UZ PREGRŠT DRŽAVNIH MINISTRA: Gradištanski čelnici svečano obeležili početak naseljavanja migranata

Opština Veliko Gradište svoj dan slavi 2. avgusta, ali ove godine svečanom sednicom ga je obeležila tri dana ranije.

Foto: SO Veliko Gradište

U prisustvu brojnih zvanica – ministarke državne uprave i lokalne samouprave Marije Obradović, državnih sekretara Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Žikice Nestorovića, Ministarstva zdravlja Radisava Šćepanovića, Ministarstva omladine i sporta Milana Savića, zamenice direktora Kancelarija za upravljanje javnim ulaganjima Sandre Nedeljković, zamenika načelnika Braničevskog okruga, konzula Srbije i predsednika opština i dugogodišnjih partnera iz susedne Rumunije, predstavnika lokalne samouprave i zajednice kao i dobitnika ovogodišnjih opštinskih priznanja, na Srebrnom jezeru, u novoizgrađenoj sportskoj hali, u petak 30. jula, opština Veliko Gradište obeležila je svoj dan.

19. jula, da podsetimo, na 8. sednici SO Veliko Gradište, odbornici vladajuće koalicije SNS i SPS nakon protivljenja odbornika opozicije grupe građana “Glas naroda” i SPO-a, jednoglasno su usvojili odluku o usvajanju Lokalnog akcionog plana (LAP) za unapređenje položaja izbeglih, interno raseljenih lica, povratnika, tražilaca azila i migranata. S hodno tome, nakon usvajanja ove odluke, gradištanska vladajuća garnitura je pokušala da putem pojedinoh medija opravda usvajanje iste, navodeći da se usvojena odluka Lokalnog akcionog plana ne odnosi na naseljavanja migranata. Da na teritoriji opštine Veliko Gradište do sada čak ni nisu registrovani tražioci azila ili migranti u potrebi bez utvrđenog statusa, i da tražioce azila i migrante u potrebi bez utvrđenog statusa koji su u tranzitu kroz Republiku Srbiju, lokalna zajednica neće zbrinjavati stambeno, niti ih zapošljavati. Istaknuvši da je za ove kategorije stanovništa i o njihovoj zaštiti nadležna Republika Srbija.

Naravno da je za ove kategorije stanovništa i o njihovoj zaštiti nadležna Republika Srbija, i samim tim je dotaknut srž problema zbog kog stanovništvo opštine Veliko Gradište ima strah i negoduje.

Zamislite da zbog novog talasa migranata, Republika Srbija koja je nadležna za njihovu zaštitu nema dovoljno mesta u već postojećim prihvatnim centrima gde te migrante mora da smesti. S obzirom da su gradištanski odbornici vladajuće koalicije SNS i SPS usvojili Lokalni akcioni plan, koji se pored ostalog odnosi upravo na prihvatanje i zbrinjavanje migranata, širom otvorili vrata tim istim nadležnima, da u bilo kom trenutku, ma ko bio na čelu ove malene opštine, mogu na njenoj teritoriji da formiraju novi prihvatni centar za migrante. Igrom slučaja, upravo u Velikom Gradištu, Republika Srbija poseduje idealan objekat za formiranje novog prihvatnog centra za migrante, a to je vojna kasarna u samom centru grada.

Međutim, dok stanovništvo opštine Veliko Gradište strepi zbog ove usvojene odluke, s druge strane, napredni gradištanski čelnici su usvajanje ovakve odluke, uz prisustvo velikog broja državnih funkcionera, svečano proslavili.

U ime Skupštine opštine Veliko Gradište, odbornika i svoje ime, prisutne i građane prvi je pozdravio predsednik Vladimir Štrbac.

Vladimir Štrbac/Foto: SO Veliko Gradište

– Velika je čast i privilegija biti deo jednog ovakvog skupa koji pokazuje dve stvari. Prva, da sam trud i rad, koji kao funkcioneri lokalne samouprave ulažemo u naše Veliko Gradište, postaje prepoznatljiv i cenjen te da je kvalitet ljudi koji čine sistem lokalne samouprave u našoj opštini i koji svakodnevno rade i ulažu sebe za dobrobit naše opštine i više nego što to mi funkcioneri radimo, postao prepoznatljiv i nesporan. Druga stvar koju treba istaći, kao nešto što simbolizuje ova sedncia, a to je činjenica da smo spremni da pred nas uvek postavimo više ciljeve i veće zadatke i da opština Veliko Gradište sa ponosom može da kaže da u predsedništvu Republike Srbije, Vladi Republike Srbije i drugim državnim institucijama te lokalne samouprave iz nama susedne Rumunije ima velike prijatelje koji shvataju značaj svega onoga što naša opština radi – kazao je Vladimir Štrbac.

Dok kao doživotni prvi čovek opštine Veliko Gradište, o radu lokalne samouprave u teškom vremenu obeleženom pandemijom, o prioritetima razvoja u ovoj i narednim godinama govorio je predsednik Dragan Milić.

– Druga karakteristika protekle godine je odnos naše opštine sa predsednikom Republike, Vladom Republike Srbije i drugim državnim organima. Tu bih ja dao jednu ocenu da je ta saradnja bila jako dobra. Predsednik Republike, gospodin Vučić je prepoznao destinaciju Srebrnog jezera kao vrlo atraktivnu za razvoj turizma tako da nas je u nekoliko navrata obišao, kako službeno tako i privatno, što je naravno veliki podstrek za dalji rad, a i što daje neke konkretne rezultate za razvoj – , rekao je doživotni predsednik opštine Veliko Gradište, Dragan Milić.

– Saradnja sa predsednicom Vlade i ministarstvima je bila na veoma visokom nivou. To između ostalog pokazuje i današnje prisustvo ministara i predstavnika Vlade Republike Srbije, kao i objekti koje smo završili u protekloj godini uz pomoć sredstava dobijenih od određenih ministarstava, a posebno ova dva objekta koja danas na neki način puštamo u rad, a to su objekat Doma zdravlja koji je potpuno renoviran i ova sportska hala gde danas obeležavamo Dan opštine, koja je vrlo značajan podstrek za razvoj turizma, kako sportskog tako i drugih vidova turizma – , istakao je Milić, ukazavši na pomoć Kancelarije za javna ulaganja i Ministarstva zdravlja u obnovi Doma zdravlja te Ministarstva turizma, Ministarstva lokalne samouprave i Ministarstva sporta uz čija ulaganja je podignuta sportska hala, ali i Centar veslačkog saveza Srbije na Srebrnom jezeru gde se pripremaju naši veslači.

doživotni predsednik opštine Veliko Gradište, Dragan Milić/Foto: SO Veliko Gradište

Kao najznačajnije projeke koji treba da se realizuju u narednom periodu, predsednik Milić je naveo izgradnju brze saobraćajnice od auto puta do Velikog Gradišta i Golupca koja bi omogućila da se do ove turističke destinacije stiže brže (Milić nije naveo ko bi trebao brzom saobraćajnicom da stigne brže, migranti ili turisti?), spajanje svih naselja vodovodnom mrežom sa vodoizvorišta, izgradnja sistema za prečišćavanje otpadnih voda i 9 km kanalizacione mreže u gradu, početak izgradnje kanalizacione mreže po selima, asfaliranje puteva i ulica sa šetnim i biciklističkim stazama, nastavak aktivnosti na izgradnji aerodroma na Srebrnom jezeru koji bi bio prvi turistički aerodrom u Srbiji i početak izgradnje novog hotelskog kompleksa sa 4 zvezdice na Srebrnom jezeru (Milić je takođe zaboravio da navede da je u pitanju izgradnja gej hotela).

Zvanicama su se, kao dobitnici opštinske povelje za doprinos razvoju i afirmaciji opštine i učesnici u investiciji izgradnje sportske hale, obratili ministarka državne uprave i lokalne samouprave i državni sekretar Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.

Gospodin Nestorović je, zahvalivši za dodelu priznanja, istakao: “Ovo ministarstvo je od 2015. do 2021. godine, za projekte razvoja turizma u Velikom Gradištu, ukupno opredelilo 181,4 miliona dinara. O tome koliko moramo da vodimo računa da nastavimo da podižemo ovu destinaciju govori podatak da je čak u pandemiji, ova opština imala značajan turistički priliv sa čak 800.000 turista“, podsetivši i na atrakcije ove opštine kao što su Srebrno jezero, gde je pored ranijih ulaganja, potrebno i sređivanje samog jezera čime se podstiče sportski i nautički turizam, ali i objekta kulturnog turizma ogromnog potencijala, nedavno restaurisane Ramske tvrđave. Iz tog razloga prioritet Ministarstva je, kako je rečeno, i postavljanje pristana u Ramu za koji je opredeljeno 23 miliona dinara.

Čast da proglasi novi sportski objekat otvorenim pripao je ministarki državne uprave i lokalne samouprave Mariji Obradović.

– Za mene lično, posebno za zaposlene u Ministarstvu to je vid priznanja dosadašnjoj, intenzivnoj međusobnoj saradnji, za koju se nadam da će u budućnosti biti još bolja, i stoga će ova nagrada imati posebno mesto u našem ministarstvu. Podrškom koju je MDULS dalo u prethodnim godinama opštini Veliko Gradište, tim sredstvima izgrađena je i opremljena i ova sportska hala na Srebrnom jezeru koja je, svakako, turistički biser Srbije – , rekla je ministarka izrazivši nadu će u njoj naši sportisti osvajati medalje na takmičenjima, ali i da će iz nje poteći neki od sportskih asova.

– Sigurna sam da će Veliko Gradište da nastavi sa razvojem svojih turističkih potencijala, a da ćemo svi mi koje smo danas nagrađeni, još više doprineti decentralizaciji Srbije i ravnomernom regionalnom razvoju – , istakla je Obradović.

Ona je poručila da MDULS želi da pruži ruku svim jedinicama lokalne samouprave da se razvijaju kao i da je ono roditeljska kuća svim gradovima i opštinama u Srbiji čija su vrata otvorena za pomoć i podršku idejama i projektima koji imaju za cilj bolji život građana.

Foto: SO Veliko Gradište

Ministarka je podržala učešće svojih koleginica u političkom i društvenom životu, i na državnom i na lokalnom nivou, napomenuvši da je u Velikom Gradištu upoznala sposobne žene koje vode opštinsku upravu i nalaze se na čelu institucija, a što treba da omogući da još jedan igrač u timu, a to su žene, bude jači sa vidljivijim rezultatom.

– Od danas, iskreno, Veliko Gradište ima svog lobistu u Vladi Srbije – , naglasila je Obradović, rekavši da je, spoznajući sve resurse koje Veliko Gradište ima i upoznajući funkcionere koji su veoma posvećeni svojoj opštini, uz veliki broj projekata, aktivnosti i uključenih ljudi kao i dobitnika nagrada iz svih oblasti.

Ona je ovom prilikom pozvala prisutne i da nastave sa vakcininacijom protiv virusa korone i promocijom iste kako bi epidemija što kraće trajala.

Priznanja u vidu povelja, za poseban doprinos razvoju i afirmaciji opštine Veliko Gradište, dodeljena su Kancelariji za upravljanje javnim ulaganjima, Ministarstvu zdravlja, Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave i Ministarstvu omladine i sporta.

Kao poseban vid javnog priznanja za postignute rezultate i dostignuća u svim oblastima stvaralaštva od značaja za unapređenje, razvoj i afirmaciju opštine Veliko Gradište, a povodom 2. avgusta Dana opštine Veliko Gradište, dodeljene su diplome ZZ „Divan“ iz Makca, oblast poljoprivreda, Vujić Slavoljubu iz Kamijeva, oblast afirmacija opštine i naseljenog mesta, humanitarna delatnost, Atletskom klubu VGSK iz Velikog Gradišta, oblast sport, Udruženju penzionera iz Velikog Gradišta, oblast humanitarna delatnost, Đokić Emiliji iz Donje Kruševice, učenik generacije srednje škole „Miloje Vasić“ , Đorđević Goranu iz Biskuplja, oblast poljoprivreda-ratarstvo, Đurđević Zoranu iz Velikog Gradišta, oblast humanitarna delatnost, Udruženju žena „Ramski cvet“ iz Rama, oblast afirmacija opštine, Đorđević Marku iz Desina, oblast poljoprivreda-ratarstvo i stočarstvo, Novović Dušanu iz Velike Plane, oblast humanitarna delatnost, Manastiru Nimnik iz Kurjača, oblast afirmacija opštine i Snežani Poznanović iz Velikog Gradišta, oblast zdravstvo. Fizička lica, dobitnici diplome, nagrađena su i iznosom od 20.000,00 dinara.

Svečanost proslave Dana opštine uveličao je nastup troje umetnika – profesorke solo pevanja Marte Blagojević i Ljubice Miladinović i profesora klavira Ilije Rajkovića.

(Tpknews.com/SOVG)

PROČITAJ I

4 Komentari

  1. Пише се и каже уз прегршт државних министара. То је прво а друго никакво насељавање избеглица у Градишту није опција јер то је општина која мора да живи од туризма. Туристи да, итбеглице и расељена лица са Блиског истока и из Африке немају шта да траже у том градићу од 5000 становника.

    1. Pipi Dugačarapa: Tako bi trebalo da bude kako vi kažete. Ali do sad smo se već uverili u odsustvo pameti vladajuće elite u Graduštu. Kako se po vama uklapa razvijanje turizma i smrada deponije noću kad ne smete da držite otvoren prozor? Drugo, ako vladajuća elita Srbije naredi da Gradište primi izbeglice Milić će to da prihvati da bi sačuvao fotelju. To što on sada priča da neće doći migranti to je priča pre izbora. Pre nekog vremena pročitasmo da su dobili naredjenje “odozgo” da ne priznaju naseljavanje migranata dok ne prodju izbori. Kako vam inaće ide naseljavanje migranata sa razvijanjem turizma?
      U ovom gradu ne radi se na prosperitetu grada nego na prosperitetu, političkom i finansijskom, SNS kadrova.

  2. Bravo Gradištanci. Pokazali ste da ste najobičnije kukavice i da mogu sa Vama da rade šta hoće. Pristali ste da Vam migranti kao u Austriji drogiraju i siluju decu, upadaju u kuće i kradu dok Vi sedite zaključani. Vama ni sopstvena deca nisu bitna kada ćutke prelazite preko odluke SNS propalice da unište ovaj kraj.

  3. U pravu ste Azra. Gradištanci su poseban soj ljudi. Zatvoreni u svojoj ljušturi ne vide dalje od nosa. Možda zbog mnogo hlora koji im se stavlja u vodu. Pročitajte šta hlor čini mentalnom i fizičkom zdravlju. Kakav narod takvi i predstavnici u skupštini opštine. Zarad sitnih interesa slušaju Milića mnogo bolje nego deca roditelje.Čast izuzecima ali su u manjem broju. Većina je nezainteresovana kao da žive u drugom gradu. Čak ni za svoju decu se ne bore. Da nije tako zar bi godinama trpeli paljenje deponije noću. Za sve ima para samo za saniranje deponije nema. Osim toga svakog dana se oseća paljenje starih guma što je posebno štetno. Obližnja pekara koristi stare gume za potpaljivanje peći. I ništa, svi ćute, čak i ne komentarišu. A pun komšiluk dece koja se napolju igraju. Šta reći a ne zaplakati.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker