glavna prepreka da se ljudi sa ex-Ju prostora brže integrišu u to društvo i izbegnu da iznova postaju žrtve prevaranata.

TPKNEWS

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker