TRAGEDIJA U IZRAELU: Više Desetina mrtvih u stampedu na verskom festivalu (VIDEO)

Desetine ljudi poginulo je u Izraelu kada je došlo do stampeda na velikom javnom skupu povodom proslave jevrejskog festivala Lag B’Omer. Premijer Benjamin Netanjahu ocenio je da je reč o “velikoj tragediji”, a mediji pišu da među stradalima ima i dece.

Foto: Ishay Jerusalemite/Behadrei Haredim via AP

Prema prvim izveštajima, poginulo je više od 40 ljudi, a list Harec objavio je da je broj žrtava 44, kao i da je 38 ljudi bilo kritično već na mestu nesreće. Prema navodima medija, među poveđenima je i veliki broj dece. Iz Hitne pomoći su opisali nesreća kao „stampedo“ i rekli da ima mnogo osoba sa fatalnim povredama.

Helikopteri su preneli povređene do bolnice u severnom Izraelu, a ne terenu su i dalje i izraelska vojska i medicinske ekipe.

Izraelski mediji objavljuju slike na kojima se vide tela prekrivena plastičnim kesama na zemlji. Očevici kažu da su se ljudi ugušili ili da su bili izgaženi u tesnim prolazima.

Do nesreće je došlo kada su grupe ultraortodoksnih Jevreja u velikom broju prošle kroz grobnicu mudraca iz drugog veka, rabina Šimsona Bara Jočaja. Policija je zatvorila pristup području.

Širom zemlje građani masovno pale sveće i mole se za živote povređenih. Predsednik Reuven Rivlin objavio je na Tviteru da se moli za oporavak povređenih.

Vlasti su odobrile prisustvo 10.000 ljudi na skupu, ali organizatori su rekli da je zakupljeno više od 650 autobusa iz cele zemlje, što znači da je 30.000 hodočasnika došlo na Meron. Oko 5.000 policajaca je obezbeđivalo događaj.

Grobnica Maunt meron smatra se jednim od najsvetijih mesta u jevrejskom svetu i godišnje je obiđe mnogo vernika. Skup na kojem se dogodila nesreća najveće je javno okupljanje u Izraelu od početka pandemije korona virusa. Prošle godine je događaj otkazan zbog pandemije koronavirusa, prenosi DW.

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker