DA LI JE OVO REALNO? Eurostat tvrdi da je minimalna plata u Srbiji u januaru 401 evro!

Tokom januara u 13 država članica EU minimalne plate su bile manje od 1.000 evra mesečno, u Bugarskoj je bila najniža 332 evra, Letoniji 500, Rumuniji 515 evra, Mađarskoj 542 evra, pokazala je analiza Eurostata.

Minimalna zarada u Srbiji, pre nego što se odbiju izdvajanja za poreze i socijalno osiguranje, u januaru je 401 evro, u Crnoj Gori je 532 evra, Turskoj 328, dok je u Albaniji najniža – 248 evra.

Najviša minimalna plata početkom ove godine zabeležena je u Luksemburgu, 2.257 evra.

Osim u Luksemburgu u još pet država članica EU minimalne zarade bile su iznad 1.500 evra mesečno – Francuskoj (1.603 evra), Nemačkoj (1.621 evra), Belgiji (1.658 evra), Holandiji (1.725 evra) i Irskoj (1.775 evra). Minimalna plata za isti period u SAD bila je 1.110 evra.

U grupi od 21 zemlje članice čije je podatke Eurostat analizirao, najviša minimalna plata bila je gotovo sedam puta veća od najniže. Međutim, dispariteti su znatno manji kada se uzmu u obzir razlike u nivou cena.

Kada se izrazi u standardu kupovne moći (PPS), minimalne zarade u državama članicama sa nižim nivoima cena postaju relativno veće u poređenju sa onima u državama članicama u kojima su cene veće.

Otklanjanjem tih razlika u ceni, minimalne zarade su se kretale od 604 PPS mesečno u Bugarskoj do 1.707 u Luksemburgu, što znači da je najviša minimalna zarada bila gotovo tri puta veća od najniže.

(Tpknews.com/Danas)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker