SNEG SVE UNIŠTIO: Malinama nema spasa?!

Sneg koji je u višim predelima ivanjičke opštine napadao i preko 25 centimetara izazvao je štete u malinjacima i voćnjacima.

Ljudi su očajni, kažu da nakon januarskog mraza koji je uništio veći deo malina, ovaj sneg dodatno će ih oštetiti pa se boje da ove godine problem neće biti cena crvenog zlata već činjenica da ga neće biti.

– Još se borimo ali ako nastavi da pada kako je najavljeno, biće katastrofa. Kod nas je napadao oko desetak centimetara. Od rane zore sam u malinjaku, tresem sneg da mi ne bi polomio lastare malina, medjutim, težak je i i ostavlja posledice. Za sada sam uspeo da oslobodim stabljike, ali ako bude padao danas i sutra, ne znam šta će biti – kaže Vukoman Tošić iz Erčega.

Ogorčeni zbog svih prolema koji su ih zadesili ove godine, uključujući i poražavajuću cenu od 100 dinara za kilogram, koliko je za sada ponudjeno, malinari očekuju zaštitu države.

– Mislim da će otkupljivači plaćati i po 300 dinara za kilogram ali neće imati šta da otkupe. Štete su od 50 do 70 odsto u zavisnosti od kraja u kom se malina uzgaja. U ivanjičkoj opštini 60 procenta će biti manje malina u odnosu na 2016. godinu, u Arilju do 50 odsto manji prinos se očekuje, a nije to sve zbog mraza i snega već i obolelih malinjaka. Zbog toga smo tržili hitan sastank sa ministrom Nedimovićem, da se nastave pregovori oko rešavanja problema vezanih za maline, na prvom mestu zaštite geografskog porekla ovog voća. Obećano nam je iz nadležnog ministarstva da ćemo do kraja nedelje biti obavešteni kada će nas ministar primiti – kaže predsednik Asocijacije malinara Srbije, Dobrivoje Radović.

On dodaje da je Asocijacija svakim danom brojnija jer im se priključuju mnoga udruženja iz Srbije. To je i logično, dodaje on, jer dobar deo Srbije živi od malina, pa ako ova fabrika pod vedrim nebom ’’ode u stečaj’’ ostaće mnogo naroda gladno.

TPKNEWS/Alo!

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker