HILJADE MRTVIH I POVREĐENIH: Novi snažan zemljotres pogodio Tursku i Siriju (VIDEO)

Nakon jutrošnjeg razornog zemljotresa, centralnu Tursku je danas pogodio novi zemljotres jačine 7,7 stepeni Rihterove skale, saopštio je Evropsko-mediteranski seizmološki centar. Do zemljotresa je došlo na dubini od dva kilometara, na udaljenosti od 67 kilometara severoistočno od Kahranmanmaraša

Foto: Skynews

Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan izjavio je danas da je do sada bilans razornog zemljotresa 912 poginulih i 5.385 povređenih. Erdogan se pojavio u direkciji nacionalne Agencija za upravljanje katastrofama i vanrednim situacijama (AFAD) da koordiniše napore u vezi sa zemljotresom jačine 7,4 stepena po Rihterovoj skali koji je pogodio 10 turskih provincija, a čiji je epicentar lociran u okrugu Pazarčik u Kahramanmarašu, prenosi agencija Anadolija.

“U akciji pronalaženja i spasavanja preživelih učestvuje više od 9.000 ljudi”, izjavio je Erdogan na konferenciji za novinare koju je održao nakon izvršene procene situacije u Koordinacionom centru AFAD.

Erdogan je rekao država je preduzela sveobuhvatnu akciju saniranja posledica zemljotresa angažujući sve raspoložive resurse i na državnom, i na lokalnom nivou.

Prema njegovim rečima do sada je iz ruševina spaseno 2.470 ljudi, a sa sada je utvrđeno da je uništeno 2.818 objekata. Erdogan je potvrdio da je Turska dobila ponude za pomoć iz 45 zemalja.

On je podsetio da se prethodni najrazorniji zemljotres u Turskoj jačine 7,8 stepeni dogodio u decembru 1939. godine na severoistoku Turske kada je poginulo više od 30.000 ljudi, preneo je ranije Rojters.

U januaru 2020. godine zemljotres magnitude 6,7 pogodio je oblasti oko Elaziga, grada na istoku Turske i tada je poginula 41 osoba, a povređeno je preko 1.600 ljudi. Epicentar jutrošnjeg zemljotresa, koji se osetio čak i u Kairu, lociran je severno od turskog grada Gazijantepa, u području udaljenom oko 90 kilometara od granice sa Sirijom.

Zemljotres se osetio se i na Kipru i u Libanu, prenosi Rojters.

Turska agencija za katastrofe (AFAD) proglasila je “nivo 4” vanredne situacije koji podrazumeva da se zatraži i međunarodna pomoć.

“U Adani, Adiamanu, Malatiji, Kahramanmarasu i Gaziantepu je poginulo 76 naših građana, a u Sanliurfi, Diarbakiru, Adani, Adiamanu, Malasiji, Osmaniji, Hataju i Kilisu povređeno je ukupno 440 ljudi”, saopštio je AFAD.

Prema zvaničnim podacima ministarstva zdravstva Sirije, u delovima zemlje koji su pod kontrolom vlade u Damasku poginulo je 446 ljudi, a najmanje 334 osobe su povređene, preneli su sirijski državni mediji.

Ranije je prijavljeno da je 20 ljudi poginulo u područjima koja su pod kontrolom pobunjenika u toj ratom razorenoj zemlji.

U izveštaju AP se navodi da spasioci i lokalno stanovništvo užurbano tragaju za preživelima ispod ruševina srušenih zgrada u više gradova sa obe strane granice i po svemu sudeći broj žrtava nije konačan.

U jednom turskom gradu pogođenom zemljotresom, desetine ljudi pokušavaju da pomere komade betona i metala i dozivaju zatrpane u ruševinama zgrada koje su na ivici potpunog kolapsa.

Na sirijskoj strani granice, zemljotres je pogodio regione koji su pod kontrolom opozicije sa oko četiri miliona Sirijaca raseljenih iz drugih delova zemlje zbog građanskog rata.

Mnogi od njih žive u oronulim objektima sa minimalnom zdravstvenom zaštitom.

Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan napisao je na Tviteru da su u područja pogođena zemljotresom “odmah poslate spasilačke ekipe”.

– Nadamo se da ćemo zajedno prebroditi ovu katastrofu što je pre moguće i uz najmanju štetu – , napisao je Erdogan na svom Tviter nalogu.

U međuvremenu je registrovano još najmanje šest naknadnih potresa, a ministar unutrašnjih poslova Turske Sulejman Sojlu pozvao je ljude da ne rizikuju i ne ulaze u oštećene zgrade.

– Naš prioritet je da izvučemo ljude zarobljene ispod srušenih zgrada i da ih prebacimo u bolnice – , rekao je on.

(Tpknews.com/Agencije)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker