STRAH SE IZ NARODA PRESELIO KOD VLASTI: Protesti i blokade se nastavljaju do konačne pobede!

Savez ekoloških organizacija Srbije saopštio je da nastavlja sa protestima različitih obilika i blokadama.

Foto: Promo

Savez koji čine Ne damo Jadar (Gornje Nedeljice), Marš s Kolubare (Valjevo), Suvoborska greda (Pranjani), Eko brigada Jagodina (Jagodina), Neko brine za Levač (Rekovac) i Zaštitimo Dobrinju i okolinu (Dobrinja) nastao je zbog najave i pripremnih radnji za otvaranje rudnika litijuma na više lokacija u Srbiji, te konačnim ostvarenjem svog cilja smatramo obustavljanje svih istraživanja i zabranu eksploatacije rudnih bogatstava, prevashodno rude litijuma, od strane inostranih kompanija na teritoriji Republike Srbije.

Sa protestima različitih oblika i blokadama nastavljaju iz više razloga, navodi se u saopštenju a među prvima je konferencija za medije Aleksandra Vučića.

“Konferencija za medije predsednika Srbije dodatno nas je uverila da ne možemo imati poverenja da će se poštovati prava i interesi građana zbog tvrdnji samog predsednika da ministri imaju „maniju“ da se mešaju u resore za koje nisu zaduženi i da je administracija u Vladi „aljkava“. Uvereni smo da takav sklop donosilaca odluka i činovništva ne može da se igra sa našim sudbinama i životima”, stoji u sapštenju SEOS-a.

U saopštenju se navodi i da je predsednik na konferenciji za štampu govorio o relokaciji jalovišta, što prema stavu SEOS-a, nedvosmisleno potvrđuje da je namera otvaranja rudnika i dalje jaka.

Vučić je na konferenciji izjavio: Nemamo pravo da uništavamo živote većeg broja ljudi nego što je bilo predviđeno prvobitnim planovima.

“Zar su postojali „prvobitni planovi“ kojima je bilo predviđeno uništavanje života određenog broja ljudi? Zar se brojem uništenih života može kalkulisati u momentu kad već imamo uginuća životinja, trovanja ljudi i štetu po osnovne životne resurse?”, navodi se u saopštenju.

Iz saveza poručuju da je poverenje izigrano i po pitanju posete predsednika Gornjim Nedeljicama jer nisu poslate inspekcije na teren, nije tražen uvid u rad kompanije „Rio Sava“ na terenu, i jer nisu uvažene zakonske odredbe po kojima je ova kompanija odmah trebalo da bude uklonjena sa teritorije Srbije, a projekat obustavljen.

Naglašavaju da nije održana sednica Skupštine Opštine Loznica na kojoj je trebalo da se odbornici izjasne o prostornom planu.

SEOS zahteva poništavanje raspisanog referendum o promeni Ustava.

“Po tom zakonu, za koji je sada jasno da nije valjan, već je raspisan poziv za referendum za tako važnu stvar kao što je Akt o promeni Ustava Republike Srbije. A ukoliko Zakon nije valjan, neophodno je poništiti i raspisivanje referenduma koje bi se po njemu sprovelo.

SEOS je po pitanju ovog zakona imao tri zahteva. Delimično ispunjenje prvog od njih je najavljeno jer će, prema izjavi predsednika, vreme između dva referenduma ukoliko prvi nije pozitivan biti produženo sa jedne na četiri godine.

Na drugi – regulisanje procedure sprovođenja referenduma u vanrednim okolnostima – nije bilo čak ni komentara.

Što se tiče trećeg zahteva (ukidanje overe potpisa za narodnu inicijativu), predsednik Republike je na konferenciji za medije izjavio da će overa biti ukinuta.

Pored toga što je na dva zahteva najavljena delimična reakcija, a na treći nismo dobili ni komentar, nemamo nikakve garancije da će organi koji donose odluke zaista i postupiti u skladu sa izjavama predsednika Srbije.

Zbog toga ove zahteve smatramo u potpunosti neispunjenim”, navodi se u saopštenju.

Blokade se nastavljaju sve dok se Zakon o eksproprijaciji ne povuče iz skupštinske procedure.

“Imajući u vidu predviđena ustavna rešenja u ovoj oblasti, smatramo da je neophodno da se nastavi sa blokadama sve dok Narodna Skupština ponovo ne odluči o Zakonu o eksproprijaciji, ili dok ga predlagač ne povuče iz skupštinske procedure, te najavljene blokade predstavljaju apel Narodnoj skupštini i predlagaču zakona da poslušaju glas naroda i o pomenutom zakonu odluče u korist svih građana Republike Srbije”, navodi se u saopštenju.

SEOS u saopštenju traži od nadležnih organa da ponište i povuku sve oblike kažnjavanja građana koji nisu izazivali incidente a učestvovali su mirno i dostojanstveno na proteklim blokadama, s obzirom na to da je samim činom vraćanja oba zakona u proceduru i na doradu potvrđeno da su protesti bili više nego opravdani.

“Protesti će se nastaviti kao vid pritiska na Narodnu skupštinu Republike Srbije da glasa u skladu sa najboljim mogućim rešenjima po stanovništvo i prirodu naše zemlje”, poručuje Savez ekoloških organizacija Srbije.

PROČITAJ I

2 Komentari

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker