EMA UPOZORAVA: Vakcine protiv korone povezane sa slučajevima bolova i upale srčanog mišića

Evropska agencija za lekove (EMA) saopštila je juče da je njen stručni odbor utvrdio da postoji mogućnost da su vakcine protiv koronavirusa kompanija Fajzer i Biontek i Moderna povezane sa vrlo retkim slučajevima bolova u grudima i upale srcanog mišića kod pojedinih ljudi posle vakcinacije.

Američki zvaničnici su u junu došli do sličnog zaključka, podseća AP.

EMA je u saopštenju preporučila da se miokarditis, upalna bolest mišićnog sloja srca i upala srčane maramice ili perikarditis navedu kao neželjeni efekti na etiketama vakcina Fajzer i Moderna, uz upozorenje da je cilj da se time podigne svest među zdravstvenim radnicima i osobama koje primaju vakcinu.

Kako se navodi, odluka je doneta na osnovu analize više od 300 slučajeva upale grudnog koša i srca među više od 190 miliona datih doza dve navedene vakcine širom Evrope.

Zdravstveni zvaničnici ponovili su da koristi od navedenih vakcina protiv koronavirusa nadmašuju male rizike od neželjenih efekata.

EMA je preporučila da osobe koje su ranije imale sindrom krvarenja kapilara ne smeju biti vakcinisane vakcinom protiv kovid-19 koju proizvodi kompanija Džonson i Džonson.

SZO se oglasila nakon što je Evropska agencija za lekove (EMA) saopštila juče da je njen stručni odbor utvrdio da postoji mogućnost da su vakcine protiv koronavirusa kompanija Fajzer i Biontek i Moderna povezane sa vrlo retkim slučajevima bolova u grudima i upale srca kod pojedinih ljudi posle vakcinacije.

Savetodavni odbor Svetske zdravstvene organizacije saopštio je da koristi od mRNA vakcina protiv koronavirusa nadmašuju veoma mali rizik da bi one mogle da izazovu upalu srca, pošto smanjuju mogućnost da dođe do hospitalizacije i smrtnih slučajeva.

U saopštenju SZO navodi se da su se dva retka stanja – miokarditisa, upalne bolesti mišićnog sloja srca, i bolesti srčane maramice perikarditisa obično javljala nekoliko dana nakon vakcinacije, mahom kod mlađih muškaraca posle druge doze.

„Vrlo retki slučajevi miokarditisa i perikarditisa primećeni su nakon vakcinacije mRNA vakcinama protiv kovida-19”, navodi se u saopštenju, čime se misli na dve vakcine koje koriste mRNA tehnologiju, koju su razvile kompanije Fajzer i Biontek i Moderna, javlja Tanjug.

U saopštenju se napominje da dostupni podaci sugerišu da, u slučaju pojave miokarditisa i perikarditisa nakon vakcinacije, bolesti se javljaju sa generalno blagim simptomima i efikasna terapija je odmor i korišćenje nesteroidnih antiinflamatornih lekova.

„Vakcinisani treba da dobiju instrukciju da traže hitnu medicinsku pomoć ako razviju simptome koji ukazuju na miokarditis ili perikarditis, kao što su novonastali i trajni bolovi u grudima, otežano disanje ili lupanje srca nakon vakcinacije”, dodaje se u saopštenju.

(Tpknews.com/Tanjug)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker