Posle drugog zasedanja Visokog saveta sudstva (VSS), Osnovni sud u Požarevcu i dalje nema predsednika. Iako je institucija od vitalnog značaja za funkcionisanje pravde na lokalnom nivou, izgleda da je izbor predsednika pretvoren u politički šah, a ne u meritokratsku proceduru.

Na dnevnom redu je bio kandidat Dobrica Živković, dugogodišnji predsednik ovog suda. Ali, umesto podrške iskustvu i kontinuitetu, usledio je hladan tuš.
Aleksandar Popović, član VSS-a, izjavio je da je bio protiv Živkovića, uz brutalno pojašnjenje:
“Dobrica spada u kategoriju ‘profesionalnih predsednika’. Predugo je na funkciji.” Svojim rečima, Popović je praktično optužio Živkovića da je od suda napravio ličnu upravu.
Njegov stav je podržala Zorana Delibaišić, poznata po tome da ne krije svoje mišljenje, izjavivši da se „pridružuje rečima istaknutog pravnika Aleksandra Popovića“. Protiv su, dakle, bili Popović i Delibaišić.
Za kandidata je glasala samo Snežana Bjelogrlić, dok se većina članova VSS-a – Jasmina Vasović, prof. dr Nikola Bodiroga, Vukica Kužić, Gordana Veljković, Marija Aranđelović, Žak Pavlović, prof. dr Jelena Vučković i Srđan Stefanović – proglasila uzdržanima, odnosno, praktično ništa nije rekla. Klasično „perem ruke“, kao što se to radi kad niko ne želi da preuzme odgovornost.
Ovim tempom, sud će uskoro ostati ne samo bez predsednika, već i bez autoriteta.
Ni sudije Robert Jovanović i Marjan Ranđelović, predloženi kao alternativni kandidati, nisu dobili dovoljan broj glasova.
U SENCI GLASANJA – DILOVI I PREDLOZI IZA KULISA
Dok VSS javnosti šalje poruku da je „procedura u toku“, pojedini upućeni krugovi već imaju predlog „za mirnu Bačku“ – da se muke okončaju i na mesto predsednika postavi sadašnja zamenica predsednika – sudija Marija Vučićević.
Njen glavni adut? Nije samo njena sudijska biografija, već porodični benefit – njen suprug je predsednik Višeg suda u Požarevcu. Dvoje ljudi iz jedne kuće, na dva najjača sudska trona u gradu. I oboje završili Pravni fakultet u Kragujevcu. Eto recepta za pravosudni mir – ako pitate lokalne igrače.
Ovo nije samo pitanje ko će voditi Osnovni sud u Požarevcu. Ovo je test zrelosti i kredibiliteta pravosudnog sistema. Dok VSS lamentira nad “uzdržanima”, lokalni sistem pravde je u vanrednom stanju.
Sudu treba glava – ali ne glava po političkom, familijarnom ili kumovskom principu. Vreme je da se prestane sa teatrom i da se postavi neko ko će zaista voditi sud u interesu građana, a ne u interesu male pravosudne kaste.
(Tpknews.com/@Mile Sova)