GDE JE NESTALO ONO “KOLIKO JE DAO BOG”? Sveća u manastiru Tumane ni manje ni više nego 500 dinara!

Mnogi ljudi i njihove ne tako srećne životne priče mogu da svedoče o veri i oporavku od najtežih bolesti čudom molitve, svetitelja i Boga, a kada vam bliska osoba boluje i treba joj pomoć, verujete u sve.

Manastir Tumane/Foto: Screenshot Facebook

Skriven u gustim šumama nadomak Golupca, manastir Tumane broji punih šest vekova neprekidnog postojanja. Vreme nastanka, ličnost ktitora i život srednjovekovne svetinje ostali su tajna za istorijsko pamćenje.

O manastiru, kako to samo narodna ljubav može, govori do danas živo predanje… O slavnom Obiliću, Kosovskom boju i svetom starcu, pustinjaku Zosimu, pristiglom sa dalekog Sinaja. Danas se manastir Tumane nalazi u žiži interesovanja pravoslavnih vernika, turista, namernika… O njemu se piše, snima, govori.

Prelep prirodni ambijent u kojem se nalazi, čista i brza planinska reka, sama manastirska crkva poput gorostasnog svedoka vremena, mali zoo-vrt, drevna isposnica, neobična gostoprimnica! Sve su to, čini se, potencijalni razlozi oživljavanja drevne svetinje. Međutim, tajna se krije u nečemu mnogo dubljem…

U manastirskoj crkvi čuvaju se netruležne mošti dvojice svetitelja, Prepodobnog Zosima Sinaita, na čijem grobu je i nastao manastir, kao i Prepodobnog Jakova Novog, gotovo našeg savremenika, učenika Svetog vladike Nikolaja. Svakog dana zateći ćete mnogobrojne ljude kako se mole i vape za pomoć kraj moštiju tumanskih svetitelja.

Svedočenja mnogih saglasna su u jednom, da su sveti Zosim i Jakov pomogli nebrojeno puta i iscelili za medicinu otpisane. U ovom svetom manastiru čudesa su svakodnevna pojava, ko god je došao sa verom, primio je blagoslov i pomoć od svetitelja. Primeri živih ljudi najbolje nam govore o tome.

Kako to u narodu ide, onda kada lekar ne pomogne, okrećemo se Bogu, molitvama, slušamo savete onih kojima je to pomoglo, posećujemo crkve, manastire, slušamo o tome, čitamo, gledamo i verujemo u čuda i isceljenje, ali po kojoj ceni?

Mnogi ljudi i njihove ne tako srećne životne priče mogu da svedoče o veri i oporavku od najtežih bolesti čudom molitve, svetitelja i Boga, a kada vam bliska osoba boluje i treba joj pomoć, verujete u sve.

Međutim, da li je u redu i u skladu sa propisima da se od manastira poput ovog, u koji dolaze ljudi sa problemima i bolešću iz svih krajeva sveta i cele Srbije, pravi uslovno rečeno jedna reklama i biznis?

Naime, naša sugrađanka, Danica V. otišla je na liturgiju, da se u miru i porodičnom okruženju ispovedi, duhovno odmori, pomoli i upali sveće za svoje najmilije, za sreću, zdravlje i napredak…

– Otišla sam da kupim sveće i nisam mogla da verujem šta mi govore. Jedna sveća košta 500 dinara. Uz to su mi rekli i da sveću nakon molitve vratim njima – priča nam u čudu Danica.

– Uz sve to, u manastir smo otišli u vreme epidemije korona virusa, u dvorištu manastira je bilo najmanje 2.000 ljudi… Tek po neki čovek nosio je masku, nije bilo propisane distance kao da onde korone nema – dodala je ona.

Nakon izjave naše čitateljke pokušali smo da kontaktiramo predstavnike manastira Tumane kako bi dobili odgovor na pitanje ko određuje cenu sveća i zašto se ista sveća vraća u prodavnicu sveća nakon kratkotrajne upotrebe, međutim, odgovor nismo dobili.

Ostali smo uskraćeni za odgovor na prosto i jednostavno pitanje… Zar to nije mesto za molitvu, za utehu utučenih, spas za bolesne? Zar ne bi trebalo da bude dostupno svima i jednako za sve? Zar moramo da odvajamo novac za odlazak u manastir i molitvu? I, najbitnije, gde je nestalo ono čuveno u narodu “Oče, koliko smo dužni? – Koliko je dao Bog!”?

(Tpknews.com/Press)

PROČITAJ I

26 Komentari

 1. Bravo, pravo u centar! Veoma dobro napisan tekst, kome ne treba ništa ni oduzeti ni dodati. Manastir je star oko 600 godina, a “čuda” su se počela dešavati, od kada je došao sadašnji starešina manastira, koji je plaćenim izmišljenim pričama u medijima, mamastir pretvorio u firmu za zgrtanje para. Verujem u Boga, ali ne u njegovu pohlepnu administraciju na Zemlji.

 2. Da li znate kako je izgledao manastir pre sedam-osam godina? Zarastao u travu i vrzinu skoro nepristupacan put do njega, tuzno i zalosno! 500 din za svecu i poneki prilog pa pogledajte sta je sve izgradjeno i uradjeno. Zamislite sta bi vlast mogla da uradi i izgradi u Srbiji kad bi se sav novac od silnih poreza upotrebio za izgradnju a ne u njihove dzepove! Zalosno je ako je ovaj tekst napisao neko ko je srpskog roda…

  1. muka mi jde više od tog srpskog roda, stidim se što sam iz ovog kraja, ovakve srbije, bedne ,,napredne,, oligarhije,…

  2. Istina je..bila sam tamo! Tumane je svetinja ali su napravili biznis centar od njega.Samo traze priloge..na svaki metar kutije za skupljanje priloga..Mogli su portu od zlata napraviti od tolikog priliva novca i darivati za obnovu drugih manastira..Ali ..

  3. Tekst je odlično napisan ! Dve hiljafe vernika vikendom puta 500 din za sveću to je 1 milion dinara ili 8000 eura samo od sveća i još toliko ljudi daju za ulje iz kandila,svetu vodu i ikonice sveca-daklec16 000 e,a uz to se proda pokoja brojanica,krstić,knjiga….Pa sve to puta 54 nedelje u godini,a u manasrir se dolazi i u toku nedelje.Šta sve može da se uradi i izgradi sa tim parama?

   1. Ko se usudio da objavi ove laži?Može se kupiti za 2 dinara sveća.Povod za ovo laganje postoji, sram vas bilo!Možete se pomoliti bez ijednog dinara.Bruke vaše!

  4. Ukoliko ste verujuci covek verovatno znate da nasa vera izmedju ostalog, propagira i skromnost kao jednu od najvecih ljudskih vrlina i ako Vama sve ono sto se desava u tom manastru lici na skromnost, ja se Vama izvinjavam.Mikrofonsko preko razglasa i brzo citanje jedne po jedne molitve uz neopisivu guzvu i galamu vernika kao da su na nekoj losoj pijaci a ne u manastiru, lici na sve a po najmanje na ono na sta bi trebalo da lici.Redovi za svece i raznorazne meleme onako kao na vasaru a ne u porti manastira, potom moderne i luksuzne gradjevine uz skupoceni takodje luksuzni vozni park monaha, slozicemo se da nisu bas neka lepa slika i odlicje duhovne skromnosti.

   1. Sve je tačno. Bila sam u manastiru 23.09. ove godine. Pored svega što ste napisali, sada se prodaju i kreme za negu lica, ruku…cena 1.000,00 dinara. Veliku sveću sam platila 500.00 din. A preko razglasa brzinski se održala liturgija…neka mi Bog oprosti, ali istinu rekoh!!!

 3. Ko veruje Bog mu i pomaže(vera tvoja spasla te je)
  Naravno da striktni cenovnik za sveće ne bi trebalo da postoji da bi svako mogao priuštiti molitvu ali za one velike koje zamenjuju desetak malih treba naplatiti pa kome je volja nek tako čini.
  Crkva od nečeg mora da živi ali ne po svaku cenu..o tome se radi… mora da postoji mera koja zrači dobrotom milostivosti,ljubavlju ,dobrotom i ostalim Hristovim vrlinama.

 4. Ja sam nekad voleo da idem u tumane ali od kad iguman Dimitrije dosao i muski manastir postao.. Cini mi se da se samo pravi buisness, reklame itd.. NAZALOST

 5. Znate li samo koliko je manastir donirao za obnovu i izgradnju bolnica u Srbiji? Kad to saznate, krenite sa osudjivanjem.

 6. Bio sam i niko me nije uslovljavao sa svecom od 500 din, mozes uzeti i od 10 din….uostalom VERA je sloboda izbora, ako ti smeta ne moras da ides….Hvala i Slava Bogu!

  1. Браво!Госпођа у време “короне” напустила дом и отишла да броји вернике Свеће у мамастирима су од виска,а нису парафинске.Код нас се каже “скупо ко восак”,а не знам како је код вас.Нађите неки текст колико је манастир ових дана донирао болницама,па у то објавите.Не мислите ваљда да ће монас да се надвикује са “2000 људи.!?Не носе маске !?Па јел треба да их избаце из порте?Нити су инспекција,ни комунална полиција.То што је галама,показује колико је ту било заиста правих верника,а колико оних који су дошли ту да виде шта се ради и потроше викенд.Коме се не свиђа не мора да иде !

   1. Kako da nađemo tekst o donacijama kad ne postoji? Ako grešim dokažite, dajte ovde tekst u komentarima, a ja ću Vam se izviniti.

 7. Strasno kakav smo narod U manastiru sam bila vise puta Niko nikog ne uslovljava da bilo sta kupi Isto tako budite svesni da monasi nemaju platu,kao i činjenice da redovno doniraju ostalim manastirima,bolnicama itd.A da se dešavaju čuda dešavaju se Okomili ste se na manastir a ne vidite nista i nikog okolo Prvo sebe pa ostalo Ne sudite da vam ne bi bilo suđeno
  Bog vam sreću i zdravlje dao

 8. I jos da dodam samo…datume koje navodim nismo mi odredjivali: vencali smo se u Crkvi na praznik Ljubav, Vera i Nada i mati im Sofija…transfer je bio na sv. Nikolu…trudnoca potvrdjena na Sv. Ignjatija Bogonosca…prve otkucaje srca smo culi na Bogojavljanje…nasa MARIJA se posle toliko godina iscekivanja rodila na Uspenje Presvete Bogorodice (termin bio 9.9.)…i tebi skupa sveca od 500 din. Oprosti im Boze ne znaju sta pricaju. Slava Bogu!

 9. Postujem vernike i Gospoda Boga,ali onog momenta kad su ljudi poceli da veruju u sve osim 10 Bozijih zapovesti sve je izgubilo smisao. Ljudi imenuju ljude za svece,rezbare razne ikone i oslikavaju ih sve sto se striktno protivi tih 10 Bozijih zapovesti tako da od prave vere je jako malo. Bili smo takodje u manastiru Tumane gde smo pitali za licnu molitvu ali dobismo odgovor da su molitve Univerzalne sto god to znacilo. Jako zalosno…

 10. Имате свеhy и од пар динара. Знам био сам на монашењу мог брата Зосима. Шта је проблем!? Ако немаш а ти немој дати. Ако те “боли брига” а ти ” удри бригу на весеље”, само немој лупати ко “отворен прозор”. Труди се да схватиш да улазиш у светињу и Божији дом. Ако то не осеhaш а ти иди на неки концерт који ти се унапред не допада. У чему је разлика за тебе таквог / такву? Нема никакве разлике. Ту ти није место, јер га таквим не осеhaш. Уз пут… колико кошта славска свеha о крсној ти слави, коју редовно и без роптања купујеш и није ти проблем?

 11. Kao komentar na gore naveden tekst ostavljam da je lazan. Uzmite se upamet i pisite o necemu sto ima smisla i sto zaista u istinitoj formi trebate pisati. Steta pa neznanje vlada ovim svetom pa ce neko ko ne zna da poveruje u ovu glupost od teksta i mozda nikad tamo da ne ode. Mozda je Gospodja ili Gospodjica sve pogresno razumela. Nije sve bas tako kao sto se prostim recima moze opisati. Lako je upreri prstom u nesto sto.mozda i ne razumete. Prazne glave svasta pisu i svasta komentarisu. Imajte na umu da sve sto napisete ili kazete na nekog ima uticaj. Na nekog ko ne zna. Znajte samo da ste ovom neistinom sada mozda nekog sablaznili. Verovatno kao sto je nekada neko Vas. To Vas svakako ne opravdava.
  Uz duzno postovanje.

 12. Samo nemoj da mi neki debeli svestenik koji zivi u luksuzu i vozi besna kola govori o veri, odricanju i pravoslavlju. Onima drugima svaka cast, i melem su za dusu. Ima i medju njima raznih, vidi se po coveku, ko ume da vidi.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker