TUŽILAŠTVO POKRENULO POSTUPAK: Upravi “Zabele” uzdrmane funkcije zbog 84 zaražena osuđenika

Osnovno javno tužilaštvo u Požarevcu u ponedeljak je zatražilo od policije da hitno prikupi obaveštenja o primeni zaštitnih mera u Kazneno-popravnom zavodu Zabela, zbog 84 obolela osuđenika u poluotvorenog odeljenja.

U zavisnosti od kvalifikacije dela i utvrđivanja ko je odgovoran za zarazu osuđenika, fotelju bi mogao da izgubi upravnik Zabele, ali i drugi čelnici te ustanove.

Zbog širenja zaraze u poluotvorenom odeljenju Zabele, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija saopštila je pre nekoliko dana da osuđenici iz ovog odeljenja, takozvani slobodnjaci, nisu izlazili iz zatvora tokom vanrednog stanja, jer im je upravo to pravo suspendovano 11. marta.

Kako i na koji način je ipak došlo do zaraze, trebalo bi da utvrdi policija, nakon što je Osnovno javno tužilaštvo u Požarevcu zatražilo da se hitno prikupi obaveštenja o primeni zaštitnih mera u Zabeli.

I dok se obaveštenja tužilaštva prikupljaju, kako bi eventualno reagovali u slučaju da se utvrdi neprimenjivanje zaštitnih mera, javnost se opravdano pita kako je pored svih mera koje je Uprava za izvršenje krivičnih sankcija donela, korona mogla ući u poluotvoreni deo Zabele, i ko bi zbog toga trebalo da odgovara.

Iz Osnovnog javnog tužilaštva u Požarevcu, kažu da će, u zavisnosti od toga šta se utvrdi tokom postupka i provera, znati ko je načinio propust i ko bi trebalo da odgovara.

– Ako je upravnik doneo mere koje neko niži nije poštovao, onda bi neko ispod bio odgovoran, ali sve to zavisi. Mi sada trenutno ne znamo šta su oni radili i na koji način, da li je upravnik postupao po smernicama ministarstva. Svi smo dobili od Ministarstva pravde smernice kako treba postupati tokom pandemije. U tom smislu, sada ne možemo to znati, ali upravnik, u svakom slučaju bi mogao biti odgovoran – , kažu iz tužilaštva.

Nadležni dodaju i da ne mora značiti da bi samo upravnik bio odgovoran jer mnogo toga zavisi i od kvalifikacije samog dela. Podsećaju i na situaciju iz Gerontološkog centra u Nišu, koje je u nadležnosti Višeg tužilaštva, zbog gorih posledica koje su nastupile.

– U ovoj fazi je nezahvalno reći ko bi bio odgovoran, ali može da, u zavisnosti šta se u toku postupka utvrdi, bude upravnik ili neko ispod njega – , napominju iz tužilaštva.

Po zakonu bilo ko, ko je u toj hijerarhiji propustio, bi trebalo da odgovara, jer možda je upravnik doneo sve te naredbe, a da oni ispod njega nisu poštovali, a možda i sami ljudi nisu poštovali. Na tužilaštvi je da utvrdi ko nije poštovao smernice.

– Osobe koje su zadužene za taj predmet su u kontaktu su inspektorima policijske uprave Požarevac koji rade taj slučaj, tako da oni rade na tome i isčekuju podatke koje su prikupili o čemu ćemo znati sledeće nedelje. Može biti i situacija da ljudi jednostavno na svoju ličnu odgovornost nisu nosili zaštitnu opremu, i to će biti predmet provere. Može biti i da je izdata naredba, da svi moraju da nose maske, u kontaktu da drže distancu, te ukoliko ljudi ne poštuju mere, ne može upravnik biti odgovoran. Mi ćemo tokom postupka utvrditi da li je bilo propusta, i ako je bilo propusta, ko je izvršio taj propust – , zaključuju iz Tužilaštva.

(Tpknews.com/Nova.rs)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker