GRAĐANI IZGUBILI STRPLJENJE: Protesti širom Italije protiv restriktivnih mera, u Rimu sukobi sa policijom (VIDEO)

Jučerašnji dan u Italiji obeležili su demonstracije građana zaposlenih u mnogim sektorima, iznad svega ljudi zaposlenih u ugostiteljstvu, turizmu, trgovini te teretanama i sportskim centrima, aktivnostima koje su zatvorene već godinu dana.

Screenshot

Građani su se okupili u Rimu ispred sedišta vlade. Povređena su dva policajca, a sedam demonstranata je privedeno. Protesti i u Napulju i Milanu gde je blokiran i saobraćaj kod Centralne železničke stanice dok su na jugu demonstranti blokirali autoput.

Italijani su posle više od godinu dana blokade izgubili strpljenje. Sa jedne strane, oni koji imaju stalno zaposlenje u državnom sektoru stavljaju na prvo mesto zdravlje dok ostali, slobodni umetnici i ljudi koji žive od onoga što zarade smatraju da će umreti od gladi a ne od virusa.

“Mi samo želimo da radimo”, “Naš narod umire svaki put kada se donese novi dekret”, “Želimo slobodu”, samo su neki od natpisa koji se mogu pročitati na plakatima demonstranata. Manifestanti protestuju i zbog činjenice da nisu još uvek dobili pomoć države na način na koji im je to obećano.

“Napušteni smo” – izjavili su demonstranti – “Ne radimo već godinu dana. Situacija je apsurdna jer i u restoranima je moguće držati distancu i to mnogo više i bolje nego u samoposlugama ili prevozu!”.

Na trgu Montećitorio u Rimu došlo je i do nereda, neki od demonstranata su bacali dimne bombe i sukobili se sa policijom. “Rad je ustavno pravo” – piše na jednim od plakata kao i “Imam troje dece da izdržavam”. Vlasnici restorana su izjavili da će ih otvoriti i da to nije izazov niti bunt već čisto preživljavanje.

Ljudi su očajni, kampanja vakcinacije ide izuzetno sporo, građani Italije ne znaju više koja su pravila na snazi i da li mogu ili ne mogu da izađu iz opštine stanovanja niti pod kojim uslovima obzirom na to da su se dekreti menjali bez prestanka.

“Mi ne tražimo milostinju, mi tražimo da radimo! Restorani su dezinfikovani, postoje dva metra distance između stolova i moguće je u bezbednosti obavljati naš posao”, izjavio je vlasnik jednog restorana dodavši da je zbog pandemije izgubio skoro milion evra, a država mu je dala 28.000 evra što nije ništa.

Italija je već godinu dana zemlja katanaca na vratima restorana, spuštenih roletni i očajnih građana koji sve više smatraju da je bilo potrebno nastaviti sa radom zaštićeni onako kako to predviđaju norme SZO-a i vlade Italije: maska, distanca i dezinfekcija.

(Tpknews.com/Agencije)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker