PUT PREKO KOSTIJU NAŠIH PREDAKA: Kinezi grade Dunavski koridor na masovnoj grobnici (FOTO)

Da se razumemo na samom početku, niko nije protiv progresa da se Srbija razvija i bude napredna i bogata zemlja, ali neke stvari moramo poštovati! Naročito moramo poštovati žrtve koje su date za našu slobodu, a još više ako su te žrtve bile nevini ljudi!

Satelitski snimci mesta gde se nalazi masovna grobnica/Foto: Google Maps

Na žalost iz neznanja ili aljkavosti Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Smederevu, deo deonice Dunavskog koridora koja se gradi u Braničevskom okrugu prolazi preko jedne masovne grobnice, gde su Nemci u avgustu 1943 godine iz odmazde ubili 32 Srbina!

Naime, Kineska kompanija koja gradi brzu saobraćajnicu “Dunavski koridor” od požarevačke petlje do Golupca su već nasuli deo te masovne grobnice i napravljena su 3 nasipa. Tako da ako budu dalje gradili ljudi će bukvalno voziti preko masovne grobnice!

Inače, malo dalje od prvog nasipa nalazi se zaboravljeni spomenik koji je podignut 1986 godine!

Spomenik je u korovu i zapušten! To je velika sramota! Ono što je interesantno, jeste da ako se izgradi put preko ove masovne grobnice, može da se kaže da ćemo po treći put ubiti ove ljude!

Objava nemačke komande iz avgusta meseca 1943. godine koja se verovatno odnosi na ovaj događaj/Foto: Privatna arhiva

Sagovornik TPKNEWS Dragan Stanojević kaže da ti ljudi koji su zakopani u ovoj masovnoj grobnici su bili četnici koje su Nemci zarobili i seljaci koje su Nemci na silu pokupili na putu za Požarevac.

UBIJENI PRVI PUT

– Tu je ubijen rođak čoveka koga zovu Đoka Kurjak iz sela Drmno, na žalost znam samo njegov nadimak. Moj ujak mi je isto ispričao da su ljudi koji su išli iz pravca sela Maljurevac i Bradarac videli egzekuciju, ali pošto su bili u šumi preko puta pruge, pobegli su u šumu, da se sklone. Na žalost seljaci, koji su išli prugom su pohvatani i pobijeni, zajedno sa četnicima, koji su pre toga bili zarobljeni. Ti seljaci su išli u Požarevac, pošto je bio pijačni dan – priča Stanojević.

UBIJENI PO DRUGI PUT

– Onda su se komunisti dosetili 1986. godine i rešili da prisvoje te žrtve kao svoje, tako da je na spomeniku napisan epitaf jako čudne sadržine, gde je sve uopšteno napisano! Tako je prvo ubijena istina, da je Srbija imala dva oslobodilačka pokreta protiv nacizma. Njima sveštenik nikada nije održao opelo, niti je ko upalio sveću za njih – kaže Stanojević.

UBIJENI PO TREĆI PUT

Sada gradnjom puta preko ove masovne grobnice i nemarom ove namučenene i nedužne duše biće ubijene po treći put!

– Jako sam potresen dok vam ovo pričam i emocije nadiru. Saznao sam da Grad Požarevac gradi veliku kapelu memorijal na brdu Čačalica za vojnike Nemačke i Srbije iz I svetskog rata! Naime, srpsko-nemačko groblje su posle II svetskog rata komunisti preorali i napravili teniske terene! Grad Požarevac je rešio da ispravi nepravdu i da te mučenike dostojno sahrani. Ja znam da se progres ne može zaustaviti, to je život, ali bih zamolio gradonačelnika Požarevca da upotrebi svoj autoritet i zauzme se da se bar posmrtni ostaci ovih mučenika eshumiraju i presele u tu novu memorijalnu kapelu! Bio bi to i jedan čin pomirenja između monarhista i komunista i da Bog da, da se to više nikad ne ponovi, da Srbin na Srbina puca – završava svoj razgovor naš sagovornik.

Po rečima našeg sagovornika, egzekucija je izvršena pod tako zvano “Varoško brdo” prema selu Bratinac. Inače, kako se vidi i iz satelitskih snimaka, vlasnik parcele nikada nije orao taj deo njive gde se nalazi masovna grobnica. On je imao je pijetet za žrtve.

(Tpknews.com)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker