GRAĐANI PROTIV VUČIĆA: Večeras u šest, po šesti put!

Savez za Srbiju pozvao je preko društvenih mreža na novo okupljanje u subotu, 12. januara, u 18 sati u Beogradu pod sloganom „Jedan od pet miliona – počelo je“.

Foto: N1

Najavljeni govornici su Rada Trajković, opoziciona političarka sa Kosova, i glumac Branislav Trifunović, koji je bio govornik na svakom od pet dosad održanih subotnjih protesta od 8. decembra

Očekujem da će i današnji protest biti veličanstven poput prethodnih, te da će veliki broj ljudi doći da čuje Radu Trajković, jednu hrabru ženu sa Kosova, koja govori glasno ono što se drugi plaše i da pomisle. To poručuje lider Levice Srbije i jedan od osnivača Saveza za Srbiju Borko Stefanović, koji najavljuje šesto po redu okupljanje i šetnju opozicije, koja će večeras krenuti sa platoa ispred Filozofskog fakulteta.

Stefanović ističe da su subotnji protesti postali potpuno autonoman sistem za sebe, koji vuče ovu državu prema promenama koje su joj neophodne.

Govoreći o protestu koji će prema najavama biti održan 16. januara, na godišnjicu ubistva lidera Građanske inicijative SDP Olivera Ivanovića, on je ukazao da je reč o posebnom datumu, punom poštovanja i pijeteta prema ubijenom političaru sa Kosova, te da će zbog toga ta šetnja biti drugačija od dosadašnjih.

– Najvažnije je to što ljudi na proteste dolaze slobodnom voljom, što ih niko nije dovezao autobusima niti dao dve „crvene“ da bi prisustvovali skupovima. Zbog toga treba izbeći tu veštačku i besmislenu igru brojevima, to jest koliko je ljudi bilo na protestu. Mi smo ponosni na to što pokazujemo da je Srbija slobodna i budna; ponosni smo na to što građani više neće da trpe ovu propast, kao i na činjenicu da ljudi izlaze na ulice pre svega zbog sebe i svoje budućnosti, a ne zbog bilo koga od nas – naglašava Stefanović.

Upitan da prokomentariše skup „podrške prijateljstvu Srbije i Rusije“, koji je javnosti nepoznato udruženje najavilo za dan nakon protestne šetnje kojom će biti obeležena godišnjica ubistva Ivanovića, on navodi da na taj način predsednik Aleksandar Vučić vrlo sebično pokušava da se nadigrava sa građanima u odmeravanju ko ima veću podršku.

Stefanović ukazuje da Vučić za tako nešto koristi posetu predsednika Ruske Federacije, koji ne dolazi u posetu njemu lično, niti njegovoj partiji, već državi.

– To je vrlo neodgovorno, ali od njih ništa drugo nažalost ni ne očekujemo. Oni su rešili da upregnu državni interes u funkciju lične i partijske promocije na najgori mogući način. Da ne govorim o tome kakve će biti spoljnopolitičke implikacije tog poteza, naročito prema Vučićevim „dobrim drugarima i saveznicima“ na Zapadu – kaže Stefanović.

(Danas)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker