KOGA ŠTITE GRADIŠTANSKI ČELNICI? Više od 300 ljudi zaraženo trihinelom nakon lovačkog doručka u selu Požeženu?!

U selu Požeženo kod Velikog Gradišta zvanično su se otrovale najmanje 60 osobe, a nezvanično više od 300 osoba, kako u Srbiji tako i u inostranstvu, svinjskim mesom, tačnije kulenom napravljenim od mesa divlje i domaće svinje, a uzrok trovanja je trihinela.

Foto: Screenshot/Google

Prvobitno su mediji objavili da je u pitanju bila lovačka slava upriličena za goste iz Rumunije i gastarbajtere iz Austrije i da je na njoj bilo 90 ljudi.

Međutim, nije u pitanju bio skup gastarbajtera, a posebno ne tako masovan, već su na okupljanju bili lovci iz tog sela i okoline, šef ribočuvarske službe Mihajlo Sekulić i njegov službenik Boško iz Golupca, zatim većina lovočuvara kojima ne bi smo da pominjemo imena, i to njih tridesetak, uglavnom svi su oni imali usku saradnju sa vlasnikom restorana “Alaske zore” Slobodanom Mijatovićem, zvanim Gazda Danko, koji je ujedno i organizatorom ovog lovačkog doručka na kojem je podelio kulen kojim su se otrovali ljudi.

Vlasnik restorana Gazda Danko, je za Kurir izjavio da je nasamaren i da se i sam otrovao.

– Došla su neka tri momka, rekli su mi da su ubili dva vepra i doneli mi meso. Rekli su mi da je pregledano i da ne moram to ja da radim. Kupio sam i napravio kulen. Poverovao sam im na reč. Potom je pravljen lovački doručak u centru sela, u lovačkoj prostoriji. Tu smo se okupili mi lovci iz našeg mesta, ali su dolazili i iz drugih mesta, pa i Smedereva. Bilo nas je oko 25, 30 i svako ko je jeo taj kulen otrovao se. I ja sam se otrovao. Posle sam sve prijavio veterinarskoj inspekciji i javnom zdravlju iz Gradišta. Bila je jedna doktorka, uzela uzorke mesa, i pozitivno je na trihinelu. Sve ostalo sam bacio da se ovako nešto ne bi ponovilo – ispričao je on za Kurir.

I predsednik opštine Veliko Gradište Dragan Milić je za Kurir takođe potvrdio da se ovaj incident dogodio.

– Bitno je naglasiti da nije bila u pitanju neka slava i da tamo nije bilo 90 ljudi. Sa simptomima trovanja, kako sam dobio informacije iz Doma zdravlja, javile su se 23 osobe. Trihinela još uvek nije zvanično potvrđena, ali svi simptomi ukazuju na to. Veterinarska inspekcija, epidemiolog, svi oni rade na ovom slučaju – rekao je Milić za Kurir.

Međutim, po priči meštana sela Požeženo, Gazda Danka niko nije nasamario, već su on i još troje lovaca polovinom januara za vreme zabrane lova zbog proglašenog vanrednog stanja na teritoriji opštine Veliko Gradište zbog epidemije svinjske kuge, ustrelili divljeg vepra. Umesto da uklone leš, Gazda Danko je meso ustreljenog vepra promešao sa domaćim svinjskim mesom i napravio 90 kilograma kulena, koji je zatim krajem februara podelio na lovačkom doručku koji je organizovao, poslao prijateljima iz Rumunije, Beograda i Vojvodine. Takođe, i prisutni na ovom lovačkom doručku, isti zaraženi kulen poslali su svojim prijateljima širom Srbije, pa čak i svojim rođacima i prijateljima u Austriji.

Inače, kada su ljudi počeli da se žale na stomačne tegobe, pomoć im je ukazana u Domu zdravlja Veliko Gradište nakon čega su svi upućeni na kućnom lečenju sem jedne ženske osobe koja je u kritičnom stanju zadržana u smederevskoj bolnici, i jednog muškarca koji je zadržan na lečenju u Opštoj bolnici u Požarevcu.

Većinu pacijenata je lečio dr Nedeljko Vasić, i to sve sa ciljem, kako se saznaje, da se ceo ovaj incident zataška.

Međutim, i pored svih napora pojedinih gradištanskih čelnika da ovaj ozbiljni incident drže u tajnosti, vest o ovom masovnom trovanju je ipak procurela u javnost, tako da je odmah nakon toga na mesto masovnog trovanja upućena komunalna inspekcija, koja će uz podršku policije utvrditi sve detalje.

(Tpknews.com/P.N.)

PROČITAJ I

4 Komentari

 1. Au,kakvo ludilo i zlo!?! Svesno trovanje osoba hranom je teško krivično delo,robija 20 godina!
  Uopšte mi nisu jasni “lovci”,svaka,ali baš svaka divlja svinja ima trihinelu,šta nije jasno?!?
  Pored divljih svinja, trihinelu mogu imati i neke ribe,neke ptice,neki glodari,neke vrste pasa,itd,itd!
  Pored trihinele,puno osoba je zaraženo i ehinokokusom,tularemijom,kolerom, brucelozom,itd,itd i sve te osobe se leče pogrešnom terapijom,jer nemaju pravu dijagnozu,jer “lekari” ne umeju da prepoznaju bolesti,a posledica nesposobnih alopatskih “lekara” su puna gorbija!?!
  Koliko samo osoba je zaraženo koksaki “virusom”,a leče se od “srčanih” bolesti!?!
  Koliko je samo osoba puno raznih parazita,a “lekari” misle da imaju “hronične bolesti”?!?

  Što se tiče,”trovača”,šta reći,osim da Tužilaštvo i Policija ćute i prave se mrtvi umesto da postupaju po službenoj dužnosti i pohapse sve vlastodršce-kabadahije i tajkune-lopine,kao i podobne “ugostitelje-trovače”!!!

  Ludilo!!!

  Neizmerno veliko zlo!!!

 2. Koliko mi se cini lovci vise idu u krivolov nego u lov.To su uglavnom neki silni ljudi kojima je sve dozvoljeno i koji su zakonom zasticeni.

  1. Nije bas tako gospodjo Ana ali ima u svakom zitu kukolja pa tako i u lovu i trudimo se maksimalno da to suzbijemo kako velikim kaznama cak i zatvorskim tako i izbacivanjem iz lovackih sekcija i oduzimanjem oruzja.Mali je broj takvih ali eto ima ih nazalost.Znate li da lovci preko citave zime nose hranu u lovista da prehrane zivotinje i borimo se protiv predatora da zastitimo to sto hranimo.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Pročitajte i
Close
Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker