SKORO TRI DECENIJE NA KORMILU OPŠTINE: “Ispunili smo i više nego što smo obećali građanima”

U prethodne četiri godine maksimalno se radilo na gradnji infrastrukture, razvoju turizma i otvaranju novih radnih mesta.

Dragan Milić, predsednik opštine Veliko Gradište/Foto: M.V.

Rukovodstvo opštine Veliko Gradište, na čelu sa predsednikom Draganom Milićem, za prethodne četiri godine uradilo je sve što je obećalo na početku mandata. Prema rečima Milića, u nekim segmentima urađeno je i višestruko puta više od obećanog. On je jedan od retkih u Srbij koji je na čelu opštine skoro 28 godina.

– Na početku tog perioda, Srebrno jezero imalo je samo jednu neosvetljenu stazu. Sada je to ozbiljna turistička destinacija, za koju se zna ne samo u Srbiji, već i u inostranstvu – kazao je Milić.

Duga je lista projekata koje je opštinsko rukovodstvo uradilo za vreme svog četvorogodišnjeg mandata. Uređeno je Srebrno jezero, izgrađeno vodoizvorište koje rešava problem snabdevanja pijaćom vodom u narednih sto godina, sprovedena je gasifikacija, izgrađen Veslački centar, TEO košarkaški kamp, obnovljena Ramska tvrđava, izgrađena crkva u Češljevoj Bari, završena velika sportska hala.

Srebrno jezero/Foto: Srđan Dedić

– Trenutno se radi kompletna obnova Doma zdravlja, za koji je Kancelarija za izgradnju uložila milion evra. Izgradićemo kanalizaciju u svim selima u naredne četiri godine, kao i šetno-biciklističku stazu od Zatonja do Rama. Gradimo pristan podno Ramske tvrđave za putničke brodove, izgradili smo vrtić i sportsku halu za najmlađe. Sa selektorom odbojkaške reprezentacije Bobom Kovačom planiramo odbojkaški centar. U planu je i gradnja dva fudbalska igrališta, zatvoren bazen, a investitor iz Nemačke želi da izgradi hotel – rekao je Milić.

Realizacija brojnih projekata ne bi bila moguća da nije odlične saradnje sa državom, jer je budžet opštine svega 850 miliona dinara. Podršku su imali od predsednika Vučića, premijerke Brnabić, ministara Ljajića, Mihajlović, Udovičića… Takođe, značajna je i pomoć Evropske unije, od koje je, samo za prekogranične projekte sa Rumunijom, dobijeno oko 12 miliona evra. Milić ističe da su značajan doprinos razvoju opštine dali i predsednici mesnih zajednica i odbornici Skupštine opštine.

Hodnik u Opštinskoj upravi Veliko Gradište/Foto: M.V.

– Kao i sve u zemlji, i nas je pogodila epidemija korone. Restorani nisu radili dva meseca, a nije održan ni prvomajski uranak, na koji je dolazilo i 15.000 ljudi. Međutim, odlično je sve funkcionisalo, sastanci su bili svakodnevni i prošli smo samo sa dva slučaja zaraze. Među prvima smo ponovo otvorili zelene pijace da ljudi zarađuju, uz mere zaštite, podelili smo oko 1.500 paketa ugroženima, kao i 3.000 maski i rukavica. Zahvalan sam zbog toga donatorima i volonterima, kao i lovcima i vatrogascima, koji su obavljali dezinfekciju – rekao je Milić.

Iako je epidemija nanela štetu, od nje ima i koristi, jer većina sada neće na putovanja van zemlje, već će doći na Srebrno jezero. Samo od vaučera imaće 20.000 pansionskih dana, dok je prošle bilo svega 4.000. Prvi put se desilo da gosti sada rezervišu po 7 i 10 dana boravka. To će pomoći da turistička sezona bude uspešna, kao do sada, kada je ovde bilo 120.000 noćenja i 500.000 do 700.000 posetilaca.

Opštinska uprava Veliko Gradište/Foto: M.V.

Osim od turizma, od koga direktno zarađuje 400 ljudi, u Velikom Gradištu nadaju se pozitivnim trendovima i u ostalim privrednim granama. U „Čeliku“ u stečaju nadaju se dobrom kupcu koji će otvoriti nova radna mesta. Već drugu godinu radi fabrika ulja „Dunavka“, koja je zaposlila 80 ljudi a od nje koristi imaju i poljoprivrednici. Zapošljavaju i privatnici koji su zakupili zemljište u Ostrvu i Požeženu za gajenje voća i povrća i tu će biti dodatnih radnih mesta.

IZBORI

„Što se tiče izbora, mi ćemo građanima podneti izveštaj šta smo obećali na početku mandata i šta smo do danas uradili, kao i šta bismo ubuduće sve realizovali. Na osnovu toga neka građani sami procene i ocene naše rad“, rekao je Milić o predstojećim izborima.

MANIFESTACIJA

Zbog epidemije nije održan Festival cveća i meda, kao ni prvomajski uranak, dok je Šahovski turnir pomeren za septembar. Sve ostale manifestacije biće održane u redovnim terminima: Triatlon, Carevčevi dani, SILFEST, Pasuljijada, Gitarijada, Dunavska regata, Alaske večeri…

POVEZIVANJE

„Bilo bi dobro da se s nama povežu i Požarevac i Golubac, pa da turisti imaju objedinjenu ponudu: Srebrno jezero, Ramska tvrđava, Viminacijum, ergela „Ljubičevo“, Golubački grad i manastiri Tumane i Nimnik. Imaćemo i pogodnost u vidu brze saobraćajnice, koja se gradi od auto puta, preko Velikog Gradišta do Golupca“, rekao je Milić.

M. Veljković

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker