SA NOVOM GODINOM I NOVA PRAVILA: Radni vek duži, a penzija kraća!

Sa novom godinom i nova pravila! Za žene koje su prešle 63 godine života možda i nije baš najlepša vest jer će sačekati malo duže do odlaska u penziju.

Foto: Ilustracija/Pixabay

Naime, od 1. januara ove godine pomerena je starosna granica za odlazak u redovnu penziju, ali to važi samo za pripadnice nežnijeg pola. Prema izmenama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju iz 2014. godine, predviđeno je izjednačavanje godina života žena i muškaraca za penzionisanje.

Tako se od tada za zaposlene žene u Srbiji svake godine menjaju uslovi za penziju, i to po pravilu da se starosna granica pomera u rasponu od dva meseca do šest meseci godišnje. Ovaj put, od 1. januara 2022. godine, žene će u penziju moći da idu sa navršene 63 godine i četiri meseca, umesto 63 godine i dva meseca života. Potreban broj godina radnog staža ostaje isti i iznosi minimum 15 godina.

Kako je predviđeno izmenama zakona od pre sedam godina, tako će biti sve do 2032, kada će žene moći da idu u penziju sa 65 godina starosti, identično kao muškarci.

Kada se radi o muškarcima, i kod njih je došlo do promene, ali samo ako je u pitanju odlazak u prevremenu penziju. Do ove godine je bilo pravilo da to može da se ostvari sa 40 godina staža osiguranja i najmanje 59 godina života za muškarce, odnosno 39 godina i četiri meseca staža osiguranja i najmanje 58 godina i četiri meseca života za žene.

Od 1. januara ove godine muškarci će moći u prevremenu penziju sa 40 godina staža osiguranja i najmanje 59 godina i šest meseci života, a žene sa 39 godina i osam meseci staža osiguranja i najmanje 59 godina života.

Ono što je jednako za oba pola jeste pravilo po kome i muškarci i žene mogu redovno da se penzionišu sa 45 godina staža, bez obzira na starost. Uslov je, naravno, da su im poslodavci sve vreme tokom tog perioda redovno uplaćivali doprinose.

KAKO SE POMERA GRANICA ZA PENZIJU KOD ŽENA

63 godine i četiri meseca života – 2022.

63 godine i šest meseci života – 2023.

63 godine i osam meseci života – 2024.

63 godine i deset meseci života – 2025.

64 godine života – 2026.

64 godine i dva meseca života – 2027.

64 godine i četiri meseca života – 2028.

64 godine i šest meseci života – 2029.

64 godine i osam meseci života – 2030.

64 godine i deset meseci života – 2031.

65 godina života – 2032.

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker