ZAPREĆENO BLOKADOM PUTEVA: Održan protest protiv otimačine zemlje u Srbiji i novog Zakona o referendumu

Ukoliko zakoni o referendumu i eksproprijaciji budu usvojeni – blokiraćemo auto-puteve – poruka je sa sinoćnjeg protesta pod sloganom “Mi znamo da zemlju ne damo”, na koji su između ostalih pozvale organizacije Skupština slobondne Srbije i Savez ekoloških organizacija Srbije, a koji je održan sinoć na Andrićevom vencu ispred zgrade Predsedništva Srbije, kome je prisustvovalo nekoliko hiljada građana.

Foto: Čuvari/ke vatre

Mali kamion sa koga su se kasnije obraćali govornici nešto pre najavljenog početka okupljanja preprečio je ulicu Kralja Milana.

Okupljeni građani su duvali u pištaljke i nosili transparente na kojima je pisalo “Ne damo Loznicu, ne damo Levač, ne damo Srbiju”, “Hoćemo da dišemo, a ne da se gušimo”, “Znamo da ne damo”, “Ne damo njive od kojih ljudi žive”. Sa razglasa se puštala muzika, a građani su dolazili iz svih pravaca.

Kao osnovni zahtevi protesta istaknuti su povlačenje predloga izmene Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi i Zakona o eksproprijaciji, ali su se mogle čuti i poruke protiv dolaska kompanije Rio Tinto u Srbiju i narušavanja vodoizvorišta Makiš.

Ukoliko predsednik Republike nakon donošenja bude potpisao zakone zbog kojih su se okupili, blokiraće autoputeve, najavljeno je sa kamiona, takođe je poručeno da ovo neće biti još jedno prazno obećanje. „Razmilećemo se kolima po Srbiji i stati svi u isto vreme“ rečeno je na protestu. Nezadovoljni građani su na poziv govornika izvadili iz džepova ključeve svojih domova, zveckali njima i uzvikivali “ne damo Srbiju”.

– Ovom borbom vratićemo dug precima, ali i potomcima ostaviti zalog, da nikad više oni koji upravljaju ovom državom ne dođu u iskušenje da je prodaju – jedna je od poruka koja se čula sa razglasa na protestu.

Video: Kristina Bondžulić

Advokat Božo Prelević iz Skupštine slobodne Srbije, poručio je da se pomenuti zakoni donose da omoguće krupnom kapitalu da brže i bolje kolonizuje zemlju, kao i da su se ljudi okupili kako bi branili narod od sopstvene vlasti.

Video: Kristina Bondžulić

– Jadar se brani u Beogradu, Beograd se brani u Jadru – nemojte dozvoliti da nas dele – istakao je Prelević i poručio građanima da na sledećim izborima glasaju za otrov, ili protiv otrova, uz uzvik živela Srbija.

Na improvizovanu binu potom su se popeli su oni koji su odbili da prodaju zemlju korporaciji Rio Tintno, pozdravljeni snažnim aplauzom.

Predsednik Udruženja za zaštitu ustavnosti i zakonitosti Savo Manojlović poručio je sinoć sa kamiona, kako su preneli mediji, da “premijerka Ana Brnabić laže“, navodeći da nije tačno je kupljeno 600 hektara koji su potrebni – već je prodato samo 140 hektara, a zahvaljujući građanima koji su branili zemlju.

Manojlović je odbacio navode predsednika države Aleksandra Vučića da su obe izmene zakona u skladu sa Ustavom, navodeći da zakon o eksproprijaciji „apsolutno nije u skladu sa Ustavom“, a da je izmena Zakona o referendumu „zakon koji otima suverenost od građana i dodeljuje ga političkim strankama i bogatim pojedincima“.

Video: Kristina Bondžulić

Nakon obraćanja govornika ispred Predsedništva Srbije, kolona se uputila preko Terazija ka RTS, gde je pušten spot protiv Rio Tinta.

Protest se završio ispred Vlade Srbije, gde su okupljeni bacali lažni novac na vrata.

PROTEST ISPRED RTS

Peticije protiv dolaska Rio Tinta i protiv Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi potpisalo je više od 250.000 građana.

Video: Kristina Bondžulić

Pored Kreni – Promeni, jučerašnji protest su podržale i organizacije: Ne damo Jadar, Zaštitimo Dobrinju i okolinu, Suvoborska greda, Eko brigada Jagodina, nEko brine za Levač, Skupština slobodne Srbije, Odbranimo reke Stare planine, Marš sa Drine, PAKT (Podrinjski antikorupcijski tim), Koalicija protiv korupcije u životnoj sredini, Udruženje za zaštitu ustavnosti i zakonitosti, Pokret Buđenje, Društvo srpskih domaćina, Za čist Kosjerić, Ne damo đedovinu, Čačak–Kraljevo, Odbranimo planinu Babu, Planu i Lešje, Ko nam truje decu, Inicijativa za Požegu, Prvi prvi na skali, EKgO, Kragujevac, Ekološko udruženje Rzav, Arilje, Odbrana reke Mlave, OSNA – Organisation for Saving Nature and Animals, Savski nasip i Čuvari/ke vatre.

Podsećamo, u utorka je predat zahtev Skupštini Srbije za povlačenje izmena Zakona o eksproprijaciji.

(Tpknews.com/Danas)

PROČITAJ I

2 Komentari

  1. Kreni, pokreni protiv diktature i jednoumlja! Neka Vucic Mihajlovicka, Vulin,Mali, Popovic, Kisicka i ostali prodaju svoju dedovinu u Bosni i Hercegovini. Srbija nije na prodaju.

  2. Srpska napredna stranka = Informbiro!!! Otimačina narodne imovine i stvaranje kolkoza! Stari su govorili da su naprednjaci sa crvenim du**tom. Veliko zlo za narod!

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker