I KUČEVO SE BUDI: “Vreme je da se javašluku, anarhiji i bezvlašću, konačno stane na put”

Švajcarsko-francuski filozof, pisac, politički teoretičar i samouki kompozitor iz doba prosvetiteljstva. Žan-Žak Ruso, govorio je da je vaspitanje važnije od obrazovanja, da se možemo obrazovati za lekare i za vojnike, ali da se možemo vaspitavati samo za ljude.

Foto: TPKNEWS/Privatna arhiva

Reči Žan-Žak Rusoa jasno opisuju “mlado” ambiciozno rukovodstvo opštine Kučevo, koje je puno bahatosti, lažnog marketinga, samohvalisanja, bezobrazluka i bez kućnog vaspitanja. Neki od njih su otišli toliko daleko da su građane nazvali budalama. Umesto da rade u interesu onih koji su ih birali oni rade u interesnih grupa, kriju se pod lažnom zastavom partije a svima je jasno da su u službi mafije.

Građanima se čini da su izgubili opštinu, institucije su privatizovane i instrumentalizovane, kao da nema ko da zaustavi otimačinu i pljačku. Sve je podređeno jednoj ideji i jednom čoveku uz dobrobit samo za nekoliko familija.

Pre samo godinu i po dana, sadašnja vlast u Kučevu je uspela da prevari ljude govoreći kako rukovođenje opštinom preuzimaju mladi kreativni i energični ljudi da će se Kučevo dići iz pepela, i da će baš dogodine biti bolje a u stvarnosti je sve gore. Novčanici građana su još prazniji nego pre godinu i po dana. Danas niko ovoj vlasti više ne veruje. Sve što je urađeno, urađeno je na štetu građana a u korist bliskih saradnika i rođaka.

Dok je skoro cela Srbija protestovala u organizaciji Udruženja “Kreni-Promeni” i svih časnih i poštenih ljudi, Kučevljani su ostali nemi posmatrači uz nekoliko izuzetaka koji su se pridružili protestima u susednim gradovima.

Nije nepoznato Kučevljanima borba za čistu ekološku sredinu jer su među prvima u Srbiji, pokrenuli svoj “Ekološki ustanak” i stali u odbranu zlatonosne reke Pek. U isto vreme je rukovodstvo opštine mirno posmatralo kako reka Pek menja boje iz časa u čas od sive, žute, crvene, bele do toga da je došlo i do pomora ribe i ozbiljnog narušavanja biljne flore. Građani su se samoincijativno organizovali i izvršili pritisak na vlast. Pod ogromnim pritiskom javnosti opštinski čelnici su angažovali laboratorije koje su uzorkovale vodu iz Peka, a rezultati ispitivanja pokazali prisustvo teških metala višestruko više od dozvoljenog i na taj način potvrdili zbog čega su žitelji varoši na Peku uzmemireni. Posle pritasaka javnosti, Ministarstva zaštite životne sredine i Ministarstva rudarstva i energetike na kompaniju Zijin Copper situacija se delimično poboljšala ali je prošlog leta po prvi put Pek bio bez kupača.

Taman su se Kučevljani obradovali da je kineska kompanija Zijin Copper, vlasnik rudnika u Majdanpeku, odlučila da poštuje ekološke normative u Srbiji, Pek je ovih dana ponovo zagađen jer naravno, prošli put nije bilo sankcija po zagađivača. Ova kompanija posluje u Majdanpeku ali zapošljava veći broj radnika iz Kučeva, i može se reći da je žila kucavica privrede Kučeva s obzirom da rukovodstvo opštine nije u stanju da radi na poboljšanju ekonomske situacije u Kučevu, njeni građani putuju po parče hleba u Majdanpek.

Rukovodstvo opštine po ponašanju i po onome šta rade, pre bi se reklo da je njihov cilj da siromašni građani koji će biti zavisni od opštine, javnih institucija i Centra za socijalni rad. Za sve poznavaoce prilika ovo nije ništa čudno jer isti ti socijalni slučajevi i ugovorci pune autobuse za razne mitinge po celoj Srbiji. Pored toga pred svaku kampanju hteli ne hteli, moraju da sakupljaju kapilarne glasove i ubeđuju svoje članove porodica, rođake i prijatelje da glasaju za Srpsku naprednu a oni koji se pak osmele da kažu ne, gube socijalnu pomoć ili ugovore o delu koji vrede od 15 do 25 hiljada dinara.

Ono malo investitora koji bi i došli da investiraju, odustanu već na početku od same pomisli kroz koje ucene lokalnih političkih moćnika treba da prođu, uz to, čeka ih spora opštinska administracija koja je dirigovana od ovih prvih i u samoj završnici dostavlja im se spisak sa imenima naprednjačkih neradnika koje moraju da zaposle jer će se u protivnom njihovo gostovanje u ulozi privrednika veoma brzo završiti.

U razgovoru sa građanima Kučeva, saznali smo da jedva čekaju da neko organizuje proteste u Kučevu koji bi prvenstveno bili usmereni protiv konstantnog svakodnevnog političkog zagađenja koje uništava svaki delić opštine. Među prioritetnim i najvažnijim zahtevima našli bi se zahtevi za smenu kompletnog rukovodstva opštine, stopiranje partijskog i rođačkog zapošljanja bez konkursa u opštinskim institucijama, preispitivanje nenamenskog trošenja novca poreskih obveznika i poklanjanje i rasprodaja opštinske imovine.

U Kučevu na svakom koraku može se čuti: “vreme je da se javašluku, anarhiji i bezvlašću, konačno stane na put.” Početak protesta nije daleko.

(Dopisnik tpknews.com iz Kučeva)

PROČITAJ I

27 Komentari

 1. Kamo srece da se moji sugradjani probude iz dugogodisnjeg zimskog sna i oteraju bandu koju predvodi grobar Novica Janosevic

 2. Pek je ponovo mutan. Navodno je kiša oprala kop. Kako bilo da bilo, reka je mutna. Rajcic izigrava mangupa a ne zna da obrise nos.

 3. Sve je tacno. U Kucevu se zivi na slobodi a kao da si na robiji. Tako nam i treba kad smo dozvolili da nam Novica Janosevic odlucuje o nasim sudbinama. Ako budu bili protesti, racunajte na mene

 4. Vreme je da gradjani opstine Kucevo preduzmu nesto.Blokada i protesti su jedino resenje kako bi se oterala ova opstinska kriminalna vlast.

 5. Zašto Kučevljani očekuju da neko povede proteste. Najjednostavnije izadji te na ulice u subotu i protestuje protiv zagadjenja Peka a isto tako i protiv SNS mafije. Pa ne mogu oni sve Vas da opuste. Samo treba alo hrabrosti i ciljevi za borbu protiv korupcije, diktature, mafijaša, i za čist vazduh, bistre reke i očuvani prirodu.

 6. Koliko ja primećujem za sledeći Đurđevdan nećemo da pomuzemo ovce zajedno? Baš se bliži kraj vladavini ovoj naprednjačkoj- mafijaškoj bandi.

 7. Koji bre mladi i energićni ljudi,nepismeni Rajičić i onaj lopinger Mikić? Ljudi nama je zamenik predsednika čovek koji je zbog pljačke robijao dve godine? Ako od takvih lopova očekujete nešto u Kučevu, vi dragi Kučevljani niste normalni!

 8. Energično rukovodstvo kako ih naziva urednik e kučeva Branko Kecman za godinu i po dana nije uspelo da otvori niti jedno radno mesto. Njihov prioritetni cilj je pljačka građana, ali ne još za dugo.

 9. Petnaest godina radikali vrše teror nad građanima u Kučevu,došlo je vreme da ih najurimo u zatvor. Živeli protesti!

  1. Nije 15 nego 17 (od 2004). Nažalost za ovo ,,predugo vreme zla,, otišla je većina obrazovanih, mladih, normalnih, ostalo nas je malo, tj. nedovoljno da se suprostavi korum,piranoj bagri i prodatim-ucenjenim sitnim dušama.

 10. Doktora Rajčića i Mikića su na funkcije postavili Crnogorci Aleksandar Jokić i Aleksandar Perišić koji će uskoro biti uhapšeni. Kriminal u Kučevu cveta!

 11. Живели протести, доле диктатура и крај лоповлуку!!! Србија и Кучево морају бити слободни!!! Овако више не иде!!!

 12. Podrška protestima u Kučevu, a načelnik Miloradović neka se pripremi za apsu jer nije naplatio porez svom kumu Aci Karatisti najomrženijem tipu u Kučevu koji je prevario mnoge ljude za novac

 13. Ideeemoo Kucevo,i po kisi i po snegu.Necu vise da me plackaju svi od pumpe, preko prodavnica (sa jacim cenama nego u Nemackoj), preko parking servisa, izvrsitelja,racuna itd itd….

 14. Trebaju protesti i u Kučevu, da bi se uspavan narod već jednom probudio i shvatio da Aca Karatista sa svojim pulenima pljačka, otima, rasprodaje zemlju, zgrade, i želi da pretvori narod u robovsku radnu snagu koji će da mu služi za parče hleba.
  Narod, koji ćuti i trpi bahatost SNSOVACA i njihovog prvorođenog svepametnog knjaza, i mirno gleda pljačku, bahatost, rasprodaju zemlje, nije žrtva, nego SAUČESNIK.
  Je l ti sad jasno?!

 15. Zelim da obavestim narod i citaoce Tpk News, da u EU i nijednoj drzavi ne postoji zakon o eksproprijaciji. SNS je mafijaska partija koja radi za mafiju. Znaci blokada do istrebljenja pa kom obojci kom opanci jer ovako vise ne ide!!!

 16. U Kucevu za godinu ipo dana vidi se samo jad, cemer i beda i naravno neke ljudi iz politike koji su se obogatili a do juce nisu imali ni ta kiflu

 17. Ne treba kukati preko komentara kao ne znam sta, skupimo se pa na protest ili peticija. Ali sve to treba da se organizuje niko nije vecan sve moze kad se narod slozi. Zato svi na proteste dok ih ne skinemo sa vlasti

 18. Aca Karatista se hvalio kako iza njega stoji Andrej Vucic. Mi pisali Vucicu da nas oslobodi od mafije a nismo ni slutili da iza mafije stoji vrh drzave. To vam je isto kad se ovca zali vuku sto joj je drugi vuk pojeo drugaricu. Protesti su jedino resenje

 19. Sve nam je jasno, ali, ali moramo stalno da se podsetimo na onu staru poučnu poslovicu: riba uvek prvo zasmrdi od glave!

 20. Samo masovni protesti resavaju nasu buducnost. Izbori su cista farsa i u njih vise niko ne veruje! Drzava mora da ima jednaka merila za sve!

 21. Било је крајње време да се деси овако нешто и да се народ пробуди из стања отупелости и да своје непристајање на испирање мозга и на безочну диктатуру изрази мирним грађанским протестом. Народ је трпео и ћутао превише дуго. А ћутање на неправду, пљачку, корупцију, странчарење, диктатуру и слично је блато из кога ћемо, надам се, изаћи. Сви у шетњу

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker