ŽAGUBICA CRNA TAČKA: Pojedini lokalni lideri snažno propagiraju nevakcinisanje!

Pre nepunih mesec dana objavljeni su podaci kako napreduje vakcinacija protiv koronavirusa po opštinama u Srbiji. Iako su se neki gradovi pokazali kao veoma odgovorni po ovom pitanju, sa druge strane, u opštini Žagubica, statistika je otkrila poražavajuće stanje.

Foto: Tanjug

Prema zvaničnoj statistici, u Žagubici je sredinom aprila bilo 1.411 građana koji su zavrnuli rukav na punktu za vakcinaciju.

– Broj vakcinisanih se sada popeo na nekih 23 – 24 odsto, odnosno imamo oko 2.500 vakcinisanih – rekla je Olivera Pauljeskić, predsednica Skupštine opštine Žagubica.

Kao i u Lajkovcu, problem se krije u detaljima, pa Pauljeskićeva ističe da ovakvi procenti ne održavaju pravo stanje stvari zbog popisa stanovištva koji je pravljen poslednji put 2011. godine.

– Prema tom popisu stanovištva, u Žagubici živi 13.000-14.000 stanovnika. Od tada je dosta ljudi, nažalost, umrlo – više od 2.000. Dosta ljudi je otišlo u inostranstvo. Tako da je relana situacija da mi ovde prisutnog stanovništva imamo oko 7.500 – do 8.000 najviše. Ipak, procenat se izvlači na osnovu tih brojki sa popisa od pre desetak godina i tako dobijamo slab procenat vakcinisanih – objašnjava Pauljeskić.

Ona dodaje da je i drugi problem u tome što na teritorije opštine Žagubica već duže vreme nije bilo zaraženih korona virusom. Zbog toga su se ljudi opustili, a vakcinacija se “otegla”.

– Zbog toga je imunizacija malo u stagnaciji, ali svakodnevno imamo vakcinisane. Imao punktove i po selima, jer naša opština je veoma razuđena što se tiče stanovništva. Imamo sela koja su od središta opštine udaljena 45 kilometara pa pojedini ljudi nemaju čime da dođu. Tako smo broj vakcinisanih baš i povećali jer su lekari odlazili na teren – rekala je Pauljeskićeva i dodala da se nada da će u narednom periodu imunizacija teći mnogo bolje.

PRETE NAM DŽEPOVI NEVAKCINISANIH

Epidemiolog Zoran Radovanović kaže da doprinos smanjenoj stopi vakcinacije u opštini Žagubica posebno daju pojedini lokalni lideri koji se javno izjašnjavaju protiv vakcinacije.

– Imamo cilj da se zaštitimo, a ovaj deo Braničevskog okruga ostaje nezaštićen i potencijalno žarište. Virus će iz ove opštine moći nesmetano da se rasejava. Takav džep nevakcinisanih preti da se virus prelije na krajeve i gde je obuhvat vakcinisanih građana veći, a gde inače više ne bi došlo do bolesti jer ima dovoljno zaštićenih. Cilj nam mora biti da nemamo zaostala zarišta. Političari moraju da deluju strpljivo, pametnim porukama da dođu do ljudi, da povrate njihovo poverenje. Ovde se ne može ići đonom, samo će doći do revolta. Lekari sa druge strane imaju obavezu da zdravstveno prosvećuju svoje sugrađane ali i da daju svoj lični primer, on je veoma bitan. Mnogi lekari pogotovo sestre u opštini Žagubica se nisu vakcinisali – izjavio je Radovanović.

PROČITAJ I

2 Komentari

  1. Severna SNS Koreja u kojoj je i Bog rekao laku noć. Za izbore je bilo preko 15000 glasača a za vakcinaciju u Žagubici živi samo 7500 građana? Jad i beda Vučićeve nakaradne vladavine

  2. Žagubica nije nikakva “crna tačka”, naprotiv, to je jedina “svetla tačka na kraju mračnog tunela”. Jer pelcovanje nije nikava vakcina, nego biogenetički eksperiment nad ljudima u Srbiji. Dok su u ostalim regionima većina podvrgava genocidnom projetktu, Žagubica kao i većina svetskih punktova na tako što pristaje!

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker