BORIMO SE ZA SRBIJU BEZ STRAHA: Predsednički kandidat Saša Janković održao konvenciju u Požarevcu (FOTO)

Nedelju dana nakon predizbornog mitinga predsedničkog kandidata vladajuće koalicije, Aleksandra Vučića u Požarevcu je došao drugi, i to opozicioni, kandidat za predsednika Srbije Saša Janković koga je predložila Grupa građana“Za Srbiju bez straha.

Za razliku od svog prethodnika koji je u Požarevac na miting došao uz veliku pompu i ogromne mere obezbeđenja, gde je uz pomoć više desetina autobusa napunjenih svojim pristalicama iz cele Srbije, prikupio oko 7. 000 ljudi u, i ispred, požarevačke sportske hale, Janković je došao bez ijednog autobusa podrške, samo sa suprugom i svojim saradnicima. Ipak, iako su mnogi prognozirali njegov fijasko u pogledu pred koliko će svojih pristalica govoriti, to se nije dogodilo. Šta više, Velika sala požarevačkog Centra za kulturu, pre njegovog dolaska bila je ispunjena do poslednjeg mesta, tako da su mnogi stajali i sa strane.

Prema protokolu Jankovića su trebali da dočekaju na početku ulice na Starom korzou, ali se to nije desilo jer su tu od prepodnevnih časova bili postavljeni štandovi vladajuće kolicije, gde su njeni omladinci građanima delili propagndni materijal i agitovali za Vučića.

Zbog toga studentkinja, Marija N. nije skivala svoj bes i ogorčenje rekavši da je sramotno to što SNS radi. – Mi smo dva dana ranije uredno prijavili da ćemo na tom mestu kada bude dolazio Janković od 12 časova da postavimo svoj štand, gde ćemo i da dočekamo našeg predsedničkog kandidata. Međutim, ovi iz SNS-a, sa svojim sateletima Vulinovim i Dačićevim socijalistima, su brže-bolje postavili svoje štandove, preduhitrivši nas. Bilo im je malo pet štandova na tom mestu, već su još tri postavili preko puta, kod beogradske robne kuće, kako slučajno mi tu ne bi postavili svoje – ogorčeno je rekla studentkinja i poručila: – To što rade je ispoljavanja straha od poraza i zbog toga nas opstruiraju. Poručujem im da im to neće proći i da su ovi izbori početak Vučićevog kraja i njegovog SNS – istakla je ona dodavši da je 2. 000 godine tako radio i Slobodan Milošević, pa se vidi kako je završio.

Ipak, Jankovića je stotinak građana dočekolo u Gradskom parku sa kojim je i došao na konvenciju. Janković je u salu ušao burno pozdravljen, ali nije seo u prvi red, kako se očekivalo, veće je skromno sa suprugom seo u devetom redu, a prisutni su ga zbog toga nagradili frenetičnim aplauzom.

Konvencija je počela govorom požarevljanke doktora književnosti i profesora Prištinskog univerziteta izmeštenog u Kosovskoj Mitrovici, Marine Nikolić. Inače, svi govornici pre Jankovića su doktori nauka, ali pravi, i profesori na nekom srpskom fakultetu.

Oni su svoje govore bazirali na argumentima, poređenjima i predviđanjima, bez upotreba uvreda, kleveta i diskvalifikacija vladajućeg kandidata za predsednika, za razliku od Vučićevog mitinga, gde su se tamnošnji govornici utrkivali u hvalospevu o Vučiću i takmičili ko će više da iznese diskfalifikacija na račun opozicionih kandidata, naročito na Sašu Jankovića.

U Srbiji neće biti zloupotrebljavane velike teme u predizbornim kampanjama Evropa, Rusija NATO. Potrebne su nam teme koje interesuju obične građane. Izgradnja funkcionalne i građanske države sa efikasnom administracijom i bez korupcije“, rekla je Požarevljanka Marina Nikolić profesor Prištinskog univerziteta na konvenciji u Centru za kulturu.

Profesor Srbijanka Turajlić

Profesor Srbijanka Turajlić je podvukla da imamo neverovatnu sreću, da se pojavio čovek, koji može da nam pomogne , da mi celu farsu u kojoj živimo privedemo kraju.

„Taj čovek, zove se Saša Janković. Kada sam jutros na Kalenić pijaci pričala za koga treba glasati, neko mi je rekao ali šta nam to vredi, kada dođe na vlast i on će biti isti. Ja sam im rekla neće biti isti, jer nam je dokazao da neće biti isti. Saša Janković bio je na ozbiljnoj vlasti dugoj 10 godina. Za to vreme nije uzimao novac, nije podržavao korupciju, nije sprovodio svoju volju i samovolju. Drastično se razlikovao od svih ostalih koji su bili na vlasti u tih deset godina“, naglasila je profesor Turajlić.

Po rečima akademika Dušana Teodorovića ljudi koji podržavaju Sašu Jankovića su oni koji su nešto uradili u životu.

– To su borci protiv šovinizma, borci za Srbiju u Evropi i Evropu u Srbiji. Saša Janković je svojim dugogodišnjim radom pokazao da je pravi izbor za Srbiju. Ne sme da postoji defetizma. Moramo da shvatimo da su mnoge ankete naručene. Mi možemo da povedemo ovu Srbiju. Moramo da pobedimo na ovim izborima i ja u to verujem. Verujem da u Požarevcu i Srbiji može da bude bolje, da možemo da se izborimo za budućnost naše dece i naših unuka ako glasom podržimo Sašu Jankovića – rekao je akademik Teodorović.

Kandidaturu Sašu Jankovića do sad je podržalo više od dvadeset stranaka i grupa građana, Demokratska stranka, Socijal-demokratska unija, Crnogorska partija, Mađarski pokret, a u Požarevcu grupe građana „Iskorak“ i „Požarevac na fejsbuku“, kao i mnogobrojne javne ličnosti iz kulture, medija, sporta.

– Imamo sve što nam treba. Samo treba prihvatimo odgovornost, svako za sebe – istakao je Janković.

On je dalje naglasio uz svo poštovanje političkih stranaka i njihove uloge u političkom životu bilo koje države nema onog koji može i sme da vam ponudi više od države, to je vaše dostojanstvo, bezbednost, ravnopravnost, ono što nas čini ljudima.

– Krug dvojke proširio se na celu Srbiju. Niko ne želi da trpi uvredu zdravog razume. Jedini koji bi trebalo da strahuju su oni koji danas prete, otpuštaju, falsifikuju, na svaki mogući način iskorišćavaju institucije, lažu, kradu. Obećavam samo jedno: Svaki dan u narednih pet godina mandata, a verujem da ću ga imati, razmišljaću o onom danu posle. Kako ćete me vi gledati kada više ne budem predsednik – istakao je Janković.

Dragan Veljković član DS-a od osnivanja kaža da je za Jankovića zato što je normalan, pošten i skroman čovek.

Dragan Veljković član DS-a

– Za Jankovića sam jer u njemu vidim normalnu Srbiju, koju će da, ako postane njen predsednik, uredi i postavu u red modernih, evropski, država – ističe jedan od osnivača DS-a u Požarevcu.

Sličnog mišljenja je dr. Zvonimir Blagojević, lider odbornički parlamentarne Grupe građana“Iskorak“, koja je javno podržala Sašu Jankovića.

dr. Zvonimir Blagojević

– Ja sam, a i našim članovima je preporučeno da podrže Jankovića, za njega zato što se dokazao na funkciji zaštitnika građana, gde je proveo punih 10 godina štiteće pravo građana Srbije. Zbog toga, smatram, da je idealan kandidat za predsednika Srbije – kaže on.

Konvencija je trajala sat vremene i nije zabeležen nikakav incident, mada su neki poručivali da može svašta da se desi, pa je zbog toga bilo pojačano obezbeđenje.

TPKNEWS/M.Veljković

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker