FDA: „Šest pacijenata su umrla tokom testiranja vakcine Fajzer/Biontek“

Izveštaj FDA podvlači pouzdanost nove američko-nemačke vakcine i napominje da su šest pacijenata od oko 43.000 dobrovoljaca izgubila život tokom testiranja.

Foto: EPA

Šest pacijenata su preminula nakon učešća u kliničkom testiranju vakcine protiv koronavirusa kompanije Fajzer/Biontek, navodi se u obaveštenju objavljenom na sajtu agencije Uprava za hranu i lekove (FDA).

– Ukupno je preminulo šest osoba od 43.448 testiranih, što je 0,01% u periodu između 29. aprila 2020. i 14. novembra 2020. – , navodi se u dokumentima koje je objavila FDA. Sve preminule osobe su navodno bile starije od 55 godina. Jedan od preminulih je umrlo od srčanog zastoja 60 dana nakon primljene druge doze vakcine Fajzer, a jedan, koji pati od gojaznosti i ateroskleroze, umro je tri dana nakon primljene prve doze.

S druge strane, kako je objavio Vashington Post, izveštaj FDA potvrdio je opštu pouzdanost i efikasnost preparata koji je prošao sve testove.

KLINIČKO TESTIRANJE VAKCINE FAJZER/BIONTEK

Fajzer je ranije objavio da je u svojim kliničkim ispitivanjima otkriveno 170 slučajeva bolesti na više od 43.000 dobrovoljaca, od kojih je 162 u referentnoj grupi ljudi koji su dobijali placebo, dok je 8 u grupi koja je primala vakcinu.

Kompanija je takođe izjavila da se vakcina dobro podnosi i da su neželjeni efekti uglavnom blagi do umereni i brzo su se povukli.

Najveći neželjeni efekat posle prve doze vakcine, a koji je prijavilo više od 2% vakcinisanih ljudi bio je umor, dok nakon druge doze neželjeni efekat umora osetilo je 3,7% vakcinisanih. Starije odrasle osobe su obično prijavljivale manje neželjenih efekata nakon vakcinacije.

Takođe, dva člana NHS, koji su dobili vakcinu prvog dana masovne vakcinacije u Velikoj Britaniji, dobili su alergijsku reakciju. Zbog toga su iz Zdravstvenog regulatornog tela (MHRA) upozorili da svako ko ima jače alergijske reakcije na lekove, hranu ili vakcine, ne treba da primi Fajzerovu vakcinu.

(Tpknews.com/Agencije)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker