I ‪ŠTA ĆEMO SAD? Šta ako reka izbeglica iz Avganistana krene ka Velikom Gradištu?

Direktor Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila kaže da se, nakon što su Talibani preuzeli i Kabul može očekivati masovniji priliv izbeglica iz te zemlje.

Foto: AFP

Prema rečima Radoša Đurovića, oni pre svega gravitiraju, preko Mediterana, ka Turskoj i Iranu, ali i ka zemljama zapadne Evrope preko Balkana i Srbije.

19. jula, da podsetimo, na 8. sednici SO Veliko Gradište, odbornici vladajuće koalicije SNS i SPS nakon protivljenja odbornika opozicije grupe građana “Glas naroda” i SPO-a, jednoglasno su usvojili odluku o usvajanju Lokalnog akcionog plana (LAP) za unapređenje položaja izbeglih, interno raseljenih lica, povratnika, tražilaca azila i migranata.

Đurović za Tanjug kaže da za sada nema esktremno velikog priliva izbeglica jer su putevi u Avganistanu neprohodni i nebezbedni, ali se očekuje da će Talibani omogućiti velikom broju ljudi da napuste zemlju.

”Sa svakim prilivom izbeglica iz centralne Azije ili sa Bliskog Istoka realno je očekivati da će jedan broj njih pokušati da dođe do zapadne Evrope, koja im je uz Tursku i Iran, jedna od opcija”, navodi Đurović.

Međutim, pitanje je, kaže, kako će se rešavati pitanje masovnijeg talasa izbeglica iz Avganistana, kojima je prva destinacija Turska, i da li će turski predsednik Redžep Erdogan zloupotrebljavati njihov težak položaj izbeglica i ucenjivati Evropu.

Đjurović kaže da je za očekivati da se intenzivira priliv izbeglica i na ostrva Grčke, ali veruje da će odgovor Evrope biti drugačiji nego 2015. godine jer, dodaje, EU godinama gradi sistem povezanih sudova država koje imaju barijere na koridoru koji vodi kroz Balkan.

”Od Turske do Austrije, sve zemlje su na neki način uključene u evropsku politiku zaustavljanja migracija. Sve zemlje na balkanskoj ruti imaju ograde, pojačane policijske snage i spremne su da reaguju u situacijama nepredvidivog priliva ljudi”, ukazuje Đurović.

Napominje da Srbija ima posebno osetljiv položaj kao poslednja zemlja do granica EU i ”Šengen-zone” i da je za razliku od drugih zemalja, kao što su Severna Makedonija ili Albanija, to stavlja u nezgodan položaj. ”Sve te zemlje mogu da propuste migrante, a da se oni ‘zaglave’ u našoj zemlji, na oštrim granicama EU”, navodi Đurović.

Veruje da će odgovor Srbije biti usaglašen sa zemljama u regionu i pod koordinacijom EU, te upozorava da Srbija nema tehničke ni prihvatne kapacitete da odgovori na značajnije povećanje i ostanak izbeglica u zemlji i da o tome mora užurbano da se razmišlja.

”Ne možemo da se rukovodom time da će ljudi proći kroz našu zemlju u kratkom vremenskom periodu jer EU to onemogućava. Ono što možemo da učinimo je da insistiramo kod EU i suseda na solidarnosti i da upozoravamo na scenario koji može da se desi i da nećemo moći da izdržimo masovan priliv i prihvat izbeglica”, navodi Đurović.

(Tpknews.com/Tanjug)

PROČITAJ I

6 Komentari

  1. Posle tri dana gledanja naše televizije na kojoj se iz minuta u minut pojavljuje Vučić, migranti će iz Srbije pobeći glavom bez obzira

  2. Sumnjam da običan narod beži, običan čovek i ne može pobeći…beže oni koji su se okoristili o amere o međunarodne snage, beže oni koji imaju puno za izgubiti a to je puno preko leđa naroda stekao.
    Zbog toga puno ljudi i veru menjaju.

  3. Sami ste objavili pre izvesnog vremena da ste dobili od poverljivog čoveka iz Vlade informaciju da se naseljavanje migranata ne sme priznati pre izbora. Prema tome, verujem da Milić to ne sme da prizna, zarad svoje fotelje, sve dok izbori ne prodju. I kao što to obično biva život će da pokaže da li je lagao ili ne. Ako je lagao šta onda? Šta će mirni,krotki gradištanci zapojeni vodom iz gradskog vodovoda tj. sa hlorom, da preduzmu?

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker