VODEĆI SVETSKI MEDIJI O BLOKADI: Hiljade demonstranata u Beogradu i širom Srbije protiv populističke vlasti

Hiljade ljudi u Beogradu i drugim gradovima u Srbiji blokiralo je glavne puteve i mostove protestujući protiv planiranog rudnika litijuma, uprkos upozorenjima policije i kampanji zastrašivanja koju su vlasti pokrenule protiv demonstranata, piše Vašington post.

Foto: Twitter

Zvižducima i skandiranjem „Ustani! Ustanak!“ demonstranti su zaustavili saobraćaj na glavnom autoputu koji prolazi kroz srpsku prestonicu. U Nišu je blokirana glavna ulica u centru grada, kao i most na Dunavu u Novom Sadu, piše Vašington post.

List piše i o tuči do koje je došlo u Novom Sadu, kao i o incidentu u Beogradu kada su bačene baklje na demonstrante.

Uniformisana policija nije bila vidljiva tokom dvočasovnih protesta koje je Vašington post ocenio kao „najmasovnije demonstracije protiv populističke vlasti u Srbiji u poslednjih nekoliko godina“.

U tekstu se navodi da je to bio drugi takav protest širom zemlje koji su organizovale ekološke grupe „usred sve većeg nezadovoljstva javnosti autokratskom vladavinom predsednika Srbije Aleksandra Vučića“.

Ekološke grupe kritikovale su Vučićevu populističku vladu da se ne bori u dovoljnoj meri sa široko rasprostranjenim zagađenjem. Oni su posebno protiv dva zakona koja je usvojio parlament, a za koje tvrde da postavljaju temelje za iskopavanje litijuma u zapadnoj Srbiji, piše list.

U znak prkosa, Vučić je ignorisao proteste i otputovao na lokaciju na kojoj ​​kompanija Rio Tinto planira da počne iskopavanja. Iz njegove kancelarije su rekli da želi da razgovara sa meštanima o projektu, prenosi američki list.

„Naš cilj je da vodimo civilizovan razgovor, a ne pod pritiskom sa ulice“, rekao je Vučić prorežimskoj televiziji Pink.

Vučić i drugi srpski zvaničnici osudili su proteste, navodeći da ih finansira Zapad da bi destabilizovali zemlju i doveli opoziciju na vlast.

Ministar odbrane Nebojša Stefanovića saopštio je da blokada mostova, autoputeva, saobraćajnica i paralisanje života u Beogradu i drugim gradovima u Srbiji nije način za bilo kakvo izražavanje mišljenja, već je grubo kršenje prava najvećeg dela građana.

Mnogi demonstranti su se žalili da su policajci dolazili u njihove domove i upozoravali ih da bi mogli da se suoče sa pravnim posledicama i kaznama ako budu učestvovali na ekološkim skupovima. Aktivistkinja Danijela Vujošević iz Niša je rekla da je policija ujutru došla u njenu kuću da je upozori da su protesti „krivično delo“.

Vašington post navodi i da je policija objavila broj telefona na koji građani mogu da prijave nasilje izazvano blokadom saobraćajnica.

O PROTESTU PISALI I ROJTERS, AFP…

Agencija Rojters je navela da su hiljade ljudi blokirale puteve širom Srbije tokom antivladinog protesta, koji predstavlja „glavobolju za vladajuću Srpsku naprednu stranku predsednika Aleksandra Vučića uoči parlamentarnih i predsedničkih izbora sledeće godine“.

Hiljade su se okupile na glavnom mostu u Beogradu, uzvikujući „Rio Tinto, marš sa Drine“ i noseći transparente s natpisima „Zaustavite investitore, sačuvajte prirodu“, „Ne damo prirodu u Srbiji“ i „Za zemlju, vodu i vazduh“, navodi Rojters.

Blokada puteva je bilo širom Srbije, uključujući drugi po veličini grad Novi Sad, zatim Šabac na zapadu Srbije, Užice i Niš na jugu i Zaječar na istoku, dodaje agencija.

Demonstranti su gnevni, navodi Rojters, „zbog zakona o referendumu usvojenog u novembru, koji će ljudima otežati proteste zbog zagađujućih projekata, kao i zbog novog zakona o eksproprijaciji, koji državi olakšava prisvajanje privatnog zemljišta“.

Rojters navodi i da je Vučić na Instagramu objavio fotografiju iz sela Gornje Nedeljice, „gde je kompanija Rio Tinto već počela da kupuje zemljište za svoj budući projekat“.

Francuska agencija Frans pres piše da su hiljade demonstranata blokirale glavne puteve u Srbiji, „dok raste gnev zbog plana, podržanog od vlade, da se rudarskom gigantu Rio Tinto dozvoli da iskopava litijum“.

U Beogradu su demonstranti zauzeli autoput i most koji povezuje centar grada sa periferijom, uzvikujući antivladine slogane, dok su neki istakli natpise protiv projekta rudnika litijuma, navodi Frans pres. Manji protesti održani su u drugim gradovima, a u Beogradu i Novom Sadu, kako se navodi, bilo je manjih čarki između protivnika i pristalica projekta kompanije Rio Tinto.

Demonstracije su organizovane i prošle nedelje, kada su maskirani muškarci napali demonstrante u Šapcu, što je izazvalo gnev na društvenim mrežama i optužbe da vlast koristi huligane za suzbijanje ekološkog pokreta, piše AFP.

Agencija navodi da je predsednik Vučić „naširoko kritikovan zbog projekta“ i dodaje da se njegova administracija suočava sa optužbama da otvara put nezakonitom oduzimanju zemljišta i da zanemaruje strahovanja aktivista za životnu sredinu.

Protesti se održavaju nekoliko meseci uoči opštih izbora sledeće godine, a protivnici demonstranata optužuju organizatore da koriste situaciju kako bi oslabili Vučića i njegovu administraciju, piše Frans pres.

PROČITAJ I

Jedan komentar

  1. Kult ličnosti ili kult vođe Aleksandra Vučića , nastao je jer režim u Srbiji, koristi tehniku masovnih media , propagande , velike laži , spektakla , umetnosti , patriotizma i demonstraciju vlasti na skupovima radi stvaranja idealne, herojske i obožavajuće slike njihovog velikog Vučića, često veoma neukusno dodvoravanje i pohvale koje su za ništa .

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker