REŠENJE SVIH PROBLEMA JE SMENA VLASTI! Peti dan zabranjenog festivala na Srebrnom jezeru – umesto SILAFESTA Ekološki odgovor

Projekcija filmova petog dana manifestacije Ekološki odgovor započela je u prepodnevnim satima. Među gostima bio je i Laurentiu Plosceanu, potpredsednik Evropskog socijalno-ekonomskog saveta, a učesnicima i gostima obratio se Antoan Avinjon (Antoigne Avignon), zadužen za ekološke projekta u Delegaciji Evropske unije u Srbiji.

Foto: Promo/Silafest

Posle himne festivala započele su projekcije filmova, a posle svake od njih usledio bi kratko razgovor sa autorima. Prvi je bio animirani film „Sivi dani“ u produkciji ZA Medie i ZA Česme iz Zaječara, ciljano snimljen za ekološku edukaciju dece.

Naredni film predstavio je „Mlavsku vojsku“, a o problemima i situaciji u gornjem toku Mlave, tačnije u Petrovcu na Mlavi, govorili su Ivan Milosavljević i Miloš Petrović.

Film iz Smedereva o pogubnom uticaju rada železare i potresnim svedočenjima meštana okolnih sela u produkciji pokreta „Tvrđava“ prikazao je posledice još jedne kineske investicije u Srbiji.

Na pitanja o trenutnoj situaciji u Smederevu odgovore su davali Nikola Krstić i Ivan Petrović.

Nadrealne scene, kao posle atomske apokalipse, videli smo u filmu „Borska kataklizma“, Dragana Trifunovića, Heli video, u produkciji NIB.

Program je završio projekcijama filmova „Vidi, Gari, ne može“ i inserta iz filma o problemima sa pijaćom vodom u Zrenjaninu, snimljenih u produkciji „Novog optimizma“.

Posle projekcije poslednjeg filma odgovarao je osnivač i čelni čovek „Novog optimizma“ Branislav Guta Grubački, iznevši niz predloga, stavova i poruka koje su ekološki aktivisti pažljivo slušali, jer aktivizam Branislava Grubačkog uživa veliki ugled, a njegovi stavovi po raznim pitanjima izazivaju respekt.

– Teško je savetovati nekoga ko ne želi da primi savet, ali neko ko je preduzeo ključne ekološke aktivnosti koje su iznedrile poslanike, razne ekološke organizacije koje su podigle nivo svog rada na nivo države i pretenduju da budu sutra politički artikulisane i značajne njima mogu da poručim da se ne foliraju. Oni kojima to nije jasno, imam potrebu da kažem da se mora politički delovati, da ekologija i briga za životnu sredinu pojedinačno ne znače ništa u državi uzurpatora, razbojnika, nekoga ko se sa podsmehom odnosi prema raznim građanskim aktivnostima. Sve te ekološke organizacije moraju se angažovati politički, moraju imati snagu i ozbiljne argumente, kao i svest da je moguće sutra sve promeniti – , kaže Grubački.

On dodaje da Novi optimizam ništa ne zagovara, već zna kako stvari stoje i gde je koren problema.

– Mi u preambuli kažemo da je preduslov svih preduslova promena režima Aleksandra Vučića. Kao Novi optimizam mi smo pokrenuli serijal koji se zove Srbija posle Vučića. Mi ne možemo sa ljudima koji su juče banuli u javni prostor, koji nemaju pojma ni o čemu i nikakvu ideološku platformu. Naš posao je da razgovaramo o tome kako je posle Vučića moguće i potrebno organizovati društvo i mislim da naše platforme „o novoj solidarnosti“ i „novoj odgovornosti“ nisu samo slovo na papiru, jer mogu da budu temelj nekog novog optimizma. Mislim da mladi ljudi koji će živeti posle nas ovde su nezaobilazni faktor. „Novi optimizam“ je sa studentima protiv nasilja i mladima protiv nasilja sklopio jedan neformalni dogovor u kome će probati da napravi preokret u javnom delovanju, nešto što će biti sve suprotno u odnosu kako se do sada radilo. Da li ćemo uspeti u tome, da li postoji dovoljno mladih ljudi koji će učestvovati u tome ja ne znam – , napominje Grubački.

– „Novi optimizam“ koji postoji 19 godina svojom organizacijom mora probati u ime mladosti, u ime života, u ime smisla da zaustavi ovaj slobodni pad i propast društva i da organizuje ljude koji će nam stvarnost učiniti drugačijom – , zaključuje Guta Grubački.

(Tpknews.com/Danas)

PROČITAJ I

Jedan komentar

  1. Festival je izgleda ukinup Milicev zamenik Markovic. Nasao je bolju namenu za pare i ima tu tragova i ljubavne afere u okviru turisticke organizacije. Nasao zgodan nacin da pokaze da je moguce i to
    Da devojka razmisli jos jednom

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker