VLAŠKI OBIČAJI: Najava za “Priveg” u Topolovniku!

Vlaški običaj, kako je nekad upražnjavan u Topolovniku, u nameri da se ovaj stari običaj sačuva, u nedelju 26. februara, kao i u subotu 4. marta ispod mlina u Topolovniku, od 18 časova, organizovano je paljenje vatre povodom Privega.

“Priveg” je jedan od najarhaičnijih i najkompleksnijih običaja iz kulta mrtvih, kakav je retko gde zabeležen u Evropi.

Kako je u hrišćanstvu uobičajeno, u poslednjim trenucima života upali se sveća, kako bi “duši osvetlila put” na “onaj svet”. U situacijama kad život prestane naprasno, u kakvoj nesreći, ratu ili čobani na bačiji odu sa ovog sveta u samoći, “Priveg”, velika vatra, nekada od tačno 48 dasaka ili stabala – debljih grana drveta, naslaže se u kupu, koja se sa prvim mrakom pali i osvetljava pokojniku put do kuće i trpeze, pripremljene njemu u čast.

TPKNEWS

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker